Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Genel Kurul'da tansiyon yükseldi

Giriş Tarihi: 2.6.2009 20:05 Son Güncelleme: 2.6.2009 21:35 ABONE OL
TBMM Genel Kurulunda, AK Parti'nin grup önerisinin oylanması konusunda muhalefet milletvekilleri ile TBMM Başkanvekili Eyyüp Cenap Gülpınar ve iktidar milletvekilleri arasında tartışma çıktı.

TBMM Genel Kurulunda, CHP'nin, ''Mevsimlik tarım işçileri'' ile ilgili grup önerisinin oylanmasının ardından, TBMM Başkanvekili Gülpınar, AK Parti'nin grup önerisine geçileceğini söyledi. Bunun üzerine CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay ve MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, ''Danışma Kurulunun toplanması için teklifte bulunmadığı'' gerekçesiyle AK Parti'nin grup önerisinin oylanamayacağını savundu.

Hakkı Suha Okay, CHP, MHP ve DTP'nin Danışma Kurulunu toplantıya çağırdığını ve grup önerilerini sunduklarını söyledi. AK Parti'nin ise önerisini doğrudan Genel Kurula sunduğunu savunan Okay, bunun iç tüzüğe aykırı olduğunu kaydetti.

AK Parti'nin önerisini, ''korsan öneri'' olarak nitelendiren Okay, ''Başkanlık divanının usule uygun olmayan bir evrakı okutmak istemesi de tüzüğe aykırı'' diye konuştu.

MHP Mersin Milletvekili Mehmet Şandır, AK Parti'nin grup önerisinin tüzüğe aykırı olması nedeniyle değerlendirilemeyeceğini ifade etti. AK Parti'nin Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesiyle ilgili tasarı konusundaki tutumunu da eleştiren Şandır, ''Muhalefeti, basını susturarak görüş birliği sağlayamazsınız. 'Bu tasarıyı dayatma ile geçireceğiz' diyorsanız, o zaman iç tüzüğe uygun davranmak zorundasınız'' dedi.

Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç de grup önerisinin bu şekilde oylanamayacağını, oylanması halinde iç tüzüğün ihlal edileceğini söyledi.

''BİZ TEKLİFTE BULUNDUK''

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, danışma kurulunun toplanması için hazırladıkları teklifi TBMM Başkanlığına sunduklarını, yalnızca bunun parti gruplarına iletilmemiş olabileceğini belirterek, iç tüzüğe aykırı hareket etmediklerini söyledi.

Bozdağ, TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın gruplara gönderdiği yazıda, tekriri müzakere ile ilgili davetin de bulunduğunu, taleplerin iç tüzüğe uygun olduğunu ifade etti. Muhalefet milletvekilleri sıralara vurarak Bozdağ'ın konuşmasını kesmek istedi.

Bozdağ'ın konuşmasının ardından Başkanvekili Gülpınar, AK Parti'nin grup önerisinin iç tüzüğe uygun olduğu kanaatini sürdürdüğünü ifade etti. Bunun üzerine muhalefet milletvekilleri, Başkanlık Divanının önüne gelerek Gülpınar'a tepki gösterdi. Gülpınar'la milletvekilleri arasında bir süre tartışma yaşandı.

Tartışmanın büyümemesi için Gülpınar'ı, Devlet Bakanı Faruk Çelik ile katip üyeler Yusuf Coşkun ve Murat Özkan Başkanlık Divanından içeriye götürdü.

ARKADAŞINA GÖNDER
Genel Kurul'da tansiyon yükseldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA