'Gri tondan beyaza geçiyoruz'

Giriş Tarihi: 1.9.2009

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye'nin terörün yarattığı ortamda "gri ton"a büründüğünü, ancak gri tonun açıldığını söyledi

Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin bölücü terörün yarattığı ortamda "Gri bir ton"a büründüğünü söyledi, "Ülkemiz demokratikleştikçe, gri ton açılıyor. Flulaşıyor" dedi ve ekledi: "Artık saf beyaza geçmek istiyoruz." Irak, Suriye, KKTC, Mısır ve İsveç'i kapsayan 5 günlük bir diplomatik tura çıkan Davutoğlu, gezisini izleyen gazetecilerle uçakta yaptığı sohbette, terörle mücadeleye uluslararası destek sağlamak açısından "Mükemmel bir konjonktür" ele geçirildiğini bildirdi ve tabloyu şöyle çizdi: "Suriye'yle ilişkilerimiz mükemmel, Irak'la çok iyi, Obama yönetimiyle birlikte ABD ile. Özellikle Irak'taki ABD varlığıyla diyaloğumuz da rayına oturdu. Bakın, iki gün önce Slovenya'dayken, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton aradı, uzun bir görüşme yaptık. AB derseniz yürüyen bir süreç var, dahası AB'nin politikalarına yön veren büyük üyelerle ilişkilerimiz son derece güçlü. Ve nihayet Rusya ile ilişkilerimizin geldiği noktayı herkes görüyor, Türkiye'nin etkin gücünün en yükseğe çıktığı noktadayız." Bu konjonktürün Türkiye'nin sorunlarının çözümü, özellikle de "Demokratik açılım" için tarihi bir fırsat olduğunu belirten Davutoğlu, bu girişime yöneltilen eleştirileri şöyle değerlendirdi:

'DEMOKRATİK AÇILIM TAVİZ DEĞİL'
"Terör örgütü, biliyorsunuz, Marksist çizgide doğdu. Yoksullukla, sömürüyle ve adaletsizliklerle mücadele edeceğini iddia ediyordu. Peki devletin gelir dağılımını düzeltecek önlemler alması, politikalar izlemesi Marksist terör örgütüne verilmiş taviz olarak görülebilir mi? Örgüt sonra etnik çatışma çizgisine kaydı. O zaman gelir dağılımını düzeltme politikaları nasıl taviz sayılamazsa, bugün de demokratik açılım, teröre verilmiş ödün olarak görülemez. Biz bu mücadeleyi kazandık. Devlet ve toplum olarak bölünmedik, eski Yugoslavya örneğinde olduğu gibi etnik çatışma ortamına sürüklenmedik. Artık bu üstünlüğü son hamleyi yapmak için kullanmalıyız. Bunun için de psikolojik üstünlüğümüzü değerlendirmeliyiz. Onun da iki koşulu var: Hem yöneten kadroların, hem de toplumun özgüven çıtasını yüksek tutmak. Bir de ortaya vizyon koymak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Gri tondan beyaza geçiyoruz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN