Ispanak

Demir yönünden zengin familyasının örnek bitkisi : Ispanak
Giriş Tarihi: 14.07.2010 14:40 Güncelleme Tarihi: 30.04.2018 10:41
Familyasının örnek bitkisi olan ıspanağın anayurdu Kafkasya, İran, Afganistan ve Türkmenistan kabul ediliyor.
Ispanak; yapraklarının biçim, renk ve etliliği bakımından ayrıca yaprak ayasının düz ya da kıvırcık olmasına göre tiplere ayrılır.

Satın alıp saklarken:
Ispanak, çok çabuk bozulabilen bir sebze olduğundan satın alırken tazeliğine dikkat edilmeli ve hemen kullanılmalıdır. Ispanakları hemen tüketmeyecekseniz yıkamadan koyduğunuz bir saklama poşeti içinde iki gün saklayabilirsiniz. Ispanak yaprakları fazla miktarda kum barındırabileceğinden birkaç su yıkanmalıdır.

Pişirirken:
Ispanağın yapısında bulunan su yüzünden pişirme sırasında fazla su eklemenize gerek yoktur. Ayrıca ıspanak çok çabuk piştiğinden ocakta fazla tutulmamalıdır.

Yerken dikkat!
Ispanak tuz bakımından zenginliği, özellikle oksalat (billurları idrarda bulunan ve idrar yolarlında taş yapan kalsiyum) fazlalığı nedeniyle gut hastalığı, eklem yangısı, romatizma ve idrar yolu taşı olanlar tarafından yenmemelidir.

Ispanak ve demir:
Demir yönünden zengin olan ıspanakta bulunan yüksek orandaki oksalat, demir alımını engeller görünse de, yapılan araştırmalarda iki günde bir ıspanak yiyenlerde demir oranının önceleri biraz düştüğünü ancak altı haftadan sonra yükselen düzeylere ulaştığını göstermektedir.

Ispanağın sağlığa faydaları:
Ispanak, yüksek oranda A, C ve E vitamini ve antioksidan maddeler içerdiğinden kalp krizi geçirme, felç ve katarakt olma riskini azaltır. Bedeni güçlendirme ve müshil etkileri de vardır. Ispanak bedenin kansere yakalanma riskini azaltır. Potasyum yönünden zengin olduğundan yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. "Yaşlılık körlüğü" denilen ve sonucu körlükle noktalanabilen görme bozukluğunu en aza indirgemeye yardımcı olur. Zengin lif içeriği ile peklik çekenlere iyi gelir.

100 gram taze ıspanakta:

BESİNLER VE KALORİ
Kalori 25 Protein 3 gram Karbonhidrat 3.6 gram Koesterol 0 Yağ 0.3 gram Lif 2.1 gram

MİNERALLER
Fosfor 38 mgr Kalsiyum 170 mgr Demir 2.2 mgr Sodyum 50 mgr Potasyum 500 mgr

VİTAMİNLER
A vitamini 8100 IU B1 vitamini 0.07 mgr B2 vitamini 0.14 mgr B3 vitamini 0.5 mgr C vitamini 28 mgr E vitamini 1.7 mgr Folik asit 150 mcgr
BİZE ULAŞIN