İçli Köfte

İçli Köfte
  • 12 Kişilik
  • Zorluk Derecesi: Orta
  • Yemek Daveti
Sofra Tarifi

MALZEMELER

Yarım kg yağsız köftelik kıyma
Yarım kg köftelik bulgur
1 çay bardağı irmik
1 tatlı kaşığı kimyon
1 tatlı kaşığı fesleğen
1 tatlı kaşığı pulbiber
İçi için:
Yarım kg köftelik kıyma
Yarım kg soğan
1 çay bardağı ceviz içi
2 çay kaşığı karabiber
1 demet maydanoz,
tuz

YAPILIŞI

İç harç için, yapışmaz yüzeyli bir tencerede kıymayı 15 dakika kavurun. Üzerine küp şeklinde doğradığınız soğanları ilave edip, kavurmaya devam edin. Soğanlar iyice sotelendikten sonra, tencereyi ocaktan alın. İçine çekilmiş ceviz, karabiber, kıyılmış maydanoz ve tuzu ekleyin. Bütün malzemeyi iyice karıştırdıktan sonra tencereyi ateşten alın. İçli köftenin dışını hazırlamak için, kıymayı robottan geçirin. Geniş bir tepsiye alın ve içine bulgur, 1 çay bardağı irmik, kimyon, fesleğen ve pulbiberi ilave edin. Üzerine ılık su serpin ve 5 dakika sonra yoğurma işlemine başlayın. Devamlı su serpmek suretiyle, bulgur ve irmik iyice yumuşayınca kadar yoğurma işlemine devam edin. Köfte hamurunu ikiye ayırın.

Parmak köfte (Gbaybet): Hamurun yarısından ceviz büyüklüğünde parçalar koparın. Her birini avucunuzun içinde şekillendirin. Başparmağınız yardımıyla incelterek silindir hale getirin. İçlerine hazırladığınız harçtan doldurun. Köftenin iki ucunu sivrilterek kapatın. Kızgın sıvıyağda kızarttıktan sonra, sıcak olarak servis yapın.

Yassı köfte (Krus): İkinci hamurdan da ceviz büyüklüğünde parçalar koparın. Avucunuzun içinde, yassı hale gelene kadar iyice inceltin. Ortasına harçtan koyup kenarlarını harcın üzerini kapatacak şekilde birleştirin. Avucunuzun içinde düzeltin. Kızgın sıvıyağda kızarttıktan sonra, sıcak olarak servis yapın.

PÜF NOKTASI

Köfteleri az tuzlu suda 15 dakika haşlayarak da servis yapabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN