SON DEPREMLER

Kandilli Rasathanesi'nden alınan son dakika verilerine göre son depremler listesine bu sayfa üzerinden de ulaşabilirsiniz. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Gaziantep, Trabzon, Kayseri, Konya, Edirne ve Kocaeli başta olmak üzere diğer tüm illerde yaşanan son depremlerin hangi saatte ve dakikada yaşandığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca enlem, boylam, derinlik, büyüklük verileri ile de görüntüleyebilirsiniz. İşte Kandilli Rasathanesi'nden alınan bilgilere göre son dakika meydana gelen son depremler listesi!

TÜRKİYE VE YAKIN ÇEVRESİNDEKİ SON DEPREMLER
BÖLGESEL DEPREM-TSUNAMİ İZLEME VE DEĞERLENDİRME MERKEZİ HIZLI ÇÖZÜMLERİ
Yapay Sarsıntı Analizi Yapılmamıştır - Son 30 Deprem Listelenmiştir

Tarih Saat Yer Derinlik (km) Büyüklük Mw Enlem (N) Boylam (E)

Yerel (Lokal) Büyüklük (Ml)

1935 yılında Araştırmacı Sismolog Charles Francis Richter tarafından depremleri ölçmek amacıyla önerilen yöntemdir. Bu yöntem ile yapılan ölçümler temelde; havuza atılan taş üzerinden verilen örneklemde taşın suya çarptığı esnada meydana getirdiği ses dalgalarının suyun içerisindeki bir mikrofon ile dinlenmesine benzetilebilir. Ses kaydındaki en yüksek genlik değerinin uzaklık ile ölçeklenmesi ile taşın büyüklüğü hakkında bilgi edinilebilir. Depremin kaç şiddetinde olduğu hakkındaki veri de aynı prensip ile elde edilir. Bu yöntem uzaklığı 700 km’nin, şiddeti ise 6,0’ın altındaki depremler için kullanılır. Doğru değerlere ulaşmak için kullanılan sismometrelerin çok iyi kalibre edilmiş olması gerekir.

Moment Büyüklüğü (Mw)

Diğer yöntemlere nazaran daha güvenilirdir, doğru sonuca ulaşmak daha mümkündür. Eğer bir depremin moment büyüklüğünü hesaplamak mümkünse diğer yöntemlere ihtiyaç olmadığı düşünülür. Bu yöntemde depremin nasıl oluştuğu matematiksel bir model ile belirlenir. Bu açıdan diğer yöntemlere göre oldukça karmaşıktır. Hesaplama için bilimsel bir çalışmaya ihtiyaç duyulur, dolayısıyla yapılan hesaplamanın belirli bir zaman alması kaçınılmazdır. Dünyada yalnızca birkaç gözlemevinde, belirli bir şiddetin üzerinde gerçekleşen depremler için rutin olarak hesaplama yapılmaktadır. Uygulamada, sadece belli bir büyüklüğün üzerindeki depremler için (M>4,0) Moment Büyüklüğü hesaplanabilir.

DEPREM HABERLERİ