Çocuklar için futbola bir şans ver

Sosyal yönden dezavantajlı çocukları futbolla topluma kazandırmak amacıyla hazırlanan “Give Football A Chance” isimli proje, Altınordu’nun önderliğinde, 8 Avrupa kentinde eş zamanlı olarak başlıyor. Projenin paydaşları arasında İspanyol Athletic Bilbao, İngiliz Sheffield United, Alman Schalke 04 gibi Avrupa’nın dev kulüplerinin yanı sıra Vitesse, Hammarby, Sarajevo ve Atromitos da yer alıyor.

Giriş Tarihi: 29.10.2015 02:10 Güncelleme Tarihi: 29.10.2015 02:15
Çocuklar için futbola bir şans ver

İNGİLTERE merkezli 2nd Chance (İkinci Şans) Derneği ile el ele veren Altınordu, sosyal yönden dezavantajlı çocukları topluma futbolla kazandırmak amacıyla "Give Football A Chance" (Futbola Bir Şans Ver) isimli projeyi hayata geçiriyor. Altyapısı, Avrupa'nın futboldaki en büyük sosyal sorumluluk projesi olarak hazırlanan projenin paydaşları Altınordu'nun yanı sıra İspanya'dan Athletic Bilbao, Almanya'dan Schalke 04, İngiltere'den Sheffield United, Hollanda'dan Vitesse Arnhem, İsveç'tenHammarby, Bosna Hersek'ten Sarajevo ve Yunanistan'dan ise Atromitos kulüpleri olacak.

Öncelikli olarak 8 Avrupa ülkesindeki yoksul mahallelerde yaşayan, çoğunluğu göçmen ve spor yapma imkanı bulamayan ya da yetenekleri olduğu halde bir kulübün altyapısına girme şansı bulamamış 11 yaşındaki çocuklar arasında seçmeler yapılacak. Yüzlerce çocuğun katılacağı bu seçmeler sonucunda 8 ayrı 'Give Football A Chance' takımı oluşturulacak. İkinci aşamada bu 8 takım, ülkelerinde yapacağı seçmelerle 16 kişilik kendi 'Give Football A Chance' ekiplerini oluşturacak. Bu ekiplere aylarca sürecek bir program dahilinde futbol eğitimleri verilecek. Kendi ülkelerinde mentörlerden ve koçlardan liderlik tabanlı kişisel gelişim eğitimleri de alacak çocuklar en sonunda ise Mart ayında İzmir'e gelecekler. "Give Football A Chance" takımları, 26 Mart'ta başlayacak U12 İzmir Cup turnuvası dahilinde kendi turnuvalarını oynayacaklar. Eğitimleri yıl boyuna devam edecek çocukların gelişimi ise hazırlanacak raporlarla düzenli olarak ortaya konulacak.

AVRUPA BİRLİĞİ VE UEFA DESTEĞİ

Avrupa Komisyonu, UEFA ve sponsorların desteklerini de alacak projede, çocuklar dünyaca ünlü futbolcularla bir araya gelecekler, ulusal & uluslararası turnuvalara katılacaklar, alanında uzman mentörlerden & koçlardan kişisel gelişim ve liderlik eğitimleri alacaklar. Belki hepsi futbolcu olamayacaklar ama mutlaka topluma kazandırılmış iyi bireyler haline gelecekler. Dünyaca ünlü futbol efsanelerinden oluşan GFAC elçileri çekecekleri videolarla kampanyanın dünyada çok daha fazla ses getirmesine katkı sağlayacaklar. 2016 yılı boyunca sürecek olan ve her yıl tekrarlanacak projeden yılda 5000'den fazla çocuğun faydalanması öngörülüyor.

ÖZKAN: BİZİM İÇİN BÜYÜK ONUR

Projenin önderliğini yapan Altınordu Kulübü Başkanı Seyit Mehmet Özkan, geçtiğimiz Nisan ayında gerçekleştirilen ve büyük ses getiren U12 İzmir Cup'ın ardından Can Yazıcı ve Hilmi Sever'in projeyi Altınordu'ya getirdiklerini belirterek, "Kulübümüzün misyonuyla birebir örtüşen bu projeye hemen onay verdik ve çalışmalar başladı. Önce Avrupa'da dostumuz olan kulüplerle yazışmalar tamamlandı. Ardından da Avrupa Birliği ve UEFA fonlarına başvurular yapıldı. Proje başından sonuna kadar büyük detaylar içeriyor. Böylesine bir projeye sportif liderlik yapmak bizler için büyük onur. Bana göre bu proje hayata geçtiğinde resmen Avrupa'ya girmiş olacağız' dedi.

5 KITA VE 32 ÜLKEYİ KAPSAYACAK

Projenin yöneticilerinden Can Yazıcı, dünyada bu çapta bir projenin ilk defa hayata geçtiğinin altını çizdi. Türkiye adına gurur verici bir proje olduğunu belirten Yazıcı "Gelecek yıl proje 8 ülkeden 16 ülkeyi, bir sonraki yıl ise 5 kıtada 32 ülkeyi kapsayacak. Üçüncü yılında 16 bin çocuk bu proje ile hayatlarını değiştirecek. Bu çocukların iyi futbolcu olmasından daha önemlisi, onların kendi yeteneklerini keşfetmesi ve iyi birer birey olmalarıdır" ifadelerini kullandı.

WATSON: KİŞİSEL GELİŞİM ÇOK ÖNEMLİ

Proje boyunca takım antrenörlerine ve çocuklara eğitimler verecek Liderlik Koçu Ralph Watson ise "Çocuk mükemmel bir doğal öğrenicidir. İnsanlar hayatları boyunca öğrendiklerinin tamamına yakınını çocukluğunda öğreniyor ve bu 12 yaş altı çocukların liderlik gelişimleri için en doğru zaman. Bu yüzden bizim bu projedeki en büyük hedeflerimizden biri geleceğin liderleri olan çocukların liderlik tabanlı kişisel gelişimi" dedi. 2nd Chance Derneği kurucusu James Mapstone, "Bugüne kadar farklı spor dallarını araç olarak kullanarak birçok ülkede toplumsal değişim projeleri üretmiştik. Ancak global bir değişim için futbol en güzel araç olacak" ifadelerini kullandı.
Proje ile ilgili tüm detaylar için: www.givefootballachance.org

PROJENİN 5 AŞAMASI

1. BRIEFING: Partner futbol kulüpleri yetkilileri ve antrenörleri ile Türkiye'de Kick Off Meeting (başlangıç toplantısı) etkinliği düzenlenecek. Bu etkinlikte projenin süreci hakkında detaylar verilecek. Ardından partner futbol kulüplerinin antrenörleri İngiltere'de 'Train The Trainers' mentörlük & koçluk eğitimleri alacak.

2. WARM UP: Partner futbol kulüplerinin şehirlerinde/bölgelerinde yapılacak olan Give Football A Chance takım seçmeleri 8 hafta sürecek. Her hafta sonu Avrupa'nın farklı bir şehrinde yapılacak olan seçmelere yüzlerce çocuk katılacak. Give Football A Chance mentörleri & koçları bu seçmelerde tüm çocuklara sertifikalı eğitimler verecekler ve o şehre ait takımları oluşturacaklar. Her ülkede düzenlenen turnuvalar sonucunda oluşturulan karma takımlar İzmir'e gidecek.

3. MATCH: 8 farklı ülkeden 8 farklı Give Football A Chance takımı İzmir'de turnuva öncesi eğitimler alacak. 'Futbol Efsaneleri' seminerlerine katılacak. Hemen ardından Give Football A Chance takımları için İzmir U12 Cup 2016 dahilinde kendi aralarında bir turnuva düzenlenecek. Kazananın önemi yok… GFAC karması ile U12 Cup karmasının maçı ile en güzel final yapılacak.

4. COOL DOWN: Turnuva sonrası 5 ay boyunca her hafta sonu Give Football A Chance takımlarına kendi şehirlerinde eğitim verilmeye devam edecek. Böylece çocukların gelişim süreci devam ediyor olacak. Aynı zamanda lokal turnuvalar da devam ediyor olacak. Çocuklar farklı takımların parçası olabilmeyi de tecrübe etmiş olacaklar.

5. ANALYSIS: Sene boyunca 'Çocuklar için neler yaptık?', 'Hayatlarında neleri değiştirdik?', 'Gelişim süreçlerine neler kattık?' gibi soruların yanıtlarına ulaşacağız. Kapsamlı analiz raporu tüm dünya basını ve futbolun önde gelen isimleriyle birlikte düzenlenen etkinlikle duyurulacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklar için futbola bir şans ver
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN