Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Futboldan başarılıyız

Başarı olarak futbolun çok önündeyiz. Türk futbolunun, basketbolunu yakalaması için epey mesafe kat etmesi gerekiyor

Giriş Tarihi: 27.8.2013
Avrupa Basketbol Şampiyonası'na sayıla günler kala Federasyon Başkanı Turgay Demirel, SABAH'a konuştu.

Sayın Başkan öncelikle Avrupa Şampiyonası'nda madalya şansımız nedir?
Madalya şansımızdan önce maç, maç kazanarak grubumuzda ilk 3'e girmek istiyoruz. Daha sonra son 8'e kalmak istiyoruz. Bunu başardığımız taktirde de çeyrek final maçında gelecek rakibimize göre de ilk dörde kalma ve Dünya Şampiyonası'na katılmak ve madalya almak gibi arka arkaya gelen hedeflerimiz var. Ama hiçbir zaman daha bugünden Avrupa Şampiyonası'ndaki hedefimiz şu bu madalya demek istemiyorum. Arkadaşlarımızın da demesini istemiyorum. Biz ilk maçı çok iyi oynamak ve ondan sonraki maçları daha da iyi oynamak gibi yükselen bir grafikle şampiyonayı tamamlamak istiyoruz.

Slovenya'da ilk grup maçlarında rakiplerimiz Finlandiya, İtalya, Rusya, Yunanistan ve İsveç... Buradan üç takım çıkacak. Ne olur?
Biz mutlaka başarılı olmak için oraya gidiyoruz.
Arkadaşlarımız, sporcularımız, teknik kadro bu amaç için Temmuz'un 10'undan beri çalışıyorlar. NBA'deki oyuncularımız Ömer ve Ersan da Ağustos başı çalışmalara katıldı. Hedefimiz grupta ilk üç takımda yer almak. Diğer gruptan muhtemelen Slovenya, Hırvatistan ve İspanya gelecek ve tekrardan ilk 8'e kalmak için büyük mücadele vermek. Stratejimiz bütün maçlara tek maç gözüyle bakmak. İlk maçta geçtiğimiz Avrupa Şampiyonası'nda çok iyi performans gösteren Finlandiya'yı yenmek istiyoruz. Hiç kolaya alınmayacak bir takım. Maç, maç bütün şampiyonayı oynamak istiyoruz.

GENÇLERİMİZ GÜMBÜR GÜMBÜR GELİYOR
Gençlerde ve yıldızlarda iki tane Avrupa şampiyonluğumuz var. Bununla ilgili bir şeyler söylemek ister misiniz?
Türk Basketbolu 2013'te yine çok başarılı bir yaz dönemi geçiriyor.
Bu sene Kadın Milli Basketbol Takımımız bronz madalya aldı. Hem 2011'de gümüş madalya kazanan hem 2013'te bronz madalya kazanan, Avrupa Şampiyonası'nda arka arkaya madalya alan, kürsüye çıkan bir Milli Takım'a sahibiz. Bu Milli Takım geçtiğimiz sene Londra Olimpiyatları'nda da olimpiyatlara katılan tüm sporcular içinde en başarılı performansı elde etti. Orada Olimpiyat beşincisi olarak çeyrek finalde Rusya'ya bir sayıyla kaybederek elendik. Kadın Basketbol Milli Takımımız'ın başarısı bizim sezona çok daha iyi başlamamızı sağladı.

BİZ 2020'YE HAZIRIZ

Daha sonra Akdeniz Oyunları'nda Erkek Basketbol Milli Takımımız, takım sporlarında Türkiye'nin tek şampiyonluğunu kazandı. Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda 18 yaş altı kategoride Erkek Milli Takımımız Avrupa Şampiyonu oldu. Türk basketbolunun geleceği açısından çok önemli. 2020 Olimpiyatları'nın ülkemizde yapılmasına karar verilirse, Basketbol Milli Takımımız şimdiden hazır diyebiliriz.

KEREM'İN YOKLUĞU SIKINTI YARATMAZ
Bu şampiyonada Kerem Tunçeri yok, turnuvada bir sıkıntı olabilir mi?
Kerem'in kadroda olmamasının mutlaka bir eksikliği olacaktır ama koçumuz ve teknik kadromuz seçtikleri diğer oyuncularla bu eksiklik minimuma indirilecekdir. Oyuncularımız arkadaşlarının boşluğunu hissettirmeyeceklerdir. Umarım Kerem Tunçeri yerine forma şansı bulacak oyuncularımız en az Kerem kadar, hatta ondan daha iyi performans gösterirler. Ben büyük bir sıkıntı yaşayacağımızı zannetmiyorum.

SAYGINLIĞIMIZ ÜST DÜZEY
Dünya veya Avrupa basketbolunun neresindeyiz? Türk basketbolu esasında dünyada en önemli basketbolların bir tanesi oldu.
Neticelerimize baktığımız zaman basketbolun ne kadar başarılı olduğunu görmememiz mümkün. Biz 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'ndan ve 2011 Avrupa Şampiyonası'ndan sonra dünyada 6. sıradaydık, 7. sıraya düştük. Dünya basketbol sıralamasında şu an Türkiye erkeklerde 7. sırada, kadınlarda ise 13. sıradayız. Futbol ve voleybola bakıldığında Türk Basketbolu üstün durumda. Saygınlığımız tüm dünyada üst düzeyde.

Türk basketbolu futbolu ne zaman yakalar? Başarı olarak onların çok ötesindeyiz zaten.
Türk futbolunun, basketbolunu yakalaması için epey mesafe kat etmesi, üst düzey başarılar yakalaması gerekiyor. Kulüpler düzeyinde de çok üst düzeydeyiz. Futbolun medyada gördüğü desteği sağlayamıyoruz. Dünya da böyle. Futbolun ekonomisi basketbola göre çok daha büyük. Reytingler hep önde. Ama medya ve sponsorluk olarak futbolu yakalamak için çalışmalarla ilerleyeceğiz.

BAŞBAKANIMIZA MÜTEŞEKKİRİZ
Türk Basketbolunun bu kadar başarılı noktaya gelmesi, Dünya Basketbol Şampiyonasını çok iyi şekilde organize etmemiz, 2014'te Dünya Kadınlar Basketbol Şampiyonasını düzenleyecek olmamız bunların hepsi TBF'nin gücünü gösteriyor ama her şeyden önce Türkiye'nin güçlü ekonomisini, istikrarlı yapısını gösteriyor. Türk basketboluna gerçekten her anlamda destek olan sayın Başbakanımızın desteklerine basketbol camiası olarak her zaman müteşekkiriz.

HİDAYET BİZİM İÇİN ÖNEMLİ
Hidayet Türkoğlu sorununu nasıl hallettiniz? Takıma döndü ve siz de koç da rahat ettiniz. Ne diyeceksiniz?
Hidayet'in NBA'de almış olduğu ceza sadece NBA için geçerli. Hidayet geçen sene sakatlığı nedeniyle bir takım iğneler olmuştu. Daha sonra sakatlığı Amerika'da da tekrarladığı için orada da o iğnelere devam etmişti. Tedavi amaçlı yasaklı listedeki bir ilaç nedeniyle başına böyle bir olay geldi. Hidayet'in milli formadan uzak kalacak olması ve iki yıl Avrupa'da oynayamaması durumunda bir daha belki hiç milli formayı giyemeden ayrılacak olması bizi fazlasıyla endişelendirdi ve bunu çözmek istedik. Allah'a şükür ki bunu başarabildik.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Futboldan başarılıyız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN