3 'lükler artık 3 boyutlu

NBA takımları, 3 boyutlu yazıcıları gelir elde edecekleri yeni bir alan olarak değerlendiriyor. Tekerlekli sandalyede oynayan basketbolcuların koltukları da 3 boyutlu yazıcılarla hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 8.10.2014
Basketbol sahalarını da, 3 boyutlu yazıcıların getirdiği yenilikler doldurmaya başladı. NBA oyuncuları tekerlekli sandalyelerinin tasarımından, oyuncuların minik 3 boyutlu çıktısına kadar farklı işler için kullanılıyor. Sacramento Kings, Google Glass'ı kullanan ilk takım olma hayalinin dışında iş modelini 3 boyutlu yazıcı ve teknolojilerle tarif etmeye başladı. NBA yönetimi, tüm dünyada basketbolun ve kendi liglerinin pazarlanması için çok değişik yöntemler denemeyi sürdürüyor.

YÜZÜNÜZ KOBE'NİN GÖVDESİNDE

NBA, daha bir kaç yıl önce daha çok oyuncu ve takım yöneticilerinin grev ve lokavtlarla anıldığı bir dönemden ligin değerini artıracak yeni girişimlere yöneldi. Bunların başında da teknoloji firmalarının basketbolu kendilerini anlatmak için kullanmasını sağlıyor. Örneğin Cubify firması kendi yüzünü basketbol yıldızlarıyla değiştirme olanağı sunuyor. Bunun için 3 boyutlu yazıcı ve bilgisayar yeterli oluyor. İşlemi uygulamak uzun zaman alıyor. Ancak ortaya benzersiz bir görüntü çıkıyor.

TEKERLEKLİ SANDALYE TASARIMI

Tekerlekli sandalyede oynayan basketbolcular çok büyük efor sarf ediyor. Rahat hareket etmelerini sağlayacak en önemli araç da tekerlekli sandalyeler. Önce 3 boyutlu tarama işlemiyle oyuncunun rahat edeceği model çıkarılıyor. Böylece her sandalye kişiye özel bir şekilde tasarlanıyor. Oyuncunun her hareketi rahat edeceği bir sandalyede yapması sağlanıyor. Yeni gelişen bir endüstri engelli insanların hayatındaki konforun artırılması için de kullanılıyor.

BİLGİSAYAR TARAYICI YAZICI VE MODEL

3 boyutlu yazıcıları kullanmak sanıldığı kadar kolay değil. Önce çıktısını alacağımız şeyin modeline sahip olmak gerekiyor. Bunun için internet sitelerinde hazır tasarımlar var. Ancak yeni bir model çıkarmak istiyorsanız, 3 boyutlu tarayıcınızın da olması gerekiyor. Çıktı işlemini tamamlamak bazen saatler sürebiliyor.

KENDİNDEN BİR YILDIZ YARAT


3 boyutlu yazıcılarını NBA yıldızlarının figürleriyle pazarlayan Cubify firması, 3Dme uygulamasıyla kendi yüzünüzü, NBA yıldızının gövdesinin üstüne oturtulmasını sağlıyor. Bunu da çekilmiş fotoğrafınızın bilgisayara yüklenmesiyle yapmak mümkün. Cubify firmasının önceden sahip olduğu veri bankası ile sizin fotoğrafınız 3 boyutlu yazıcıda bir araya geliyor.

HER KOŞULDA HAZIR KAMERA

Action yani her zorlu koşulda çalışacak kameralar profesyonel değil, amatörlerin de dikkatini çekmeye başladı. GoPro Hero4+ modeli piyasaya çıkarken rakipler de boş durmuyor. Toshiba X-sports serisi kameralar kış şartlarında havuzda veya denizde su sporlarında da rahatlıkla kullanılıyor. Kola takılan uzaktan kumanda ile kullanıcılar kamerayı elde tutmaya gerek kalmadan veya gözlerini sahadan, dalgalardan veya tırmanılan kayadan ayırmadan cihaz üzerinde istediği kontrolü sağlayabiliyor. Uzaktan kumandanın LED arayüzü Camileo X-Sports kameranın durumunu farklı ışık kombinasyonları ile gösteriyor ve fotoğraf ile video modları arasında anında geçişe imkan tanıyor. 3 metreye kadar su geçirmezlik, 1,5 metreye kadar darbeye dayanıklılık ve 5 saate kadar pil ömrü ile bu sağlam ve kullanışlı kumanda her an elinizin altında ve aksiyon için hazır. Camileo X-Sports pek çok özelliği barındıran uygun maliyetli bir aksiyon kamera... İlave aksesuarlar ile Camileo XSportskolaylıkla diğer ekipmanlara bağlanabiliyor. Düz klips ve yapışkan tutacak ile snowboard, bisiklet veya sörf esnasında kaska veya sörf tahtasına bağlanabiliyor. Alternatif olarak, akıcı bir görüntü kaydı için bisikletin yanına ya da arkasına monte edilebiliyor. Camileo X-Sports darbeye dayanıklı kamera ayrıca ilave esneklik ve daha profesyonel görünümlü sonuçlar için su geçirmez kasa olmadan tripod'a bağlanabiliyor. Kafa bandı ve göğüs bandı gibi diğer opsiyonel bağlantı aksesuarları da mevcut.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 'lükler artık 3 boyutlu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN