Zamanlama yanlış

TBF Başkanı Harun Erdenay da konuya müdahil olarak, "Aziz Yıldırım'ın söylediklerini tartışabiliriz ama zamanlaması yanlış oldu Ancak antrenörün sadece Milli Takım'ı çalıştırması konusunda kendisi ile aynı düşünceleri paylaşıyorum" açıklamasını yaptı

Giriş Tarihi: 28.8.2015
Zamanlama yanlış
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın, Milli Takım Antrenörü Ergin Ataman'a tepkisi gündeme oturdu. Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Harun Erdenay, "Ben de milli takım antrenörünün sadece milli takımı çalıştırması konusunda Sayın Aziz Yıldırım ile aynı düşünceleri paylaşıyorum. Bunun değerlendirmesini Avrupa Şampiyonası sonrası yapacağız. Ancak açıklamanın şampiyona öncesi olması yanlış oldu" dedi. Erdenay, FIBA'nın değişen kuralları sonrası milli maçların, 2016 yılı Kasım ile 2017 yılı Mart ayları arasında oynanacağını vurgulayan Erdenay'ın, "Haliyle de böyle bir uygulamaya gitmek gerekecek" sözleri Ataman'ın durumunun gözden geçirileceği şeklinde yorumlandı. Erdenay, Yıldırım'ın oyuncu göndermeme tehdidi içinse, "Milli Takım'a her zaman destek olan, F.Bahçe'nin bu şampiyonada da, öncekilerde olduğu gibi 12 Dev Adam'a tam destek vereceğinden şüphem yok" ifadelerini kullandı.

YILDIRIM NE DEMİŞTİ?

"TBF Başkanı'nı aradım. Ataman milli takıma devam ederse, F.Bahçe milli takımdaki oyuncularını göndermeyecek. Ataman ya G.Saray ya da milli takımın antrenörü olacak. F.Bahçe camiasının başkanını mahkemeye vereceksin, ben de tıpış tıpış oyuncuları göndereceğim. Neye mal olursa olsun hiçbiri gidemez."

HOCAMIZI GERİ ÇEKMİYORUZ

"Aziz Yıldırım'ın mesnetsiz iddialarına Erdenay yanıt verecek cesareti gösteremedi. Biz her şeye rağmen son topa kadar hocamızı geri çekmeyeceğiz..."

Aziz Yıldırım'ın açıklamalarına Basketbol Federasyonu'nun açıklamasını yeterli bulmayan Galatasaray sert bir çıkış yaptı. TBF'nin Fenerbahçe ile aralarında 'danışıklı dövüş' olduğunu söylenen kulüp bildirisinde, "Aziz Yıldırım'ın, erkek ve kadın milli takımlarımızda görev yapan Ergin Ataman ve Ekrem Memnun'a yönelik mesnetsiz iddialarına önce TBF Başkanı Harun Erdenay'ın cevap vermesini bekledik. Erdenay'ın resmi bir açıklama yapma cesaretini göstermeden önce bir internet sitesi üzerinden söyledikleri, Fenerbahçe ile Federasyon yönetimleri arasında yıllardır süregelen danışıklı dövüşün, sergilenen oyunun yeni bir halkası olarak karşımıza çıktı ve bizleri hiç şaşırtmadı" ifadeleri kullanıldı.
Erdenay'ın
sözlerinin ciddiye alınamayacağı belirtilen bildiride, "Milli Takımımızın kritik Avrupa Şampiyonası öncesi tamamen milli duygularla ve bu ülke insanına karşı sorumluluğumuzun gereği hocamızı geri çekmiyoruz. TBF Başkanı'nın yapması gereken görevi de üstlenerek son topa kadar hem hocamızın hem de hangi takımda oynadığından bağımsız olarak ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceklerine inandığımız yürekli sporcularımızın en büyük destekçisi olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz" denildi.

Volkan Üstüyıldız

KRİZİN PERDE ARASI

Bindiği dalı kesmek


Euro 2015'in başlamasına 10 günden az kalmış ve maalesef biz milli takımın havasını dağıtmak için herşeyi yapıyoruz. Fenerbahçe-Galatasaray çekişmesinin milli takıma yansıması ve yansıtılması tartışılmalı ama gündemde yine kısır iç çekişmelerimiz var. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Galatasaraylı antrenörleri Milli Takım'da oyuncuları kandırıp, transfer etmekle suçluyor. Bahsedilen antrenör Ekrem Memnun, oyuncu da Cansu Köksal. Fenerbahçe'de geçen sezon yüzüne bile bakılmayan, benchte oturan bir oyuncu. Aslında bence sorun bu oyuncuda değil. Hani bir söz vardır; "Kör ölür badem gözlü olur" diye....Gittiği takım Galatasaray olunca Cansu değere bindi bir anda. Olay bu... Gelelim TBF'nin Yıldırım'a yanıtına...Eğer hakikaten kulüp takımı çalıştıran bir antrenör istenmiyorsa bu şimdi mi söylenir? Euro2015'in başlamasına şurda ne kaldı? Ergin Ataman'ı basketbol dışı tartışmalardan koruması gereken TBF tam tersine onu iyice ateşin ortasına attı. Ergin Ataman şimdi "Madem öyle bırakıyorum" dese ne olacak? Bunların faturasını kim ödeyecek? Korkarım kısır çekişmelerin içinde bırakılan Türk Milli Takımı...

BOBY DİXON
Karşıyaka'nın tarihe geçen şampiyonluğunda başrolü oynadı. Ali Muhammed adıyla Türk vatandaşı yapılarak milli takıma kazandırıldı.

KENAN SİPAHİ
Türk basketbolunun en önemli yeteneklerinden biri olan 1995 doğumlu oyun kurucu iki yıldır Fenerbahçe forması giyiyor.

BARIŞ HERSEK
Karşıyaka'nın şampiyonluğunda kenardan gelerek yaptığı katkıyla dikkat çeken 27 yaşındaki oyuncu bu yaz Fenerbahçe'ye transfer oldu.

MELİH MAHMUTOĞLU
Anadolu Efes altyapısından yetişen 25 yaşındaki oyuncu dış atışlardaki yüzdesiyle dikkat çekiyor. Geçen sezon % 47 üçlük yüzdesiyle oynadı.

DİSİPLİN YÖNETMELİĞİ NE DİYOR?

Cezası ağır olabilir


Eğer Yıldırım hakikaten 4 tane Fenerbahçeli oyuncuyu milli takımdan çekerse ne olacak? TBF Disiplin Yönetmeliği'nin 27. maddesinin 1. bendi şöyle diyor: Tebligata rağmen mazeretsiz olarak temsili veya milli müsabakalara veya bunlara ait hazırlık çalışmalarına katılmayan, çalışma veya müsabaka yerini terkeden 1 aydan, 1 yıla kadar müsabakalardan men edilir. Kişilere de altı aya kadar hak mahrumiyeti ve 100 bin TL'ye kadar para cezası verilebilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zamanlama yanlış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN