Türkiye'nin en iyi haber sitesi

G.Saray'ı kimse harcayamaz

Başkan Dursun Özbek, hükmen kararı için kükredi

Giriş Tarihi: 2.12.2015
G.Saray'ı kimse harcayamaz
Fenerbahçe derbisinde mevzuata aykırı oyuncu (Kizer) oynattığı için Basketbol Federasyonu tarafından hükmen mağlup ilan edilen G.Saray'da Başkan Dursun Özbek patladı ve çok ağır ifadeler kullandı. Özbek, "Sahada yenebilirsiniz ama bu yeterli mi? O zaman başka güçler devreye giriyor. G.Saray'ın F.Bahçe'yi yenmesi, federasyonun kabul edebileceği bir şey değil. Basit oyunlarla G.Saray'ı kimse harcayamaz" dedi.

"BİZİM ÇOCUK" DEDİĞİN KİM!
Harun Erdenay'ın, Kizer'in lisansının TBF görevlisi tarafından yanlışlıkla verildiği yönünde basına yansıyan açıklamalarına tepki gösteren Dursun Özbek, "Dünyanın neresinde böyle bir açıklama var. Bizim çocuk dediğin kim Harun? Sen federasyon başkanısın. F.Bahçe'nin emir eri pozisyonunu bırak. O zaman çocuk gelip federasyon başkanı olsun. Sen ortadan çık. Galatasaray'ın hakkını kimse gasp edemez ve yiyemez. Böyle basit oyunlarla Galatasaray'ı kimse harcayamaz. Bir de kalkmış 'sizi mağlup sayalım tazminatını öderiz' diyorsun. Sen kimsin? Federasyonu ve yanlı tutumunu protesto ediyorum."

BUNUN CEZASI HÜKMEN!
TBF Başkanı Harun Erdenay, "G.Saraylı oyuncu Bosna pasaportuyla geldi, değiştirirse bunun cezası çok açık. Sicil-lisans bölümündeki çocuk vermemesi gereken bir lisans vermiş. İç soruşturmayı başlattık ama bunun cezası hükmen yenilgi" dedi. Dün Federasyon internet sitesinden de 11 madde ile kararın nedenini açıklarken, "Birden fazla vatandaşlık hakkına sahip sporcuların ilk tescil edildiği uyruğun değiştirilemeyeceği kulüplerimizce de bilinmesi gereken bir mevzuat hükmüdür" denildi. Bu arada FIBA heyeti, TBF Başkanı Erdenay'ın da katılımıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı ziyaret etti.

RAŞİT AKIN İSTİFA ETSİN!
Galatasaray yöneticisi Can Topsakal: "Federasyon, F.Bahçe'nin açıklamasından sonra lisansı dondurabilirdi ama yapmadı. Dondursa maça Kizer'den yoksun çıkar yine yenerdik. İnsanın aklına kumpas geliyor. Fenerbahçe, federasyonu yönetiyor. TBF Kadın Basketbolu Sorumlusu (Raşit Akın), F.Bahçe Menajeri'nin (Didem Akın) eşi. Böyle bir şey olmaz. İlk önce bu kişi istifa etsin."

SELİM KOSİF: BECERİKSİZLER
Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Selim Kosif, sosyal medyadan Galatasaray cephesinin açıklamalarına yanıt verdi. Galatasaray Başkanı Dursun Özbek'in TBF Başkanı Harun Erdenay'a yönelik açıklamalarına Twitter hesabından sert tepki gösteren Kosif, "Tüm uyarılarımızı dinleme, bildiğini yap. Sonra federasyonu suçla. Çok yazık, ezeli rakibimizin bu kadar beceriksizce yönetilmesi" ifadelerini kullandı. Kosif bir süre sonra paylaştığı mesajı silip "Sen kural hatası yap, sonra federasyonu suçla" diye güncelledi.

NE OLMUŞTU?
25 yaşındaki ABD'li basketbolcu Lynetta Kizer, Mayıs 2015'te Bosna Hersek Milli Takımı'nda oynamak için vatandaşlık aldı. Türkiye Basketbol Federasyonu ise bu vatandaşlığa istinaden Kizer'e Avrupa kontenjanından lisans verdi. Ancak FIBA, Kizer'in Amerika U20 Milli Takımı'nda forma giydiği için Bosna Hersek adına oynamayacağını bildirince lisans 'Kıta Dışı' kontenjanı olarak değiştirildi. Bu değişikliğe itiraz eden Fenerbahçe'nin başvurusu kabul edilip ihlal olduğu gerekçesiyle Galatasaray yenik sayılınca tartışma başladı.

YÖNETMELİK NE DİYOR?
MADDE 21. Birden fazla vatandaşlık hakkına sahip sporcular ilk tescilde hangi vatandaşlık haklarını kullanmak istediklerini noter kanalıyla yazılı beyan ederler. O tarihten sonra tüm işlemleri bu beyanlarına göre yapılır. İlk tescil yaptıkları tarihte bu beyanı vermeyen ve birden fazla vatandaşlık sahibi olan sporcular için ilk tescil oldukları vatandaşlığa bağlı olarak işlemler sürdürülür ve değiştirme yapılamaz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
G.Saray'ı kimse harcayamaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN