Tüzüğümüz çağ dışı

Beşiktaş'ın "feda" yılında yeniden yapılanmanın temellerini atan ve ekibi, şimdi de tüzüğü değiştiriyor

Giriş Tarihi: 6.2.2013
Beşiktaş'a Başkan "Tüzüğümüz çağa ayak uyduramıyor. SPK ve Dernekler Masası mevzuatlarıyla uyumsuzluk gösteriyor. Tüzüğümüzü çağa uygun hale getirmemiz gerekiyor" dedi. Bunun üzerine, 24 Şubat'taki Mali Kongre'nin ardından Mart'ta tüzük tadil kongresinin yapılması, bir komisyon kurularak hızlı kararlarla gerekli değişikliklerin gerçekleştirmesi yönünde yol haritası belirlendi.

SÜLEYMAN SEBA: Bir komite kurulsun
Süleyman Seba, tüzük çalışmalarıyla ilgili olarak, "Futbol ve futbolun yapısı değişiyor. Kulüplerin yapısı farklılık arz ediyor. Halka arzlar, bir takım değişiklikler gerektirebilir. Tüzüğün yenilenmesi gerekir. Bu konuda katılımcı bir kurul oluşturulmalı. Geliri-gideri, olumluolumsuz yönleri tartışılarak çıkarılmalı. Arkadaşlar böyle bir şeye ihtiyaç duymuşlarsa gereklidir. Beşiktaş'ın daha sağlıklı yönetilmesi adına bu tur çalışmalar yapılmalıdır" dedi.

HÜSNÜ GÜRELİ: Yenilenmesi şart
Beşiktaş eski 2. başkanı Hüsnü Güreli tüzüğün değişmesinin şart olduğunu söyledi. Güreli, "10 yıl önce bizim yönetim dönemimizde bu değişikliği yapmıştık. 10 yılda bu ülkede bir çok şey değişti. Dernek statüsüyle ve A.Ş. mevzuatlarında farklılıklar var. Gerek bunların tüzüğümüzle uyumlu hale getirilmesi, gerekse işleyiş açısından daha çağdaş hale getirilmesi için şart. Biz de üzerimize düşeni yaparız" diye konuştu.

SABAH DETAYLARI AÇIKLIYOR
1-
Beşiktaş'ın mevcut yönetimi, 1 başkan, 12 asil, 5 yedek toplam 18 kişiden oluşuyor.
2- Yeni tüzükte yönetimin, 1 başkan, 9 asil ve 5 yedek üyeden oluşması planlanıyor.
3- 6102 Sayılı Ticaret Yasası ve SPK mevuatına uyum anlamlı, tüzük içinde değişiklikler yapılacak. En önemli husus, yönetici kusuru ile oluşmuş vergi borçları ve diğer borçlar yönetimden ayrılmış olsalar bile dönemleri ile birlikte hesap vermek zorunda kalacaklar.
4- Kongreler üç yılda bir Ocak ayı içinde yapılıyordu.
5- Bundan sonra seçim kongrelerinin yine üç yılda bir ancak Mayıs ayı içinde yapılması düşünülüyor.
6- Önceden yıl içinde alınacak kongre üye sayısı serbestti. Herhangi bir sınırlama yoktu.
7- Yeni tüzükle toplam üye sayısının %5'i kadar üye alınacak. Bu %5'lik birim yıl içinde ikiye bölünecek. Eğer eksik kalırsa bir sonraki seneye devir olmayacak.
8- Divan Kurulu, yönetim kararlarında çok etkili değildi. Sadece tavsiye ve uyarı niteliğinde üç ayda bir toplantı düzenliyordu.
9- Yeni hazırlanan tüzük tadil taslağında Divan Kurulu'nun yetkileri biraz daha artırılıyor. Sorumluluk alanı genişletiliyor. Özellikle borçlanma konusunda Divan Kurulu'nun tavsiyeden ziyade, "Olur" onayına ihtiyaç duyulacak. Ancak bu konuda henüz mutabakat sağlanmadı. Çalışmalar sürüyor
10- Divan Kurulu'na eskiden 30 yılını dolduran kongre üyeleri giriyordu. Ayrıca da her kongrede, genel kurul üyeleğinde 10 yılını doldurmuş 10 kişi seçimle alınıyordu.
11- Yeni tüzükte seçim kaldırılıyor, 30 yılı doldurma şartı kalıyor. Ayrıca Beşiktaş'ta tam bir dönem başkanlık yapanlar, tam 2 dönem 2. başkanlık yapanlar ve 3 dönem yöneticilik yapanlar doğal Divan Kurulu üyesi olacak. Ayrıca Beşiktaş başkanı, kulübe faydası dokunan ve katkı yapacağı düşünülen 10 kişiyi üye yapabilecek.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüzüğümüz çağ dışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN