Futboldan anlarız ve yönetiriz

Başkan olmak ağır bir yük. Büyüklerim 'Sana yakışır' diye onore ediyor. Ben altından kalkarım ama topluluğun çoğunluğu erkekse bazı zorlukları olabilir

Giriş Tarihi: 19.3.2013
Uzun yıllar kombinesi olan bir bayan taraftardım. Kulübün 100. yılında Sarı-Lacivert Derneği'nin başkanı seçildim. Oradaki çalışmalarımdan sonra da Başkanımız beni yönetimine aldı. Camia içindeki büyüklerim bana hep sevgiyle yaklaştı. 'Türkiye'de bayan başkan olursa bu sana yakışır' diyerek hep beni onore ediyorlar. Ben altından kalkarım ama yönettiğiniz topluluğun çoğunluğu erkekse zorlukları olabilir. Süper Lig'in tek bayan yöneticisi olarak gidilen her yerde tek kalıyorum. Bazı ortamlarda erkeklerin samimiyetten istenmeyen şeyler söyleyip 'Aaa Yasemin pardon seni unuttuk' dedikleri oluyor. Kadınların olduğu her yer nezihtir. Bayan seyircilerin izlediği maçlarda küfürden ziyade esprili söylemler ön plandaydı. Erkeklerin bizden farklı olarak fiziksel üstünlükleri olabilir ama kadınlar güçlerini duygularıyla bütünleştirdiklerinde daha başarılı olacaklarına inanıyorum. Genlerimizdeki olaylara duygusal yaklaşma artık bir değer. Bu hayata farklı bakmamızı sağlıyor. Kadınlar futboldan çok iyi anlıyor, hissediyor ve futbol dünyasını yönetebilirler.

Kocaman adı altın harflerle yazılacak
"Yöneticilikten ziyade, F.Bahçe'ye gönül veren bir taraftar olarak şunu söyleyebilirim ki, Aykut Kocaman bu camianın en değerli üyelerinden biri. Hocalığının yanı sıra kişiliği ve kulübün yaşadığı süreçteki duruşuyla tarihimizin onurlu sayfalarında adı altın harflerle yazılacak bir kişi."

Bazen istifa kararı alıyor ama F.Bahçe'nin Ferguson'u olabilir mi?
"Kendinden çok F.Bahçe'yi sevdiği için zaman zaman 'gideceğim' diyor ama bizim Alex Ferguson'umuz olup olmayacağını tarih gösterecek. Zaten rakamlar başarılı olduğunu söylüyor. Üç kulvarda zafer kovalayan tek takımız."

"Sınava gidiyorum" dedim, Van'da tribündeydim
"İlk deplasmana gidişim Van. Şampiyonluk için çok önemli maçtı. Kazanıp şampiyonluğumuzu ilan etmiştik. (19 Mayıs 1996 F.Bahçe 3-0 kazandı) Ailem Van'a gittiğimi bilmiyordu. O zaman marka patent sınavı vardı Ankara'da. Sınava gidiyorum iki gün sürecek diye evden çıktım. Önce Van'a gittim maçı izledim sonra Ankara'ya gidip sınava girdim."

İnancımız skora yansıyor
Yasemin Merçil, Plzen maçında Salih'in golü sonrası "Kadınlar futboldan anlamaz" diyenlere inat böyle seviniyordu. Biz de o anı sorduk:
F.Bahçe ve Türkiye tarihine geçecek bir sezona tanıklık ediyoruz; duygularımız çok yoğun. İnancımızın skora yansıma anını yakalamışsınız. Sevinci ve hüznü tüm yoğunluğuyla yaşayan bir aileyiz. Golü genç Salih'in atması sanki sezon bittiğinde yazılacak hikayeyi daha da özel yapacak.

Lazio'da da gerekeni yapacağım
Lazio'daki maç da seyircisiz, Kadıköy'de olduğu gibi yönetim tezahüratlarıyla takımı ateşler mi?
Tribünden gelen biri olarak kendi adıma elimden geleni yapacağımı söyleyebilirim (Gülüyor). Güzel bir maç olmasını diliyorum. Zor bir rakip. Ancak biz kendi takımımıza güveniyoruz. İlk maçtaki taraftar desteğimizle, Roma'ya avantajlı bir skorla gideceğimize inanıyorum. Kalbimden geçen bu işin finale kadar gidebilmesi.

Volkan'ın eşi beni örnek alıyormuş
Samandıra'ya sık giden bir yönetici değilim. Futbolcularla seyahatlerde sohbet şansım oluyor. Hepsi formasına bağlı çocuklar. Volkan bana, 'Eşim sizin hayranınız. F.Bahçeli bir kadın olarak örnek aldığı insansınız' der. Bu sözleri duyunca gurur duyuyorum. Ne mutlu ki bu camianın bir parçasıyım.

Adrenalin yüzünden
Emre çok sevdiğim isimlerden biri. Özel hayatında bambaşka biri. Bilmeliyiz ki yaptıkları iş zor. Yüksek bir adrenalinle, insanüstü bir gayret içindeler. O anki koşullarla değerlendirmek doğru olur. Adrenalin ve hırs sahada istenmeyen hareketler yaptırabiliyor.


ARKADAŞINA GÖNDER
Futboldan anlarız ve yönetiriz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN