103. madde vicdanımı sızlatıyor

"O kadar teknik ve hukuki boşluklar var ki, cinayet olsa neredeyse erteleme kararı çıkacak. Talimatlar dengesiz, değişmesi lazım"

Giriş Tarihi: 27.3.2013
Tahkim Kurulu Başkanı Engin Tuzcuoğlu, Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim'in cezasının ertelenmesiyle gündeme gelen, 105. madde olarak bilinen ancak geçen sene yapılan değişikliklerle 103'ün kapsamına giren o maddeyle ilgili konuştu: "103. maddeden ben de rahatsızım. Vicdanım sızlıyor. O kadar teknik ve hukuki boşluklar var ki, cinayet olsa neredeyse erteleme kararı çıkacak. Cinayetin ertelemesi olur mu? Talimatlar çok dengesiz, değişmesi lazım. 105. madde FIFA talimatları ile de çelişiyor. Çok bariz tezatlar var. Adam küfür ediyor, hakaret ediyor, el hareketi yap-ı yor, saldırıyor ama cezası 5-6 maç. Bir diğeri tükürüyor yine 8. Böyle şey olur mu? Tükürük eyleminin de ceza tarifi net değil yüze mi yoksa çime mi.."

MEİRELES'İN CEZASI HAFİF KALDI
"Talimatın bir maddesi bir eylem için 5 maç ceza öngörüyor, bir başka maddede aynı eylemin cezası 10 maç. Gelin de çıkın işin içinden. Bu tükürük olayından dolayı adalet terazisi şaşıyor. Talimatları da dikkate almak lazım. Orada yazılı bir maddeyi biz nasıl işletmeyiz? İşletmezsek hukuka aykırı hareket etmiş oluruz." "Meireles dosyasında tükürük cezasının iptali kararında haklıydık. Ama oyuncunun hakeme yaptığı el hareketinden daha fazla ceza alması gerekirdi. Biz üçüncü görüntüyü izleyip gerekçesiyle konuşurken tükürmediğine karar verdik. Tükürük cezası ortadan kalkınca verilen 4 maçlık ceza yaptığı hareketler için hafif kaldı."

HAFTADA 4 GÜN TFF'YE GİDİYORUZ
"Bizim taraf olmamız düşünülemez. Kasıtlı olmamız düşünülemez. Haftada bir gün gitmemiz gereken TFF binasına 4 gün gidiyoruz. Elimizden geldiğince en doğruyu yapmaya çalışıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
103. madde vicdanımı sızlatıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN