Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aysal: Şike süreciyle mücadele ettik

Giriş Tarihi: 30.3.2013 11:05 Güncelleme Tarihi: 30.3.2013 15:07
Galatasaray Başkanı Ünal Aysal Olağan Genel Kurul'da Galatasaray'ın geldiği yeri, yapılan değişiklikler ve ileride yapılması planlanan projelerle ilgili olarak konuştu. Aysal: 'Yılda bir defa da olsa burda kulübümüz adına yaptıklarımızın hesabını vermek ve yapacaklarımızı da konuşmak görevimizdir.' dedi ve şöyle konuştu:'2011 yılına geldiğimizde Türkiye'de her kulup gibi ekonomik sorunlarla karşı karşıyaydık. Modern spor endüstrisine ayak uyduracak yeni bir yapılanmaya ihtiyacımız oldu ve bunu hemen hayata geçirmek hepimizin orak tespitiydi. Şu an geldiğimiz noktada sportif başarı, mali güçlenme ve lider marka konumu başlıkarı dahilinde bu tespitlerimizin ne denli önemli olduğunu ve başarı seviyemizi görmüş olduk.'

Kulübümüzün lokomotifi olan futbolda alınan sonuçlara baktığımızda değişimin ne denli önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk.

Futbolda son 10 yıldaki neticelere baktığımızda revizyona nereden başlayacağımız sorusu kendi cevabını veriyordu. Futbol kulübünü geliştirme ve yenileme çalışmalarıyla geçirdiğimiz bu süreçte bir de şike sürecine bizi bulaştırmaya çalışanlarla mücadele ettik.

AYSAL, ŞAMPİYONLAR LİGİ GELİRİNİ AÇIKLADI

Başkan Aysal, Şampiyonlar Ligi'nden 45 milyon TL seviyesinde bir gelir elde ettiklerini ifade ederek, "Stadımızın seyirci ortalaması 47 bini aştı, kombine ve bilet satışlarında kulübümüze önemli kaynaklar sağlandı. Alternatif kombine satışları da bizlerin önemli projeleri arasında yer alıyor. Kulübümüz artık maç biletlerini kendi satıyor ve bu uygulamanın bize sağladığı yarar yıllık 8.5 milyon TL'dir. Başarıyı sadece gelen gelirler ile ölçmemiz yanlış olur. Son dönemde Avrupa'da elde ettiğimiz başarılar da bizlerin sportif nerelere geldiğini göstermiştir. Yaptığımız transferler Avrupa'da büyük bir ses getirdi." dedi.

FLORYA METİN OKTAY TESİSLERİ'NİN TAŞINMASI 2015'TE BİTECEK

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, kulübün yıllık olağan genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada, Florya Metin Oktay Tesisleri'nin taşınmasıyla ilgili 3 ayrı arazi alternatifleri olduğunu ve 2015 yılında bu operasyonu tamamlamayı istediklerini söyledi.

Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde Galatasaray'ın Yıllık Olağan Genel Kurulu toplantısında açılış konuşmasını yapan Ünal Aysal, kulübün icraatları hakkında genel kurul üyelerine bilgi verirken, konuşmasında geleceğe dönük projeleriyle ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.

Futbol altyapı çalışmalarına verdikleri öneme dikkati çeken Aysal, giderlerin düşürülmesinde bu konunun büyük önem taşıdığını vurgularken, Florya Metin Oktay Tesisleri'nin taşınmasıyla ilgili de 3 ayrı arazi alternatifleri olduğunu ve 2015 yılında bu operasyonu tamamlamayı istediklerini dile getirdi.

Başkan Ünal Aysal, Türk Telekom Arena'nın yanına bir spor salonu yapmak için gerekli izinleri yıl sonuna kadar almayı hedeflediklerini belirtirken, stattaki 'Aslanlı Yol' bölgesi için de önemli bir projeleri olduğunu belirterek, ''O yola 40 bini aşkın granit plaket konabilecek. İki ayrı ebatta olacak ve alacak taraftarların isimlerinin yazılacağı granitlerin 1200 liradan başlayan fiyatlarla satılacak." dedi.

Başkan Ünal Aysal'ın konuşmasının ardından Divan Başkanı İrfan Aktar, verilen bir önergeyi oylamaya sundu. Oylama sonucunda Faaliyet Raporu okunmuş sayıldı. Ardından Yönetim Kurulu üyesi Adnan Nas, Mali Faaliyet Raporunu okumaya başladı.

Adnan Nas, konuşmasında 2012 yılında; Merkez, Tesisler ve Spor Şubeleri Gelirlerinin bütçelenenden 17.5 milyon TL fazla, Giderlerinin bütçelenenden 19.9 milyon TL fazla, Finansman Giderlerinin bütçelenenden 24.9 milyon TL eksik, Diğer Gelirlerin bütçelenenden 4.9 milyon TL fazla, Diğer Giderlerin bütçelenenden 36.8 milyon TL fazla, Genel toplamda ise; Gelirlerin bütçelenenden 22.4 milyon TL fazla, Giderlerin bütçelenenden 31.8 milyon TL fazla gerçekleştiğini söyledi.

Adnan Nas, Sermaye Piyasası Kurulu'nun talepleri üzerine; 2006-2011 yılları döneminde Kulüp nezdinde kaydedilen gelirlerin Sportif A.Ş. tarafından Kulübe faturalanan 36.8 milyon TL beklenmedik ve önlenemez gider hariç olmak üzere; gerçekleşen giderler bütçenin 5.0 milyon TL altında oluştuğunu, 31 Aralık 2012 Tarihi itibariyle Konsolide borç-alacak tablosuna göre; muaccel (vadesi geçmiş ödenmemiş) borcun 17.8 milyon ABD Doları, kısa vadeli net borcun 116.2 milyon ABD Doları, uzun vadeli net borcun 86.1 milyon ABD Doları olmak üzere toplam 220.1 milyon ABD Doları'na indiğini açıkladı. (18 Mayıs 2011: 315.2 milyon ABD Doları idi).

Adnan Nas'ın sunumumun ardından, yapılan oylamayla oybirliği ile Denetim Kurulu raporu okunmuş sayıldı. Ardından Denetim Kurulu Üyesi Mete İkiz Denetim Kurulu raporunun sunumunu gerçekleştirdi.

Ardından Raporlar hakkında görüşmelere başlandı. 17 üye konuşmak üzere Divan Başkanlığına isimlerini yazdırdı. Sırasıyla Işın Çelebi, Mustafa Cengiz ve Duygun Yarsuvat ve Hayri Kozak kürsüye gelerek görüşlerini genel kurula bildirdi.

BASKETBOL VE VOLEYBOL ŞUBELERİNDEN ŞİKAYET ETTİ

Voleybol ve basketbol şubelerinin ciddi bir mali külfeti de beraberinde getirdiğini ifade eden Aysal, "Mali baskı yarattı ve hala da bu baskıya devam ediyor. Basketbol ve voleybol şubeleri bizi mali olarak zorluyor. Buraya kökten bir çözüm getirmek zorundayız." diyerek, şöyle devam etti:

"Son 5 yıldır voleybolve basketbola ayırdığımız kaynakların toplam maliyeti, bugünkü borcumuzun yüzde 27'si kadar. Son 5 yıldır voleybol ve basketbol şubelerindeki gelir - gider farkı 106 milyon TL'dir. Yıllardır süregelen bu kısır döngüyü kırmak için yeni bir modelin içerisine girmek zorundayız. Bu modeli 2013 - 2014 döneminin en önemli projelerinden biri olarak görüyorum. Bu şubelerimizin kulübümüze mali yük getirmesinden kurtulacak ve bizlerin her zaman olduğu gibi gurur şubeliri olacaktır."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aysal: Şike süreciyle mücadele ettik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN