Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnşallah Lazio vinca

Bir İtalyan'ın Türkçe verdiği bu cevapla saha dışında ilk golü yedik. F.Bahçe'nin sahada ortaya koyacağı performans tur kadar adını ve kim olduğunu İtalyanlar'a öğretmesi için de çok önemli

Giriş Tarihi: 2.4.2013
Bazen haber gazetecinin ayağına gelirmiş... Aralık ayında yapılması planlanan Roma tatilinin elde olmayan nedenlerle Mart ayına ertelenmesindeki hayır, F.Bahçe'nin Lazio ile eşleşmesi ve gitmişken Romalılar'a bu maçla ilgili düşüncelerini sormakmış meğer. Roma'ya gittiğimiz ilk akşam yemek yemek için restoranlara bakınırken "Turko" diye seslenen kişinin bulunduğu tarafa yöneldik doğal olarak. Madem bize selam verdi, biz de borçlu çıkardık. Hemen futbol muhabbetine girdik. Restorana müşteri çekmekte bir hayli başarılı olan güler yüzlü Armando Moschilti "Turu kim geçer?" sorumuza yarı bizim anlayacağımız dilden yarı İtalyanca cevap verdi. "İnşallah Lazio vinca (kazanır)" dedi ve ekledi: "Şanslar yarı yarıya. Kolay maç olmayacak ama Lazio turu geçer. Çünkü biz İtalyanlar futbolda daha iyiyiz. Roma'daki maçın seyircisiz olmasının da önemi olacağını düşünmüyorum. Futbolda konsantrasyon önemlidir." Bu iddialı cevaptan sonra "Türk futbolunu takip ediyor musunuz, Türk takımlarını tanıyor musunuz" diyoruz, hemen sıralıyor; "Takip etmiyorum. Ama biliyorum. Galatasaray ve Beşiktaş'ı da var. Türkiye'ye 5 kere gittim."

LAZİOLU BULMAK ZOR
Roma'da, Lazio taraftarı bulmak oldukça zor. Tıpkı Cesare Ciaffi gibi. Lazio Ekspres firmasında tur şoförlüğü yapmasına rağmen Roma taraftarı. Aynı soruyu ona da soruyoruz ve hemen hemen aynı cevapları alıyoruz: "Fenerbahçe'yi tanımıyorum. Oyuncularını da bilmiyorum. Ama Lazio turu geçecektir. Lazio'nun iyi bir kadrosu var. Roma ile ligde oynadıkları maç çok heyecanlı geçmişti. Bizi 3-2 yendiler. Klose, Candreva ve Mauri o maçta gol atmıştı. Dikkat edilmesi gereken oyuncular. Roma'daki maçın seyircisiz olması sorun olmaz. Lazio cezalı olduğu rövanşa işi bırakmadan ilk maçta işi koparacaktır."

"ÇILDIRIN ÇILDIRIN"
Alessio Agricola, Colesseum'un karşı sokağındaki restoranlardan birinde garson. Juventus taraftarı.
Ne sorsam olumsuz cevap. Türk futbolunu takip etmiyor, Fenerbahçe'yi tanımıyor bu durum da beni yavaş yavaş sinirlendiriyor. "Fatih Terim, Milan" diyorum Türk futbolunu hiç bilmeyen çocuk, Türkçe tezahürata başlıyor: "Oooo Terim, çıldırın, çıldırın." Franco gladyatör kıyafetleriyle gelen turistlerin korkulu rüyası... Fotoğraf çektirip bahşiş almanın derdinde. Yakaladığını bırakmıyor. Biz de madem kurt kapanına düştük. Sorularımızı ardı ardına sormak farz oldu. Ancak futbol Franco'nun pek de umrunda değil, "Eğer siz mutlu olacaksanız Fenerbahçe de turu geçebilir" diyor.

SADECE KUYT'I TANIDI
Pompei'ye yaptığımız gezideki tur rehberimiz eski bir futbolcu çıkıyor; Giuseppe Manfredi...
1950'li yıllarda futbol sahalarında 10 numaralı formasıyla mücadele eden Manfredi, bugün 85'ine merdiven dayamış. Arkeolog olan kayınpederi Pompei antik şehrinin kazılarını yapan önemli isimlerden olduğu için o da futbolu bıraktıktan sonra kendini Pompei'yi anlatmaya yani turistlere adamış. Futbolculuk günleri sorulduğunda hemen cüzdanından o günlere ait bir fotoğraf çıkarıp gösteriyor. Şimdiki haline bakıp da futbolcu olduğuna inanmayanlara delil olsun istercesine. Bari ve Napoli'de forma giymiş, Calerno ile şampiyonluk yaşamış. Bu eski futbol yeteneğine de aynı soruyu soruyoruz. "Lazio'nun önemli oyuncuları var. Klose, Hernanes, Kozak... Bu isimler sonucun belirlenmesinde etkili olacaktır. Fenerbahçe'yi çok iyi bilmiyorum ama Kuyt'ı tanıyorum" diyor. Zaten artık eskisi kadar da futbol izlemediğini belirtip ekliyor, "Bizim zamanımızda futbol çok zordu. 5 forvetle sahaya çıkardık. Ben 10 numara oynuyordum. Oyunu kurma görevi 10 numaranındı. 7-8- 9-10 ve 11 numaralar bir takım için çok önemliydi. Artık futbol da çok değişti." Şimdilerde en beğendiği futbolcuyu soruyoruz, "Ronaldo" diyor düşünmeden "Neden" diyoruz cevabı "Herkes gibi. Herkes onu beğeniyor" oluyor. Fenerbahçe'nin sadece İtalyanlar'a değil, tüm Avrupa'ya adını ezberletmesi için Lazio maçı önemli bir fırsat var. Sokağa cevap vermenin yolu sahadan ve kupadan geçiyor. Ben bir Türk olarak üzerime düşeni yaptım. Aşk Çeşmesi'ne para atarken dileklerimden biri "F.Bahçe turu geçsin" oldu. Göreceğiz...


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnşallah Lazio vinca
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN