Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uyumsuz ama karakterli Fener

Giriş Tarihi: 29.4.2013 12:24
F.Bahçe derin rotasyon sonucu hiç organize olamadı. Fakat 30'dan sonra isyan ettiler sonuca. Kadıköy'de "yanlış ama eğlenceli" bir futbol vardı. Oyuncular organizasyon değil hırs ve istekle çevirdi maçı.


Fenerbahçe mecburiyetlerden ötürü bir daha muhtemelen bir araya gelmeyecek bir 11'le başladı.
Aralarında defansif/ofansif en ufak bir uyum olmayan 11 adamla ne geride organize olabildiler ne de hücum planlayabildiler.
Aksi de mümkün değildi zaten.
İLK KEZ BİRLİKTE OYNAYINCA...
* Özellikle ilk yarım saat çok ağır, çok etkisiz ve birbirlerine çok yabancı kaldılar. Baroni oyunu yönlendirmek için stoperlerin arasına kadar girdi çok defa.
Fakat pas opsiyonu bulamadı önünde. Takım fazla ağır kalınca, Kayseri pas kanallarını ve hatlar arasını çok rahat kapatmıştı.
Stoch iyi niyetle çabalarken Krasic hiç efektif topsuz koşu yapmadı. Mehmet Topuz 10 numaranın gerektirdiği yaratıcılıktan, yumuşaklıktan uzak kaldı. Ceza alanına çok az adım atınca da Webo, Kayseri defansı içinde yitip gitti.
TEPKİ VERDİLER AMA ORGANİZE OLAMADILAR
* Defansif ve ofansif transisyon aksadı, yabancılığın doğal sonucu olarak. Top kaptırınca kim basacak kim kademeye girecek kim pas alternatifini kapatacak belirsizdi. Aynı şekilde top kapınca hücum planları da dağınık kaldı. Stoch ama özellikle de Krasic, Kayseri'nin beklerini neredeyse hiç kovalamayınca da kanatlarda büyük boşluklar oluştu. Kayseri tehlikeli geldi bu boşluklara adam sızdırarak.
30'uncu dakikadan sonra ise organizasyonel değil ancak duygusal bir tepki gelişti takımın içinde. Oyun rakip sahaya yığıldı ama aralarındaki kolektif uyumun sıfır olması tüm motivasyonlarına rağmen üretkenliği engelledi.
PİNPON MAÇINA DÖNDÜ
* İkinci yarı aynı iştah ve reaksiyoner oyun devam etti. Sow ve Kuyt'ın girmesi ise oyuna enerji iştaha da kalite kattı.
Belli bir andan sonra da Kadıköy'de kolay kolay görülmeyecek sahneler oluştu.
Fenerbahçe'de arkada altılı, önde dörtlü bir blok halini aldı özellikle son 30 dakika... 2 takımın orta sahaları da oyundan düşünce, oyun 2 kale arasında pinpon topu gibi gidip gelmeye başladı.
Fenerbahçe panikle karışık hırsla, çabuk oynadı. Kontrol futbolu, ayağa sakin pas vs prensipler rafa kalktı. Kafalarda sadece bir an önce gol atmak vardı. Saraçoğlu'nda az rastlanan "yanlış ama keyifli" futbol oynandı ikinci yarı...
"Futbolcudan önce adam" Kuyt 30 saniye içinde önce kendi ceza sahasında altı pasta rakibin şutuna ayak soktu, sonra da karşı sahaya kadar depar atıp stopere prese gitti. Sow ilk yarı rahata alışan rakip defansın yerleşmini bozdu.
Fakat bu istekli ama karmaşık oyun, Kayserispor'a bol bol kontra fırsatı verdi. Onlar atamadı, Fenerbahçe penaltıyla son dakikada da olsa 3 puanı aldı.
OYUNCULARIN REAKSİYONU TAKDİRE DEĞER
Neticede Fenerbahçeli futbolcular organizasyonla değilse de hırsla, arzuyla, enerjiyle maçı çevirdi.
Hocası geçen hafta "Aslında ligi ilk devre kaybetmiştik" demiş bir oyuncu grubunun, şansları kalmadığı halde, çok kritik 2 Avrupa sınavı arasındaki bir maçı angarya görmeyip gösterdiği karakter takdire şayan.
Ve özellikle ilk yarı gösterdi ki sanılanın, yazılıp çizilenin aksine Fenerbahçe'de kadro derinliği yok. Kupada 1461 Trabzon ve İstanbul'daki Mönchengladbach maçları da bunu göstermişti... O maçlardaki "tur garanti rehaveti" yanıltıcı oldu. Yedeklerin performansı bu nedene bağlandı.
Hepi topu 16-17 adamla dönüyor bu takım. Bu kadar yüksek bir bütçe çok daha efektif kullanılmalıydı şüphesiz.
KRASİC'İN FORM TUTMASI NOEL BABA'NIN GELMESİ GİBİ
Ve 7.5 milyon euroluk bonservisle ligde karavana atan Krasic'e gelecek sezon da şans verilip Deivid benzeri bir patlama beklendiği söyleniyor.
Dün yine görüldü ki Krasic'in bu saatten sonra eski günlerine dönüp yararlı olması, evinize Noel Baba'nın gelmesi gibi birşey...
Üstelik konvansiyonel, oyununu öndeki beki geçip orta kesmekten öteye götürmemiş (ki Krasic bunu da yapamıyor artık), defansif becerisi/disiplini kısıtılı kanat adamlarına neredeyse hiç rastlanmıyor artık.
BALE BİLE SADECE KANAT ADAMI DEĞİL
Çizgiye basmaktan kramponu kireçe bulanan son ama en iyi örneklerden Totthenam'lı Bale bile bu sezon forvet arkası pozisyonunu da ekledi repartuvarına. Yetmedi, geriden çevirdikleri Manchester City maçının ikinci yarısı sağ açığa geçti. Ve İngiliz Premier Lig'de sezonun hem en iyi oyuncusu hem de en iyi genç oyuncu seçilip çifte ödül aldı..
Fenerbahçe bu sezon yüksek maliyetli ama düşük verimli yedeklerden çok çekti. Bunu seneye de taşımanın bir anlamı yok.
Ve tabi dün sahaya yansıyan takımdaşlık ve hırsı görünce, ilk yarı 17 maçta gelen 27 puana karşılık 14 maçta 31 puana bakınca, Aykut Hoca ile yönetim "Biz ne hata yaptık da koca bir ilk yarı heba olup gitti" diye düşünüyordur herhalde.

degerlibulent/twitter.com
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uyumsuz ama karakterli Fener
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN