Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beşiktaş kongresinde gergin dakikalar

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, tüzük tadil çalışmasının yeni olmadığını, uzun süreli çalışmanın ardından üyelerin önüne geldiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 5.5.2013 10:56 Güncelleme Tarihi: 5.5.2013 14:24
BJK Akatlar Spor ve Kültür Kompleksi'nde gerçekleştirilen tüzük değişikliği kongresinde bazı üyelerin, bu yöndeki çalışmanın hızlı ve seçim çalışması olduğu yönündeki eleştirilere yanıt veren Orman, "Bu, 2004 senesinde başlayan çalışma. O günün yönetim kuruluna sunulmuş tüzük taslağı. Bu, birçok insanın katkı verdiği bir çalışmadır, oldu bittiye getirmek değil. Dokuz seneden bahsediyoruz" diye konuştu.

Yönetim olarak kongreye gitmek için bu çalışmaya ihtiyaçları olmadığını kaydeden başkan Orman, şöyle konuştu:

"Dernekler masasından aldım. Kongreye gideceğim. Kongreden korkmayın. Beşiktaş'ın şubat ayında mutsuz olacağını düşündüğünüz için mi bu şekilde karar veriyorsunuz? Gelin aday olun. 2014 yılının ocak ayında seçim olacak. O dönemle bu dönem arasındaki fark ne? Kötü gittiğinde mi aday çıkaracaksınız?"

Aidat ücretlerinin kendisinin genel kurulda yaptığı konuşmanın ardından bin 200 liraya indiğine dikkati çeken siyah-beyazlı kulübün başkanı, "Siz indirmediniz, benim genel kurulda yaptığım konuşma üzerine inmiştir. Aidatların affedilmesini ben istedim. Yüzlerce mektup geliyor. Çok önemli insanlardan geliyor. Aidatlarını ödeyemediklerini, üyeliklerinin devam etmesini istedikleri yönünde mektup geliyor. Kararı genel kurul veriyor. Önüne getirdik. Bu mu suç? Lütfen seçim ve gövde gösterisine dönüştürmeyelim" ifadelerini kullandı.

-Maddeler tek tek görüşülüyor-

Toplantıda değişiklik için üyelerin önüne getirilen maddeler tek tek görüşülerek karara bağlanıyor.
Görüşmeler sırasında üyelerin önergeleri de değerlendirmeye alındı ve buna göre maddeler oylamaya sunuldu.
Bu arada, kulübün renkleri, bayrağı ve arması maddesinde bir üyenin armaya kartal görseli eklenmesi talebi, üyeler tarafından kabul edildi.

-Levent Erdoğan tribünde-

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman ile tüzük değişikliği konusunda ters düşen yönetim kurulu üyesi Levent Erdoğan, yöneticilere ayrılan bölümde oturmadı.
Erdoğan, delegelerin oturduğu tribünlerde toplantıyı takip etti.

-Üyelik başvurusu konusundaki görüşmeler uzadı-

Tüzük değişikliği toplantısında en uzun görüşmelerden biri üyelik başvurusu konusunda oldu.
Bu maddenin "Üyelikte 5 yılını dolduran dolduran her bir üye, 1 takvim yılı içinde en fazla 10 aday üyeyi takdim edebilir. Kulübe her yıl alınacak üye sayısı, bir önceki yıl sonu (31 Aralık) itibariyle üyeliği devam eden üye sayısının yüzde 5'inden fazla olamaz. Açık kalan kontenjan miktarı bir sonraki yıla aktarılamaz. Bir önceki yılın üye sayısının yüzde 5'inden fazla üyelik başvurusu olduğu takdirde, başvuru tarih ve sıra numarasına göre üye girişleri yapılır; fazla başvurular öncelikli olarak değerlendirilmek üzere bir sonraki yıla aktarılır" şeklindeki e fıkrası yönetim kurulunun önerisiyle 10. maddeden çıkarıldı.

-Bazı üyeler salonu terk etti-

Üyelik başvurusu ile ilgili 10. madde nedeniyle toplantıda sert tartışmalar yaşandı.
Bu madde birkaç kez oylamaya sunulunca lehte ve aleyhte oy kullananlar tepki gösterdi. Bazı üyeler "Rezalet" diye tempo tuttu. Son oylama sonunda 60'a karşı katılanların çoğunluğunun oylarıyla maddenin kabul edildiği açıklandı.
Oylamanın sonunda aleyhte oy kullanan ve aralarında Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Levent Erdoğan'ın da bulunduğu bazı kişiler salondan ayrılmak üzere hareketlendi. Ancak Erdoğan'ın bir süre sonra yerine döndüğü görüldü.
Bu arada bazı üyeler "Divan istifa" şeklinde bağırdı.

-Toplantıda gerginlik-

Genel kurul toplantısında üyelerden Ali Rıza Dizdar ile Cengiz Sarıkaya arasında gerginlik yaşandı.
Üyelik başvurusu konusunda görüşlerini açıklamak üzere kürsüye gelen Sarıkaya, Dizdar'a yönelik eleştirilerde bulundu. Geçmiş yıllarda kira gelirlerinin kırdırılmasıyla ilgili toplantıyı yöneten Ali Rıza Dizdar'a bu yönde eleştirilerde bulunan Sarıkaya'ya, Dizdar sert tepki gösterdi. Diğer üyeler araya girerek Dizdar'ı sakinleştirdi.
Öte yandan, tüzük değişikliği toplantısına saat 12.00 itibariyle bin 425 kişinin katıldığı açıklandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beşiktaş kongresinde gergin dakikalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN