Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Görme engelliler, gözü bağlı görenlerle futbol oynadı

Giriş Tarihi: 16.5.2013 13:53

Ankara’da görme engelliler ile gözlerine bant bağlayan öğrenciler karşılıklı futbol maçı yaptı. Görme engeli futbolcuların 3 gol attığı mücadele berabere sona erdi. Mücadele esnasında gözleri bağlı öğrenciler, yeşil sahada yollarını şaşırınca öğretmenlerinden “Hocam ben neredeyim.” diye yardım istedi.

Ankara'nın Afet İnan Ortaokulu öğrencileri, gözlerine bant takarak Yenimahalle Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü futbolcularıyla maç yaptı. Görme Engelliler Spor Kulübü'nün Yenimahalle Kent Konseyi ile yaptığı iş birliğiyle gerçekleştirilen futbol organizasyonunda engeli olmayan öğrenciler, gözleri bağlı futbol maçı yaparak, kendilerini görme engelli yaşıtlarının yerine koydu.
2012 yılında Londra Olimpiyatları'nda da temsil edilen B1 Futsal branşını Türkiye'ye tanıtmak isteyen Yenimahalle Belediyesi sporcuları, içerisinde zil bulunan topu, 3 kez filelerle buluşturdu. Gördüğü halde gözleri bağlı maç yapan öğrenciler, görme engellilerin mücadelesi karşısında zorlandı.

Spor engel tanımaz sloganıyla harekete geçen Engelliler Meclisi Başkanı Erol Sayyıdan ve Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Birgül Bek, gösteri müsabakasını Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Abdullah Çetin ile birlikte seyretti. Seyirciler arasında Afet İnan Ortaokulu Müdürü Yüksel Akkoyun ve Yenimahalle Kent Konseyi Başkanı İlhan Tezel de vardı.

"BEN NEREDEYİM"

Görme engelli yaşıtlarının karşısında hayli zorlanan öğrenciler, öğretmenleri ve seyircilerinin yönlendirmeleriyle yeşil sahada içerisinde zil olan topu bulmaya çalıştı. Yenimahalleli futbolcuların "tehlike var" anlamına gelen "Voy, voy" uyarılarına bir süre sonra alışan öğrenciler, kale arkasındaki yönlendiricilerin talimatlarıyla topu filelerle buluşturmayı başardı. Gözlerine taktıkları bantlarla karanlıkta kalan öğrencilerden bazıları sık sık öğretmenlerine dönerek, "Hocam ben neredeyim" diye sordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Görme engelliler, gözü bağlı görenlerle futbol oynadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN