Orman futbol direktörünü açıkladı

Giriş Tarihi: 22.5.2013 11:08 Güncelleme Tarihi: 22.5.2013 16:30
Beşiktaş Başkanı Fikret Orman düzenlediği basın toplantısında futbol direktörlüğüne Önder Özen'in getirildiğini açıkladı. Dün yapılan yönetim kurulu'nda alınan karar bugün Başkan Fikret Orman, tarafından açıkladı.

Önder Özen ile birlikte basının karşısına geçen Orman, "Yönetimimizin üstün çalışmaları sayesinde takımımız başarılı bir sezon geçirdi. Futbol, transfer, altyapı ve izleme komiteleri profesyonelce yürütülecek. Önümüzdeki sezondan itibaren futbol bütçemiz 100 milyon doların üstüne çıkacak." diye konuştu.

Orman, "Profesyonelleşme bugün ortaya atılmış bir fikir değildir. Futbol direktörümüz bundan sonra Önder Özen olacaktır. Önder Özen ile 3 yıllık bir konrtat yaptık. Transferler Önder Özen'in insiyatifi ile değil bir komite vasıtasıyla yapılacaktır." dedi.

ÖNDER ÖZEN: KONTRATIM 3 SENE AMA BENİM KENDİME VERDİĞİM SÜRE 18 AY

Fikret Orman'ın ardından söz alan Önder Özen ise "İlk görüşmelere başladığımızda Beşiktaş'ın vizyonunu Tamer Kıran anlatmıştı. Futbol direktörlüğü kavramı Türkiye'de altı çok iyi doldurulan bir kavram değil. Futbol genel direktörü sadece A Takımı ile değil, altyapı ile de ilgilenecektir. Beşiktaş yaş grubu takımları biri haricinde hepsinde Türkiye finali oynadı. Transfer bütünlük gerektiren, işbirliği gerektiren bir iştir." şeklinde konuştu.

Özen, "Scout departmanımız Türkiye'nin insan kaynaklarını en iyi gözleyen bir ekip olacak. Futbol şubemizin bir kulüp disiplinine ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Beşiktaş camiası gıpta ile baktığımız bir camia, burada olmak gurur verici. Kontratımız 3 sene ama benim kendime verdiğim süre 18 ay." ifadelerini kullandı.

"BEŞİKTAŞ'TA TEKNİK DİREKTÖRLÜK YAPMAK BENİM HADDİME DEĞİL"

Önder Özen, "Beşiktaş'ta teknik direktörlük koltuğu kolay ele geçirilecek bir şey değil. Benim haddime değil. Teknik direktör, ya başarıya aç ve başarıya giden bir potansiyale sahip olmalı ya da 56 - 57 yaşında başarılar yaşamış birisi olmalı. Fenerbahçe'de 7,5 sene görev yaptım. Beşiktaş'ta görev alacağım için ailem çok mutlu. Babam yaşasaydı o da çok gururlu olurdu. Kulüpçü bir insanım. 1992 yılından bu yana amiyane tabirle bu konuda vatansızım. Gençken Eskişehir'e transferim yattı ve o günden bu yana küsüm." diye konuştu.

ÖNDER ÖZEN: BAŞARI TARİFİM KUPA KALDIRMAK DEĞİL

Beşiktaş futbol direktörlüğü görevine getirilen Önder Özen, kendisinin başarı tarifinin kupa kaldırmak olmadığını söyledi. Beşiktaş'ın Akaretler'deki kulüp binasında kendisini 3 yıllığına Beşiktaşlı yapan imzayı atan Önder Özen Beşiktaş'ta kendisinin kupa kaldırmak gibi bir hedefinin olmadığını. Kupayı hocanın ve futbolcuların kaldırması gerektiğini, kendisinin ise bu başarıyı alkışlayacağını söyledi.

Konuşmasına, Beşiktaş ailesine teşekkür ederek başlayan Önder Özen, "Sayın Tamer Kıran bana kafalarındaki projeleri ilk anlatan kişidir. Sportif direktörlüğün altı tam olarak doldurulmuş bir ifade değil." diyerek şunları söyledi:

"Beşiktaş ilkleri yapan bir kulüp olarak futbol direktörlüğü ismini seçti. Bu çok güzel bir durum. Ben çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Beşiktaş'ın alt yapıda çok değerli oyuncuları var. Oralardaki oyuncuların verimini ve potansiyelini artırmak hedeflerimizin arasında. Transferler için ise tüm ekip olarak çalışacağız. Oyuncu izleme gözü iyi olan insanlarla çalışacağız. Tüm Avrupa'yı gözetecek olan ekip biz olacağız.

Bununla beraber bir kulüpte disiplinine ihtiyacımız var. Bundan en çok Beşiktaş ve Beşiktaşlılar zarar görüyor. Beşiktaş ailesi gıpta ile baktığımız bir camia, böyle bir yerde bulunmak ben ve ailem için gurur verici. Benim kendime verdiğim süre 18 ay . Beşiktaş'ta bir şeyler yapamazsam eğer vedalaşır öpüşerek ayrılırız.

Teknik direktörlükte ise gözüm var. Bir gün yapacağım ama bu Beşiktaş olmayacak. Haddime değil. Beşiktaş'a uluslararası başarıları olmuş ya da bunu yapabilecek birisini alacağız. Fenerbahçe'de 7,5 sene görev yaptım. Rahmetli babam bugünleri görseydi çok mutlu olurdu. Beni Beşiktaş'a gelmemi sağlayan eğitimi aldıran bir kulüptür. 1992 yılından beri de kulüp tutmuyorum.

Stadyumla ilgili olarak Beşiktaş taraftarının etkisini göstereceği bir stadyum olmasını isterim. Ama bunu yönetimle birlikte geniş kapsamlı görüşüp öyle karar vereceğiz. Şunu söyleyebilirim ki bu sene işimiz biraz zor. Benim başarı tarifim. Kupa kaldırmak değildir. Ben kupayı hocamızın ve futbolcularımızın kaldırmasını isterim. Ben de onların başarısını gururla alkışlarım."

FİKRET ORMAN: YENİ HOCAYI ÖNDER ÖZEN SEÇECEK

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Samet Aybaba'nın ayrılmasından sonra gelecek yeni hocayı Önder Özen'in belirleyeceğini söyledi.

Akaretler'deki kulüp binasında futbol direktörlüğü görevine getirilen Önder Özen'in imza töreninde konuşan başkan Fikret Orman gündeme ilişkin soruları da cevapladı. Orman, "Çok yorucu olan bir sezonu kapattık. İlk göreve geldiğimiz günden beri futbolun profosyonellerce yönetilmesi gerektiğini söylüyorduk." diyerek şunları söyledi:

"Özellikle futbol şubesi eski başkanı Tamer Kıran'ın ayrılmasından sonra boşlukta olan biryeri futbol direktörü ile doldurmak istedik. Bu zihniyetimiz bugüne özel bir durum değildir. Artık futbol eskisi gibi ufak değil büyük ciddi bütcelerle yönetiliyor.

Futbolun artık Beşiktaş'ta bir direktörü vardır. Önder Özen bey'e hayırlı olsun. Kendisi futbolun tüm birimlerinden yönetim kuruluna karşı sorumlu kişidir. Kendisi bilgisi ve vizyonu itibari ile güvendiğimiz birisidir. 3 senelik bir kontrat yaptık. Esas amacımız, Ne, Neden, Niçin, gibi sorulara cevap vereceğimiz bir sistem kurulmasıdır. Biz de buna tam destek vereceğiz. Teknik direktör futbol direktörüne bağlı çalışacak. Yanlış hoca seçimi sorumlusu da futbol direktörüdür."

SAMET HOCA İLE HALEN SÖZLEŞME FESHİ YAPMADIK

Başkan Fikret Orman Samet Aybaba'nın halen kontratlı hocaları olduğunu, bugün kendisinin avukatlarıyla bir görüşme yapacaklarını söyledi. Başkan Orman, şöyle devam etti:

"Samet Aybaba Beşiktaş camiasının önemli değerlerindendir. Hep beraber zorlu bir süreç yaşadık. Maalesef bugünler duygusal günlerdir. Biz Samet hocamızla görüşelim derken, Hoca Ahmet Kavalcı ile görüştükten sonra artık avukatlarımla görüşün demiş. Bugün de onlarla görüşeceğiz.

Bizde Samet hocaya kırgınlık olmaz kulübümüzün parçaşıdır. Samet Aybaba ile kontratımız devam ediyor. Fesih işlemlerinin ardından Önder Özen bu işi çözecek. Geçmiş sezondaki durumda değiliz. Başkan olarak Avrupa'da kupa kaldırmak istiyorum. Bizim içimizdeki hırs budur."

BEŞİKTAŞ'TA BAŞKAN ORMAN'DAN KUPA TALEBİ

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, futbol direktörtörlüğü görevine getirilen Önder Özen'in basına tanıtıldığı ve imzaların atıldığı toplantıda önemli açıklamalar yaptı.

Akaretler'deki kulüp binasında çok sayıda basın mensubunun katıldığı toplantıda konuşan Başkan Fikret Orman, "Büyük kulüp olmak farklı şeydir. Beşiktaş büyük kulüptür. Beşiktaş'ta oynadığımız rakiplerin taraftarı kadar Beşiktaş takımını karşılamaya giden taraftar vardır. Dünyanın her yerinde böyledir. İnsanların egosonu tatmin etmek için futbolla ilgilenmek yapabilecekleri bir iş değildir. Milyonlarca dolarların, milyar dolarlara varan bir konumdur artık. Dünyanın her yerindeki uygulamalar bizim başlattığımız uygulama şeklidir." dedi.

AVRUPA'DA KUPA KALDIRMAK İSTİYORUM

Başkan Fikret Orman, kendisinin başkan olmasının en önemli nedenlerinden birini de açıklarken, "Ben, Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nde başkan olmamdaki ana hedeflerimden birisi; Avrupa'da kupa kaldırmak istiyorum. Başkan olarak tam anlamıyla kurumsal yapı üzerinde bu kupayı kaldıracağıma inanıyorum. Bu kupayı biz kaldıracağız. Türkiye'de de Avrupa'da kaldıracağız; bizim içimizdeki hırs budur." diye konuştu.

Başkan Fikret Orman, basın mensuplarının sorularını da cevaplarken önemli ifadeler kullandı. Başkan Orman, Türkiye'de bir ilke imza atacak karara da yer verdiği açıklamasında, teknik direktörü kimin seçeceği sorusuna da açıklık getirdi. Başkan Orman, şöyle konuştu:

"Teknik direktör, futbol direktörüne bağlı çalışacak. Futbol direktörü de Yönetim Kurulu'na karşı sorumludur. Tabii ki futbolun yapılanmasında Futbol A Takımı'nın teknik direktörü çok önemli noktadır. Bununla alakalı çalışmalar, görüşmeler futbol direktörü tarafında yapılacaktır. Avantajlarıyla dezavantajları Yönetim Kurulu'na sunulacak, bu avantaj ve dezavantajlara göre karar verecek, yönlendirici ve fikrin gerçek sahibi futbol direktörüdür.

Yönetim Kurulu bu fikri onaylayacak makamdır. Futbolla akalalı ne varsa iyisi, kötüsü sorumlusu otomatik olarak futbol direktörüdür. Futbol A Takımı'nın hocasının işi Futbol A Takımı'dır. Biz de genel itibariyle futbolun teknik direktörü her şeyle sorumlu gibidir. Futbol A Takımı'nın sorumluluğu ağır bir yüktür. Kendi ekibiyle esas işi A Takımı sorumluğu olacaktır ve çalışacağı kişi Önder Bey'dir."

SEÇİMLİ GENEL KURUL HAKKINDA

Başkan Fikret Orman, Seçimli Genel Kurul ve 2. başakn ile yönetim kurulunda yapılması planlanan değişikliklerin olup olmayacağı ile ilgili sorulara da cevap verirken, "Ahmet Nur Çebi Bey, inanılmaz derecede başarılı bir yöneticimizdir. Bugüne kadar Beşiktaş'ta bir şeyler yapıldıysa bunda emeği olan Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarımla beraber Ahmet Nur Çebi Bey'in payı çok büyüktür. Kendisiyle rahat çalıştık. Çok iyi bir ekip oluşturduk; kendisiyle çalışmaktan Beşiktaş Başkanı olarak çok mutluyum." diyerek, şöyle devam etti:

"Ayrıca Ahmet Kavalcı Bey geçen sene inanılmaz performans göstermiştir. Futbol A Takımı'nın başarılı sezon geçirmesinde büyük payı vardır. Deniz Atalay Bey, Tamer Bey eski ve kader birliği arkadaşlarımızdır; beraber de olacağız inşallah. Beşiktaş gibi büyük bir kulüpte bu ekiple çok önemli adım attığımızı düşünüyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Orman futbol direktörünü açıkladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN