Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başarılı değiliz!

Bu sezon üç kulvarda zorlu bir mücadele verdiklerini söyleyen Mehmet Topal, "Ancak sadece Türkiye Kupası'nı alarak başarısız bir sezon geçirdik" dedi

Giriş Tarihi: 28.5.2013
Brezilya'da yapılacak 2014 Dünya Kupası'na katılmak için son kozlarını oynayan Türk Milli Takımı'nın kampında Mehmet Topal ile Fenerbahçe'deki 64 maç süren müthiş sezondan, Milli Takım'a alınmadığı Hiddink dönemine kadar her şeyi konuştuk. Milli Takım'ın Brezilya umutlarının hala sürdüğünü belirten yıldız futbolcu önemli açıklamalar yaptı. "Milli Takım'da şanssız şekilde hiç hesapta olmayan puanlar kaybettik ama Türk milleti olarak ülke olarak bazı şeyleri sonuna kadar kovalamayı ve son dakikada yakalamayı seven bir toplumuz. Matematiksel olarak şansımız sürdüğü sürece şansımızı son ana kadar zorlayacağız. İnşallah Türk Milli Takımı'nı Brezilya'ya taşırız.

BASİT HATALAR YAPTIĞIMIZ GERÇEK

Eğer bu şansı yakalayamazsak da bir bahanenin arkasına saklanacak kişiler değiliz, kendimizi başarısız sayarız. Milli Takım'a katılan yeni arkadaşlarımız var ve teknik ekip çok başarılı, işini çok seven insanlardan kurulu. Eğer şansımızı kaybedersek oynadığımız maçlardaki basit hatalar nedeniyle kaybettiğimiz gerçeği var. 2014'e gitmeyi herkesten çok istediğimizden kimsenin şüphesi olmasın."

Salih ve Alper dikkatli olmalı
"Salih ve Alper son yıllarda Türkiye'de yetişen en yetenekli futbolcular. Alper'in Fenerbahçe'yi tercih etmesinden dolayı çok mutluyum. Umut ediyorum ki iki genç arkadaşımız da Türk futbolunun geleceğine imzalarını atarlar. Ama unutmamalılar ki, bizim ülkemiz genç futbolcuları bir anda zirveye taşıyabiliyor; ancak hiç ummadıkları bir anda da en dipte yer alabiliyorlar. Sosyal hayatlarına çok dikkat edip, çok fazla çalışmaları gerekiyor. Türkiye'de büyük takımda oynamak çok zor. Büyük takımda kalıcı olabilmek için her zaman güçlü olmak ve hem karakterinize hem yaşantınıza dikkat etmeniz gerekiyor. İki genç arkadaşımla da forma rekabeti içine gireceğim ancak rekabet hayatın her alanında var. Dostluğa, arkadaşlığa zarar vermediği sürece rekabetin olduğu yerde başarının daha fazla artacağını düşünüyorum. İyi olan formayı giyecek."

Hiddink dönemi içimde yara
"Valencia'da oynadığım dönem -üstelik çok formda olduğum bir süreçti- sebebini hiç bilmediğim bir nedenden dolayı Milli Takım'a çağrılmıyordum. O dönem Hiddink'le görüşme fırsatımız olmamıştı. Saygı duydum ama konu milli duygular olunca hassaslaşıyoruz ve üzülüyoruz. O dönem milli formayı giyememek içimde her zaman bir yara olarak kalacak."

Alman Milli Takımı'nı seçenleri anlıyorum
"Almanya'da yetişen ve Alman Milli Takımı'nı seçen arkadaşların ay-yıldızlı formayı tercih etmemesinin nedenini defalarca söyledim: Geçmişte bu kadar yetenekli Türk futbolcuların pasaportlarında Türkiye değil de başka bir ülke yazsaydı Avrupa kulüplerinin bize bakışı farklı olabilirdi. Bizim jenerasyonun bu yargıyı kırdığını düşünüyorum. Şu anda Avrupa'da mücadele eden Türk futbolcular Türk futbolunun karakterini en iyi şekilde temsil ediyorlar. Ama Almanya'da futbola başlayanlar Alman gibi yetişiyorlar, ve yaşadıkları ülkeye bir vefa duyuyorlar, onlara saygı duymalıyız."

Aykut Hoca'ya sözümüzü tuttuk
"F.Bahçe ile bana göre sadece Türkiye Kupası alarak başarısız bir sezon geçirdik. Ancak üç kulvarda verdiğimiz mücadele gerçekten çok zordu. Ligin ilk yarısı bittiğinde ortada çok başarısız bir tablo vardı. Hocamız Aykut Kocaman'ın bir suçu olmamasına rağmen Türkiye'de hep olduğu gibi fatura ona kesildi ve ayrılmak istedi. Ancak o dönemki başarısızlığın başrol oyuncuları biz futbolculardık. Toplantı yaptık ve bırakmaması gerektiğini, üç kulvarda da sonuna kadar mücadele edeceğimizin sözünü verdik. 'Eğer sözümüzü tutamazsak o zaman ayrılabilirsiniz' dedik. Dile kolay 64 maç oynadık ve tam kadro Benfica'nın karşısına çıkabilseydik, Amsterdam'da biz olurduk. İki kupayı kaybetsek de mücadelemizi gören camiamızın tepkisi Aykut hocamıza verdiğimiz sözü tuttuğumuzun kanıtı oldu."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başarılı değiliz!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN