Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TFF direksiyona!

Giriş Tarihi: 27.6.2013

"Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın cezasının Tahkim Kurulu'nca onanması halinde Türkiye Futbol Federasyonu'nun iki kulübü kendi kurullarında tekrar yargılaması gerekir..."

UEFA Disiplin Kurulu'nun Fenerbahçe ve Beşiktaş'a verdiği cezalarla ilgili SABAH, spor hukuku alanında uzman avukatların görüşlerine başvurdu. Avukatlar, Disiplin Kurulu kararlarının Tahkim Kurulu'nda da onanması halinde Türkiye Futbol Federasyonu'nun söz konusu kulüpler için yeni bir yargılama yapması gerekebileceğini düşünüyor.

Yusuf Reha Alp (PFDK eski üyesi)
TFF yeniden yargılama yapmak zorunda
UEFA'dan çıkan kararlar beklenen kararlardı. Zaten TFF kurulları da 'Şike yok' demedi. Tam tersine 'Şike vardır ama birkaç yöneticinin yaptıkları kulübü bağlamaz' demişti. Ancak UEFA böyle bir ayrım yapmıyor. Şimdi UEFA Tahkim'i bu cezayı onarsa artık ortada kesinleşmis bir mahkeme hükmü olacak. Bu da Türkiye'de yargılamanın yenilenmesi için bir senet teşkil edecek. TFF'nin ilgili birimi de UEFA'nın ceza verdiği maçlarla ilgili dosyaları yeniden PFDK'ya sevk edecek ve UEFA'nın kararı doğrultusunda karar verilmesini isteyecek. Tahkim Kurulu kararları da değişmez diye bir şey yok. 'Aynı konuda yeni bir mahkeme hükmü ortaya çıkarsa yargılama yenilenir' maddesi uyarınca konu yeniden değerlendirilir. TFF'nin UEFA'nın kararını yok sayma şansı yok, TFF kurulları yeni duruma göre yeniden yargılama yapmak zorunda.

Alpay Köse (Avukat / Spor Hukuku Uzmanı)
Futbol Federasyonu'nun tavrı çok önemli
Bu cezalar dünya spor tarihinde bir ilktir. UEFA ilk defa kendi organizasyonu dışında gerçekleşen bir şike olayı için 'men' cezası vermiş oldu. Takımlara ceza verilebilmesi için mutlaka kişilere de ceza verilmesi gerekiyor. Buradan hareketle kişilerin mutlaka ceza aldığını söyleyebiliriz. Türkiye Futbol Federasyonu şu an için UEFA Tahkim'in kararını bekleyecek. UEFA'nın bu konudaki tavrı, TFF'nin de tavrını belirleyecektir. Ancak burada UEFA'nın tavrından daha çok TFF'nin göstereceği tavır Türk futbolunun geleceği için çok önemli. Dikkatli olup geçmiş hatalardan ders alınmalı. Aksi halde Türk futbolu, topyekün bir yaptırım ve bir cezayla karşı karşıya kalabilir. Ancak bu UEFA'nın her dediğini yapmak ya da hiçbirini yapmamak anlamına da gelmemeli. Daha çok hukuk içerisinde, hukuksal talepler yerine getirilip, hukuk dışı talepler de güçlü durarak kabul edilmeyip Türk futbolu korunmalıdır.

Türker Aslan (Tahkim Kurulu Eski Başkanı)
Tahkim Kurulu'ndan olumlu karar çıkmaz
UEFA'nın kararı sürpriz değil. UEFA Disiplin Kurulu'nun verdiği kararın Tahkim Kurulu'nda değişeceğini sanmıyorum. İnşallah Türk futbolu açısından olumlu bir karar çıkar. Bugünkü durumun sorumlusu Türkiye Futbol Federasyonu'dur. 'Kişilerin suçları kulüpleri bağlamaz' diyerek uyduruk bir karar verdiler. Nasıl temizleyecekler bilemiyorum. UEFA Tahkim Kurulu kararını verdikten sonra hüküm kesinleşecek. UEFA, Türkiye Futbol Federasyonu'na, "Bizim aldığımız kararları kendi iç hukukunda da uygula veya uygulama" diyebilir. Londra'da yapılan UEFA Genel Kurulu'nda şike, doping ve ırkçılık konusunda büyük yetkiler aldılar. Eğer Futbol Federasyonu daha önce puan silmeyi uygulasaydı Türk futbolu bugüne gelmez, şike konusu da konuşulmazdı.

Cemal Aydın (Hukukçu, A.Gücü eski başkanı)
Federasyon yeni tahkikat açabilir
Kimse kusura bakmasın, yanlış bir savunma yapıldı. Savunma yapmasalardı da UEFA'dan yine bu ceza çıkardı. UEFA'nın 11.maddesine göre savunma yapmaları gerekirdi. "Futbolcu ismi yok, şike sahaya yansımadı" gibi savunmalar UEFA'yı tatmin etmedi. Hata burada yapıldı. UEFA kanaate göre bile karar verir ve öyle de oldu. Havadaki nemden bile karar verme yetkisi var. Teşebbüs halinde kalmış ise yine UEFA ceza veriyor. Savunmada yapılan yanlışlar; ceza verilmesine neden oldu. UEFA, ulusal federasyonlara iç işlerinde serbestlik veriyor. TFF Tahkim Kurulu kararı şimdiye kadar bilinmeyen, yeni zuhur etmiş bir olay ortaya çıktığı takdirde Türkiye Futbol Federasyonu yeni bir tahkikat açabilir, PFDK ve Tahkim Kurulu kararları da değişebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TFF direksiyona!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN