Yalnız bırakıldık

Giriş Tarihi: 29.6.2013
1- Tahkim'e hiç güvenmiyorum

2- Bu durum tek başımıza aşacağımız bir şey değil

3-TFF 'Kulüplerimi 3. sınıf ülkelere yapılan yargılamayla yargılayamazsınız diyemedi

Fenerbahçe'nin Hukuk İşleri Sorumlusu Deniz Tolga Aytöre, SABAH'a konuştu. Başkan Aziz Yıldırım'ın aksine Tahkim'den umutlu olmadığını belirten Aytöre dava CAS'a taşındığı zaman avantajlı olacaklarını söyledi. İşte Fenerbahçe yöneticisi Deniz Tolga Aytöre'nin ağzından o açıklamalar:

FEDERASYON DİK DURABİLMELİ

UEFA Disiplin Kurulu ile Tahkim Kurulu arasında organik bir bağ var. Meşale cezası geldiğinde Tahkim'e gitmiştik ve bakış açılarını biliyoruz. Biz olay UEFA boyutundan çıkıp CAS'a taşındığı zaman avantajlı duruma geçeceğiz. Disiplin Kurulu'nun kişiler ile kurumları ayırmasının Tahkim için hayırlı olacağını düşünüyorum. Yaşananların üstesinden gelmemiz için federasyonun dik durması gerek. Bu bizim yalnız başımıza aşacağımız bir durum değil.

DOSYALAR CENEVRE'Yİ DOLAŞTI

G.Saray'ın Neuchatel Xamax maçını hatırlayın, ülke bütün olmuştu. UEFA'daki yargılamanın spor hukukuna uygun yapılması sağlansaydı lobi buna denirdi. Tahkim'den, adam ayarlamak lobi değildir. TFF, UEFA'ya "Kulüplerimi 3. sınıf ülkelere yapılan yargılama sistemi ile yargılayamazsınız" demeli. "F.Bahçe ve Beşiktaş'ın ceza alması bizi ilgilendirmez" diyen bir TFF Başkanımız var. UEFA'ya ulaştırmaları için teslim ettiğimiz delil dosyaları Cenevre'yi dolaştı ve geri geldi.

BİZ CEZAMIZI ZATEN ÇEKTİK

Tahkim'de bir yıl Şampiyonlar Ligi'ne katılmadığımızı hatırlatıp bu senenin de cezaya dahil edilmesi gerektiğini savunacağız. O yıl 50 milyon Euro gelirden olduk ve cezamızı çektik. Tahkim'e bu 2+1 yıl cezayı değil, 1+1 yıl cezayı görüşmemiz gerektiğini söyleyeceğiz. Tahkim heyetine soracağımız en önemli soru "Kişilere ceza vermeyip kulübe nasıl ceza veriyorsun" olacak.

BAŞKAN İÇİN 2 SUÇLAMA VAR

Raporda ciddi hatalar var. Şike iddiasında bulundukları maçlar yanlış. Aziz Yıldırım ile ilgili sadece 2 saçma suçlama var. Bunlar disiplin kurulunda 6 üyeden sadece Yusuf Ziya Alp'in, Aziz Yıldırım aleyhindeki şerhi ve 16. ceza mahkemesinin örgüt lideri olarak yargılanması. Spor yargısının örgüt lideri suçlamasını soruşturma yetkisi yok. Ayrıca Alp, "Trabzonspor için buradayım" diyor tarafsız değil.

ORTADA NE CESET VAR NE KATİL

UEFA müfettişinin raporunda G.Birliği futbolcuları ile temasa geçildi ve hesaplarına para yatırıldı deniyor. 16. Ceza Mahkemesi bile bu ifadeyi kullanmadı. A.Gücü maçında futbolcularla direkt temasta bulunulmuş, o maç için en son söylenecek laf bu. Ceza mahkemesi bu maç için 'temiz' dedi. UEFA illa bir ceza verecekse, bari kulpuna uydursalardı. UEFA diyor ki; "UEFA'nın marka değerini mahvettin." Ama iddialarının kanıtları yok. "Ortada cinayet var" deniyor, ne ceset, ne parmak izi, ne de katil var.

TAHKİM DAVASI 10 GÜN İÇİNDE

5 Mayıs sabahı "temiziz" taahhütünde bulunmuşuz. 5 Mayıs'tan sonra 2 tane maçım var. UEFA benden şunu dememi istiyor; "Ben 22 Mayıs'ta şike yapacağım bilginiz olsun." Biz "5 Mayıs'ta 2007'den beri yargılandığımız, suçlandığımız şike eylemi yoktur" diyoruz. CAS'dan umutluyuz. Tahkim davası 10 gün içinde yapılacak. Olmazsa CAS'a başvuracağız ve burada yapacağımız savunmaya güveniyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yalnız bırakıldık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN