Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu nasıl sıfır tolerans?

UEFA Disiplin Kurulu'nun Avrupa'dan 2+1 yıl men ettiği Fenerbahçe, itiraz ettiği Tahkim Kurulu'nun nezdinde tam 7 saat savunma yaptı. 12 tanık ve güçlü savunma ile Disiplin Kurulu kararlarının yanı sıra UEFA Müfettişi Palacios'un son saniye iddiaları çürütülmeye çalışıldı

Fenerbahçe tarihinin en önemli maçında dün Nyon'da UEFA Tahkim Kurulu'nun karşısına çıktı. Sarı-lacivertlilerin UEFA Disiplin Kurulu'nun verdiği 2+1 yıl Avrupa arenasından men kararına yaptığı itiraz üzerine gerçekleşen duruşmalı oturum, saat 15.00'te başladı ve 22.05'te bitti. UEFA Disiplin Müfettişi Palacios'un duruşmadan bir gün önce verdiği ve Disiplin Kurulu'na sunduğu raporun aksine farklı maçları ve polis tapelerini ön plana çıkaran ek deliller, Fenerbahçe cephesinde kızgınlık yaratırken, 12 tanık ve güçlü bir savunma dosyası ile İsviçre'ye çıkarma yapan Fenerbahçe yedi saat süren duruşmadan umutlu ayrıldı. İşte SABAH farkıyla yaşananlar:

Dört maç için tek tek açıklama
Savunmaya Disiplin Kurulu'nun maddi hatalarına dikkat çekilerek başlandı ve 2+1 yıl men kararının 16. Ağır Ceza Mahkemesi kararına dayandırıldığı ancak söz konusu davanın Yargıtay'ta sürdüğü vurgulandı. 16.30'da Gençlerbirliği maçının görüntülerine geçildi ve o dönem G.Birliği kalesini koruyan Serdar Kulbilge'nin tanıklığına da başvuruldu. Saat 17.10'da İstanbul BŞB, saat 18.15'te ise Sivasspor ve Ankaragücü maçlarının görüntüleri teknik ayrıntılar aktarılarak izletildi. O dönem Sivasspor'da oynayan Mehmet Yıldız ve Korcan Çelikay'ın yanı sıra Sivas'a gittiği iddia edilen para dolu çanta için gazeteci Ertuğrul Özkök tanıklık yaptı.

Steaua Bükreş kararı ortada
Fenerbahçe'nin avukatları sonrasında Steaua Bükreş ile ilgili Disiplin Kurulu'nun aldığı kararı gündeme getirdi. Rumen takımı ile ilgili karar vermek için olayın yaşandığı tarihten sonra tam 4 yıl beklendiği vurgulanırken "Sıfır tolerans diyen UEFA'nın bir kurumu, itiraf olan bir davada sadece denetim kararı veriyor. Bizim davamızda ise ne delil, ne itiraf ne para trafiği ne de belge var. Ancak bize Steaua ile kıyaslanmayacak kadar ağır ve ihtimaller üzerinden bir ceza veriliyor" dediler. Ayrıca Disiplin Kurulu'nun, F.Bahçe'nin 1 yıl Şampiyonlar Ligi'ne katılmadığını dikkate almadığının altı çizildi.

Bu karar onanırsa emsal olur
Fenerbahçe, savunmasında en çok polis fezlekesinden yola çıkarak ceza verilmesinin yanlış olacağına dikkat çekti. Avukatlar, "Adli yargılama henüz tamamlanmadı. Bu karar onanırsa emsal olacak çünkü bundan böyle polis soruşturması geçiren her kulüp hakkında kesin hüküm olsun olmasın ceza alma tehlikesi ile karşı karşıya kalacak. Bu durum, UEFA için geri dönülmez bir yol anlamına gelir. Adli sürecin tamamlanmasını beklenmeli ve ondan sonra yargılama sportif hukuka uygun yapılmalı" tezini öne sürdü. Avukatların 20.00'de başlayan son sunumu 22.05'te sona erdi.

İlk tartışma usulden çıktı
Fenerbahçe avukatları ile Tahkim üyeleri arasındaki ilk tartışma usül ile alakalı oldu. Sarılacivertli kulübün avukatları, maç savunmaları yapılırken, kendilerinin savunmayı anlatmasının ardından konuyla ilgili tanığın dinlenmesini istedi. UEFA yetkilileri "Siz önce savunmanızı yapın. Daha sonra biz en son tanık dinleme bölümünde istediğimiz kişiyi dinleriz" yanıtını verdi. F.Bahçe avukatları buna "O zaman maçlarla isimler karışacağından bölünme olur" diyerek itiraz etti. Tanıklar ilk etapta duruşmaya alınmadı. Sonra 4 maçla ilgili 12 tanık sırası geldikçe çağrılıp dinlendi.

TAHKİM 12 TANIĞI DİNLEDİ
UEFA Tahkim Kurulu, F.Bahçe'nin şike iddiasıyla yargılandığı 4 maç için avukatların dinlenmesini istediği 10 tanığın tamamına söz verdi. F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile birlikte dün sabah özel uçakla Cenevre'ye uçan isimler şöyleydi:

İlhanEkşioğlu (F.Bahçe yöneticisi)
Tamer Yelkovan (Kulüp çalışanı)
Ertuğrul Özkök (Hürriyet Yazar)
Orhan Şam (Futbolcu)
Mehmet Yıldız (Futbolcu)
Serdar Kulbilge (Futbolcu)
Korcan Çelikay (Futbolcu)
Savaş Adalet (Avukat)
Ümit Aydın (Futbolcu)
Yusuf Turanlı (Menajer)
Murat Öztürk (Kaleci antrenörü)
Erdem Konyar (Emenike'nin menajeri)
* Gideceği konuşulan isimlerden İbrahim Akın (Futbolcu), Turgut Şahin (Futbolcu), Mehmet Ali Bilen (İbrahim Akın'ın avukatı) ve Mümtaz Karakaya (TFF eski danışmanı) uçakta yer almadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu nasıl sıfır tolerans?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN