Bir umut var

Giriş Tarihi: 12.7.2013

Duruşma sonrası, Avrupa'dan 1 yıl men cezasının kalkması ya da ertelenmesi olgusu güçlendi. Tanık olarak dinlenen Oğuz Atalay, Mertay Kugay ve Burak Öder; neden Beşiktaş’a beraat kararı verdiklerini hukuk diliyle anlattı. Sorulara verilen tereddütsüz yanıtlar, Tahkim üyelerinin üzerinde olumlu etki bıraktı

Şike yaptığı gerekçesiyle 1 yıl Avrupa Kupaları'ndan men cezası alan Beşiktaş, UEFA Tahkim Kurulu'ndaki savunmasını yaptı. Sabah erken saatlerde başlayan duruşmada Kulüp Başkanı Fikret Orman bizzat savunmaya katılırken TFF Etik Kurulu Başkanı Oğuz Atalay, üyeler Mertay Kugay, Burak Öder tanık olarak dinlendi. Tahkim Kurulu karşısında Beşiktaş'a verdikleri 'Beraat' kararını savunan Etik Kurulu üyelerinin soruları hukuk diliyle net bir şekilde yanıtlayarak Tahkim Kurulu heyetini olumlu bir şekilde etkiledikleri öğrenildi. Diğer tanıkların dinlenmesi ve avukatların yaptıkları savunma sonrası Tahkim Kurulu'nda 1 yıllık tedbir kararının kaldırılması ya da ertelenmesi olgusunun güçlendiği belirtildi.

"POZİTİF DÜŞÜNÜYORUZ"
Beşiktaş Başkanı Fikret Orman Tahkim Kurulu'ndaki konuşmasında şike yapıldığı iddia edilen dönemde başkan ve yönetici olmadığını belirttti. Orman, "Beşiktaş'ın o dönemdeki transfer girişimi medyada ve kamuoyunda yer bulan, normal bir olaydır. Bunda herhangi bir şüpheye yer yoktur" dedi. Orman, medyaya yaptığı açıklamada ise "Sonucu tabii ki bilmiyoruz. Ancak düşüncemiz pozitif. Savunmayı komuoyuna değil, heyete yaptık. Süreç kötü etkilensin istemiyoruz" ifadesini kullandı.

İNANDIĞIMIZ KARARLARI VERDİK
Etik
Kurul Başkanı ve iki üyesi Beşiktaş'a verdikleri beraat kararının nedenini de şu sözlerle Tahkim'e anlattı: "Biz bütün dosyaları inceledik. Şahısları ayrıntılı olarak dinledik. Beşiktaş'la ilgili kararımız ile diğer kulüpler hakkındaki kararlarımız farklıdır, raporlar da ortadır. Biz doğru olduğuna inandığımız kararları verdik. Raporda da belirttiğimiz gibi; Beşiktaş'ın, Sayın Serdal Adalı, Sayın Tayfur Havutçu ve Sayın Ahmet Ateş'in ceza almalarını gerektirecek bir suç unsuru ya da şüphe yoktur."

İŞTE HEYETE ANLATILAN 5 KONU
TFF Etik Kurulu üyelerinin kendilerine yöneltilen soruları cevaplarken özellikle 5 konu üzerinde durdukları bildirildi. Etik Kurulu üyelerinin duruşmaya damgasını vuran ifadeleri şöyle:
1- Beşiktaş suçsuzdur, TFF Etik Kurulu'nda beraat etmiştir. Çünkü İbrahim Akın'a talip olduğunda Beşiktaş'ın, İstanbul B.Şehir'le Türkiye Kupası'nın finalde rakip olacağı belli değildir ve bu çok düşük bir ihtimaldir. Böyle bir ihtimal hesaplansa başka oyuncularla da transfer ilişkisine girileceği düşünülebilir ya da final maçı beklenir ve hedefe yönelik girişimlerde bulunabilirdi.
2- Beşiktaş İbrahim Akın'la gizli kapaklı girişimde bulunmamış, tamamen kamuoyunun gözü önünde talip olmuştur. Medyada bu haberler fazlasıyla yer almıştır.
3- Tarafların transfer konusunda ciddi olduğu, başka bir niyetle girişimde bulunmadığı beyanlar ve belgelerle sabittir. Aksi bir durum söz konusu değildir.
4- Beşiktaş Kulübü'nün, transfer etmek istediği İstanbul Büyükşehir futbolcusu İbrahim Akın'a olan ilgisi maçtan sonra da devam etmiştir.
5- Şike olayına karıştığı iddia edilen İbrahim Akın ve İskender Alın, Türkiye Kupası finalinde üstün bir performans sergilemiş, sonuç penaltı atışlarıyla belirlenmiştir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir umut var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN