Tahkim'de 3 kritik nokta

Heyet üyeleri, kararlarını verirken bu ayrıntıları dikkate aldı:

Giriş Tarihi: 17.7.2013
1- Akın'ın iki dosyada birden yer alması
UEFA Tahkim Kurulu'nun değerlendirmesinde kritik isim İbrahim Akın'dı. İbrahim'in isminin hem Fenerbahçe hem de Beşiktaş'ın dosyalarında geçmesi heyet üyelerini olumsuz bir şekilde etkiledi. İki dosyada da İbrahim Akın'ın olması, Tahkim Kurulu'nun yapılan itirazları reddetmesinde önemli rol oynadı.

2- 58. Madde'nin süreçte değişmesi
Kurulun dikkate aldığı bir başka konu şike sürecinde yargılama devam ederken, Futbol Disiplin Talimatı'nın 58. Maddesi'nin değiştirilmesi oldu. Yapılan değişiklikle şike teşübbüsü ile ilgili olarak en az olmak kaydıyla 12 puan cezası 58. Madde'ye eklenmiş, küme düşme ise ortadan kaldırılmıştı.

3- Mosturoğlu'nun teşvik açıklamaları
F.bahçe, hem UEFA Disiplin Kurulu'nda hem de Tahkim'de Şekip Mosturoğlu'nun savcılığa verdiği ifadeye takıldı. Mosturoğlu'nun "Eskişehir- Trabzon maçında teşvik verildiğini duydum. 1.5 gibi bir rakam. Ancak dolar mı TL mi bilmiyorum" sözleri dosyanın en sağlam dayanakları arasında yer aldı.

Fener'in dosyasına eklenen 4 maç
UEFA Disiplin Kurulu'nda 4 maçla suçlanan Fenerbahçe'nin dosyasına ekstradan eklenen 4 karşılaşma ve gerekçeleri:
TRABZONSPOR-BURSASPOR
17 Nisan 2011 tarihinde yapılan karşılaşmada Başkan Aziz Yıldırım ile İlhan Ekşioğlu ve Ali Yıldırım'ın teşvik ödemeleri yaptığı iddia edildi.
ESKİŞEHİRSPOR-TRABZONSPOR
22 Nisan 2011 tarihinde oynanan maçta Aziz Yıldırım ile Ekşioğlu ve Mosturoğlu'nun Eskişehir'e teşvik verme denemesinde bulunduğu ileri sürüldü.
TRABZONSPOR-İSTANBUL B.ŞEHİR
15 Mayıs 2011 tarihindeki maçın sonucuna etki edildiği belirtildi. Yıldırım ve Ekşioğlu'nun teşvik verdiği konusunda yeterli kanıtın olduğu vurgulandı.
KARABÜKSPOR-FENERBAHÇE
8 Mayıs 2011 tarihinde oynanan karşılaşmada şike sürecinin Başkan Aziz Yıldırım ve yönetici İlhan Ekşioğlu tarafından yönetildiği ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tahkim'de 3 kritik nokta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN