Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ceza seneye!

CAS, UEFA Tahkim Kurulu'nun verdiği 2 yıl Avrupa'dan men cezasını onasa bile F.Bahçe, iki ön elemeyi geçmesi halinde Devler Ligi'nde yoluna devam edecek. Alınacak ceza gelecek sezondan itibaren yürürlüğe girecek

Giriş Tarihi: 20.7.2013
Fenerbahçe'nin CAS'a yaptığı itirazdan 28 Ağustos'ta görülecek dava öncesi "Avrupa'ya gidebilir" kararı çıktı ancak kafalardaki soru işaretleri bitmedi. F.Bahçe gruplara kalır, dava sonunda suçlu bulunursa yoluna devam edemeyecek diyenler de var, F.Bahçe'nin yerine Bursaspor Devler Ligi'ne alınır diyenler de. İşte tüm bu soruları F.Bahçe Hukuksal İşlerden Sorumlu Yöneticisi ve sürecin en yakın takipçisi Deniz Tolga Aytöre ile Şekip Mosturoğlu'na sorduk. İşte aldığımız yanıtlar:

CAS cezayı onarsa F.Bahçe kuraya katıldığı için bu yıl sayılmayacak ve ceza 3 yıla mı çıkacak?
Bunu
söyleyen hukukçular, hangi kararı okuyup hangi talimata göre konuşuyor bilmiyorum. Bize de söylesinler de öğrenelim. CAS'ın cezayı artırma gibi bir uygulaması yok. UEFA Tahkim Kurulu kararında 'Next season' (Gelecek sezon) ibaresi var. Bunun anlamı; şayet CAS kararı onarsa, cezanın gelecek sezondan itibaren uygulamaya gireceğidir.

F.Bahçe gruplara kaldıktan sonra, CAS kararı onarsa takım Avrupa'dan ihraç olacak mı?
F.Bahçeli bir yönetici ve hukukçu olarak söylüyorum; ve bunu UEFA Tahkim Kurulu kararına bakarak söylüyorum. Fenerbahçe bu sezon Şampiyonlar Ligi'nde olacaktır. Ceza önümüzdeki sezondan itibaren yürürlüğe girecek, tabii onanırsa.

Yürütmeyi durdurma kararı, UEFA ile F.Bahçe'nin anlaşması sonucunda mı alındı?
UEFA
ile bu konuda hiçbir anlaşma yapmadık. UEFA Tahkim Kurulu'nun kararına itiraz için CAS'a başvurduk. CAS, UEFA'ya dönüp, "Bu iki takım senin kararın için yürütmeyi durdurma istiyor, itirazın var mı?" diye sordu. UEFA bu talebe itiraz etmedi. Sadece CAS kararının sonucuyla ilgili tarih verdi. "Şu tarihlere kadar karar alınmasını talep ediyorum" dedi. Biz bu talep hususunda anlaştık. Yürütmeyi durdurma kararını CAS verdi.

Fenerbahçe, bu sezon Avrupa Kupaları'na katılarak tazminat haklarından vazgeçti mi?
Böyle
bir şey yok. Fenerbahçe bu sezon Avrupa Kupaları'na katılacak. Ceza kalkarsa gelecek sezon da katılacak. Ceza onanırsa, iki sezon Avrupa'da olmayacağız.

UEFA'NIN PR ÇALIŞMASI
Şekip Mosturoğlu'na da "Peki neden hızlandırılmış duruşma talebi var. Madem F.Bahçe bu sezon her şartta Avrupa'da o zaman dava da zaman içine yayılabilirdi. Neden 28 Ağustos'ta görülecek" diye sorduk. İşte cevabı:
UEFA ile takvim anlaşması yaptık. UEFA bu tarihi önerdi biz de kabul ettik. Bu UEFA'nın PR çalışması diye düşünüyorum. Diğer ülke Federasyonlarına ve üye ülkelerine şu mesajı vermek istemiş olabilir. Ben her olayın takipçisiyim, sorunların en kısa zamanda çözülmesini istiyorum. Davanın yavaş ilerlemesinin ya da hemen görülmesinin bir anlamı yok. Sonuçta F.Bahçe bu sezon Avrupa'da mücadelesini verecek. Eğer dava sonunda ceza onanırsa gelecek sezondan itibaren cezasını çekecek.

KARAR AÇIKLANINCA CEZA BAŞLAR
Fenerbahçe'ye Avrupa yolunun açılmasından sonra hukukçuların yorumları oldukça farklıydı. İşte konuyla ilgili yapılan yorumlardan üç tanesi şöyle: Nihat Güman (Tahkim eski üyesi): F.Bahçe ön eleme kurasına katılacak fakat CAS, ceza verirse Devler Ligi'nden çıkacak ve yerine Bursaspor gidecek. Ahmet Akpınar (Avukat): Beşiktaş ve F.Bahçe gruplara kalsa bile CAS'ın vereceği olumsuz bir kararda çekilmek zorunda kalacak. Bu durumda Türkiye'den başka bir takım değil, F.Bahçe ve Beşiktaş'ın elediği takımlar gruplarda yoluna devam edecek. Yunus Egemenoğlu (TFF eski yöneticisi): Fenerbahçe ön elemelerde kazanır ve davayı da kazanırsa gruplara girer ve devam eder. Kaybettiği takdirde davayı kaybettiği için oynayamaz, yerine Bursaspor gider. 2011'de Trabzon'a olduğu gibi. Diyelim ki F.Bahçe ön elemeleri kazanamadı, 28'inde davayı kazandı. Ön elemede elendiği için devam edemeyecek. Bir dahaki sene de davayı kazandığı için Avrupa'da oynayabilecek. Ama kazanamazsa ve dava aleyhine biterse ceza bu seneden değil bir sezondaki sezondan başlayacak.

"CAS'TA AKLANIRSA DEVAM EDER"
Avrupa futbolunun patronu UEFA, Şampiyonlar Ligi üçüncü ön eleme eşleşmelerini resmi internet sitesinden duyururken söz konusu sayfanın altında Fenerbahçe ile ilgili çarpıcı bir uyarı yaptı. Kura çekimi sonrası resmi internet sitesinde eşleşmelerin altına, "Fenerbahçe'nin 2013-2014 sezonunda Şampiyonlar Ligi ya da UEFA Avrupa Ligi'nde yer alması Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nin (CAS) alacağı nihai karara bağlıdır" notu düşüldü.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ceza seneye!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN