Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kupa için olağanüstü önlemler

Giriş Tarihi: 3.8.2013 13:24

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında 11 Ağustos'ta Kayseri'de oynanacak TFF Süper Kupa maçında, alkollü kişilerin biletleri olsa dahi stada alınmayacağı bildirildi.

Kayseri Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, "Dünyanın sayılı derbileri arasında gösterilen, iki güzide takımımızın ilimizde oynayacağı bu müsabaka, İstanbul Boğazı'ndan Erciyes'in zirvesine bir kardeşlik köprüsü kuracaktır. Kayseri Emniyet Müdürlüğü olarak sezonun en büyük kupasının sahibini bulacağı bu müsabakada, bir dizi emniyet önlemleri planlanmıştır" denildi.

Fenerbahçe ve Galatasaray taraftarlarının maç günü karşı karşıya gelmemesi için yoğun güvenlik önlemlerinin alınacağı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Galatasaray ve Fenerbahçe takımlarının ilimize misafir olmalarıyla beraber havalimanında, yol güzergahlarında, kalacakları otellerde, antrenman alanlarında, stadyumda, stadyum etrafında ve şehrin genelinde gerekli emniyet önlemleri alınacaktır. Büyükşehir Belediyesi Kadir Has Stadyumu, her iki kulübün taraftarları için ikiye ayrılarak taraftarlara farklı tribünler tahsis edilmiştir. Bileti olan Galatasaraylı seyirciler, şehir merkezinden ya da şehir dışından stadyuma gelmek için Kocasinan Bulvarı'nı takip ederek kendilerine ayrılan kuzey tribününe ulaşmaları çok daha kolay olacaktır. Buraya intikal eden seyirciler kuzey otoparkına alınacak, buradan kuzey ve doğu tribünlerinin giriş noktasına yönlendirilecekler. Bileti olan Fenerbahçeli seyircilerin ise şehir merkezinden stadyuma tramvay yolu güzergahını kullanarak gelmeleri, kendilerine tahsis edilmiş olan güney tribününe ulaşmalarını kolaylaştıracaktır. Yine Fenerbahçeli seyircilerin ilimize geldiklerinde otobüs terminalinin karşısından Ahmet Gazi Ayhan Bulvarı'na girmeleri durumunda stadyuma ulaşmaları kolay olacaktır. Ayrıca stadyuma seyircilerin kolay ulaşması için güzergahlarda yol ve yön levhaları da bulunacaktır."

- KARABORSA BİLET SATIŞINA İZİN YOK

Emniyetin karaborsa bilet satışını engellemek için ekip kuracağı belirtilen açıklamada, "Bu maçın biletleri, TFF tarafından ilk defa internet üzerinden taraftarlara satışa sunulmuş ve taraftarların adreslerine kuryeyle teslim edilmiştir. Bu nedenle stadyum etrafında bilet satışı olmayacaktır. Ayrıca stadyum etrafında karaborsa bilet satışına izin verilmeyecek ve bunun için ekipler oluşturularak denetimler yapılacaktır" denildi.

- 6 KONTROL NOKTASI OLUŞTURULACAK

Açıklamada, güvenlik önlemleriyle ilgili şu bilgilere yer verildi:

"İlimize gelecek Fenerbahçe ve Galatasaray taraftarları için 6 kontrol noktası oluşturulacak. Bu noktalarda gelen taraftarların ve araçların kontrolleri yapılıp ekiplerimiz vasıtasıyla stadyuma intikalleri sağlanacaktır. Müsabaka neticesinde galip gelen takımın taraftarları seramoni için stadyumda beklerken, mağlup olan takımın taraftarları ilimize geldikleri güzergahtan illerine gönderileceklerdir. Kontrollerimizin amacı, müsabaka öncesi ve esnasında şiddet ve düzensizlik yaratacak şahıslar ile seyirden men edilen şahısların tespit edilip müsabakaya alınmamasıdır."

Taraftarlardan alkollü olarak, delici ve kesici aletlerle stada gelmemelerinin istenildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

"6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un hükümlerine göre, meşale, sis bombası, maytap gibi maddelerin kullanılması 1 yıl hapis cezasını gerektiren bir suçtur. Bu nedenle bu konuyu bilmeyen taraftarları müsabaka öncesi uyararak bu tür bir cezayla karşılaşmamaları kendilerine hatırlatılacaktır. Alkollü olduğu anlaşılan şahıslar, alkolmetreli ekiplerimiz tarafından kontrol edilip biletli dahi olsalar maça alınmayacaklardır. Taraftarların yanlarında getirecekleri hakaret içeren veya siyasi içerikli pankart, döviz gibi malzemelerle birlikte kesici, ezici, bereleyici veya delici aletlerle fırlatılması ve atılması muhtemel malzemeler stadyuma alınmayacaktır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kupa için olağanüstü önlemler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN