Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Göz'e dikkat!

Dirk Kuyt'ın Hollanda Milli Takımı'nda yaşadığı ciddi sakatlık dikkatleri göz sağlığına çevirirken, sporcuların nasıl riskler taşıdığını işin uzmanına sorduk

Giriş Tarihi: 17.8.2013
Genelde boksörlerin gözlerinin tehdit altında olduğunu düşünülür ancak bir futbolcunun kafa vuruşu ya da pota altında yüzüne dirsek yiyen basketbolcunun göz sağlığı da tehdit altında olabilir. En son F.Bahçeli Dirk Kuyt'ın milli takım idmanında yaşadığı ağır sakatlık sonrası, sporcuların nasıl bir risk altında olabileceğini Dünya Göz Hastanesi'nden Dr. Nilüfer Köylüoğlu Ünal ile konuştuk. Sporcuların gözlerinde hasar oluşumunda akla gelen ilk spor dalının boks olduğunu belirten Dr.Ünal, "Ağırlığı 400 gramı bulan futbol topuna kafa vuran, basketbolda dirsek yiyen, karatede yüzü tekmeye hedef olan, voleybolda blok yapmak için yükselirken arkadaşının eli gözüne gelen, teniste yüzüne top ya da raket gelen sporcuların gözü de fark etmeden zarar görmüş olabilir" dedi. Doktor Ünal, bu gibi hasarların sporculara belli aralıklarla yapılacak 'göz dibi' muayenesinde ortaya çıkarıldığının altını çizdi.

GÖZ DİBİ MUAYENESİ NEDİR?
Dr.Ünal, sezon öncesi kontrollerde genellikle yüzeysel geçilen göz muayenesi için, "Damla damlatıp yarım saat bekleyerek gözün görmesinden sorumlu olan retina tabakasının tamamı detaylı olarak muayene edilebiliyor. Önemli göz hastalıklarından bazıları görmeden sorumlu olan makula (sarı nokta) bölgesi etkilenmeden önce hasta tarafından hissedilememektedir. Göz dibi muayenesi sadece şeker hastalarına özel sanılsa da göz muayenesinin en önemli kısmı" ifadelerini kullandı.

TOPA KAFA VURMAK, YUMRUKLA AYNI OLABİLİR
Futbolda özellikle oyuncuların üzerlerine gelen şutlarda tehlike yaşabileceğini söyleyen Dr. Ünal, "Bir futbolcunun topa kafaya çıktığında retinasının yaşadığı travmanın yumruk alan boksörden az olmadığı bilinmeli. Sporcular için periyodik göz dibi kontrolleri, en az bir kalp muayenesi kadar rutin olmalıdır. Özellikle spor kulüpleri sezon önceleri yapılan sağlık kontrollerinde mutlaka göz dibi muayenesi yaptırmalı" dedi.

DOKTORDAN TATSIZ ÖRNEKLER
- Bebeğinin
ayağı çarptığı için retinası yırtılan bir anneye, ameliyata kadar bebeğini kucağına almamasını söyledik. Bize spor salonunda ağırlık çalıştığını söyleyince donakaldık.
- Retina dejenerasyonu tespit ettiğimiz muhasebeci bir hastamızı travma riski için uyardık. Bize kickbox hakemliği yaptığını da söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Göz'e dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN