Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Daha dikkatli olun uyarısı

Yargıtay'ın dosyayı 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ne göndermesinin ne anlama geldiğini bir hukukçuya sorduk. İşte 3 soruda şimdi ne olacak?

Giriş Tarihi: 7.9.2013
Yargıtay'ın dosyayı geri göndermesi ne anlama geliyor?
Bu durum, Yargıtay'ın dosyada usul yönünden eksikler tespit ettiği ve bu eksiklerin giderilmesini 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nden talep ettiği anlamına geliyor. Bu durum ayrıca, Yargıtay'dan ilk derece mahkemesine, dosyada daha dikkatli ve özenli davranması konusunda bir uyarı olarak da görülebilir. Şimdi mahkeme tespit edilen eksikleri gidererek dosyayı Yargıtay'a geri yollayacak ve esasın incelenmesine bununla birlikte başlanacak. Bu gelişme kararın usulden ya da esastan bozulması durumuyla karıştırılmamalı.

Dosyanın iadesi, Yargıtay sürecinin ne kadar uzaması anlamına geliyor?
Genel olarak Yargıtay'ın kararı Fenerbahçe'deki Olağanüstü Seçim'e kadar sonlandıracağı şeklinde bir kanı vardı kamuoyunda, ancak bu kanının hukuki bir dayanağı yoktu. Bu iadeyle birlikte, kararın 2 Kasım olan seçim tarihine kadar çıkması oldukça düşük bir ihtimal halini aldı. Kararın ne zaman çıkacağı konusunda tahmin yapmak zor. Yargıtay, tutuklu sanıkların bulunduğu davaları incelemeye öncelik verir, bu davada ise tutuklu sanık kalmadığı için ikincil durumdadır Yargıtay açısından.

Aziz Yıldırım'ın adaylık süreci etkilenecek mi?
Şu an itibariyle Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçe'ye yeniden başkan adayı olmasını hukuken engelleyecek bir hal söz konusu değil. Yargıtay'ın dosyayı yeniden mahkemeye göndermesiyle, 2 Kasım'a kadar karar verme ihtimali de oldukça düştü. Hukuki olarak Aziz Yıldırım'ın önünde şu an itibariyle hukuki bir engel söz konusu değildir.

Avukat EMİN ÖZKURT

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Daha dikkatli olun uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN