Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Holiganlar cezaevine gidecek

Gençlik ve Spor Bakanlığı, spor alanlarında şiddet olaylarına neşter vuruyor. Bakanlığın, yasada yapacağı 6 maddelik değişiklik ile olay çıkartan holiganlar bundan sonra cezaevinin yolunu tutacak

Giriş Tarihi: 9.10.2013
1- 6222'de sert yaptırımlar

Beşiktaş ile Galatasaray arasında Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanan derbinin son dakikalarında çıkan olayların ardından harekete geçen Gençlik ve Spor Bakanlığı, 6222 sayılı Sporda Şiddet Yasası'nda yapılacak değişikliği tamamladı. SABAH'ın ulaştığı 6 maddelik değişikliğe göre, spor alanlarında olay çıkaran, sahaya ve sporcu tünellerine izinsiz girenlerin yaptıkları yanlarına artık kâr kalmayacak.

2- Saha güvenliği polise teslim

6222 sayılı kanunun "saha güvenliği" başlıklı 6'ncı ve "müsabaka güvenliği" başlıklı 7'nci maddesinde yer alan özel güvenlik ifadesi kaldırılarak onun yerine 'koruma memuru' ve 'polis' ifadesi konulacak. 6 ve 7'nci maddenin yanı sıra, spor alanlarına yasak madde sokulması ve müsabaka düzeninin bozulmasını içeren 13'üncü madde, spor alanlarına usulsüz seyirci girişini düzenleyen 15'inci madde, yasak alanlara girmeyi düzenleyen 16'ncı madde ve spor alanlarında taşkınlık yapılması ile tesislere zarar verilmesini düzenleyen 17'nci maddede yer alan cezalarda değişikliğe gidilecek.

3-İki seçenekli değişiklik

Kurban Bayramı'ndan sonra Bakanlar Kurulu'na sunulacak olan yasal değişikliklere göre, cezalar iki öneri olarak hazırlandı. İlk öneri olarak cezaların artırılması, ikinci öneri olarak ise cezaların ertelenmemesi için suçun niteliğinde değişiklik yapılması önerilecek. Bakanlığın görüşü ikinci seçeneği tercih etme yolunda.

4- Cezalara erteleme olmayacak

Mevcut yasada bu suçları işleyenler hakkında 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor ancak ceza miktarı 2 yıldan az olduğu için verilen cezalar erteleniyordu. Bunun önüne geçmek için kanuna "toplumsal infiale sebep olacak şekilde müsabaka düzenini bozacak olan kişilere verilen cezalar ertelenmez" ifadesi yer alacak. Böylece yakıp yıkan holiganlar mutlaka cezaevine girecek, cezalar paraya çevrilmeyecek.

5- Eylem planı hayata geçiriliyor

Bakanlık, yapılan değişikliğin ardından daha önce açıklanan eylem planını da hayata geçirecek. TT Arena, Şükrü Saracoğlu, Avni Aker, Atatürk ve Kasımpaşa Recep Tayyip Erdoğan statlarında 1 Eylül'de uygulamaya koyulan yüz tarama sistemi, 1 Ocak 2014'ten itibaren bütün statlarda zorunlu hale gelecek. Yine elektronik bilet uygulaması da 1 Ocak 2014 tarihinde hayata geçecek. Müsabakalara girmesi yasak olan kişiler yüz taraması ile belirlenecek ve bilet almaları önlenecek.

6- Fazla mesai ücreti ödenecek

Stadyumların güvenliğinden sorumlu polislere fazla mesai uygulaması getirilecek. Yeni uygulama ile polislerin 50-60 lira arasında fazla mesai alması bekleniyor. Polislerin mesaileri kulüplerin gelirleri ve canlı yayın ücretlerinden karşılanacak. Verilecek mesai parasını İl Güvenlik Kurulu belirleyecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Holiganlar cezaevine gidecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN