Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tatlı kazanç!

Messi'nin geçen sezonki garanti ücreti (16 milyon Euro), piyasa değerinin (120 milyon Euro) yüzde 13'üne denk. Türkiye'de dört büyükler baz alındığında bu ortalama yüzde 43.7'ye yükseliyor

Giriş Tarihi: 2.11.2013
Özer Turan imzasıyla yayımlanan "Forbes Futbol Verimlilik Raporu" dört büyükler adına acı bir gerçeği ortaya koydu: "Havada uçuşan 10 milyonlarca Euro'ya rağmen, birkaç istisna dışında uluslararası alanda çok büyük bir başarı yok." Buna karşılık; Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor'da oynayan futbolcular, dünyanın en çok kazanan oyuncuları... Elbette gerçek değerlere bakıldığında!

ASIL SORUN VERİLEN ÜCRET DEĞİL
Türkiye'de futbolculara verilen paralar, rakamsal olarak yüksek olsa da asıl sorun, bu ücretlerin futbolcuların piyasa değerine oranlandığında ortaya çıkıyor. Avrupa'nın dev kulüplerinde yıllık ücretleri 15 milyon Euro'nun üzerinde olan futbolcular var. Örneğin Lionel Messi. Arjantinli futbolcu geçen yıl kulübü Barcelona'dan 16 milyon Euro garanti ücret aldı. Kendisine biçilen piyasa değeri ise 120 milyon Euro. Yani ücreti piyasa değerinin sadece yüzde 13'üne denk geliyor.

AVRUPA'DA 10-24 ARASINDA
AVRUPANIN büyük kulüplerinin yıldızlarına bakıldığında ücretpiyasa değeri oranının yüzde 10 ile 24 arasında değiştiği görülüyor. Türkiye'de ise geçen sezon Dört Büyükler'de forma giyen 92 futbolcunun ortalama ücret-piyasa değeri oranı yüzde 43.7 oldu. Bu ortalamanın üzerinde ücret alan futbolcu sayısı 34. Fenerbahçe'de 10, Galatasaray ve Trabzonspor'da 9'ar, Beşiktaş'ta ise 6 oyuncu yüzde 43.7'nin üzerine çıktı.

MESSİ TÜRKİYE'DE FORMA GİYSE...
Örneğin Hamit, G.Saray'dan 3.7 milyon Euro aldı. Yani değerinin yüzde 82'si kadar. Bu oranları baz aldığımızda, bir gün Messi Türkiye'ye transfer olursa yıllık 70-80 milyon Euro kazanması gerekiyor. Türk futbolundaki en önemli sorunlardan birisi de performans kriterinin dikkate alınmaması. Fenerbahçe'nin iki sene önce transfer ettiği Milos Krasic'in garanti ücreti 2.3 milyon Euro iken maç başına ücreti sadece 12 bin 500 Euro'ydu. Yani performans kriteri sadece sembolik ve maç sayısına bağlı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tatlı kazanç!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN