Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vodafone Arena için başkent çıkarması

Beşiktaş, devletin zirvesini Vodafone Arena'nın temel atma töreninde buluşturacak Yönetici Umut Güner, tarih belirleyebilmek için Ankara'da temaslarda bulunacak

Giriş Tarihi: 13.11.2013

Beşiktaş'ta Vodafone Arena'nın temel atma sürecine girildi. Siyahbeyazlı kulüp, düzenlenecek olan temel atma törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve siyasetin diğer önemli isimlerini de davet edecek. Stat projesinden sorumlu Beşiktaş yöneticisi Umut Güner'in Ankara'ya giderek, tarih belirleme konusunda çalışma yapması bekleniyor. Umut Güner'in görüşmelere stat izinlerinin alınmasında ve arazi takviyesi yapılmasında büyük katkısı olan Bakan Suat Kılıç'la başlayacağı öğrenildi.

ÜÇÜNCÜ İHALEDE SON DURUM
Vodafone Arena'da temel atmanın ilk aşaması olan 3. ihale alımları 18 Kasım tarihinde bitecek. Toplam 7 ayrı ihale süreci sonrasında tamamlanacak yeni stadın, kaba inşaatının 12-15 Milyon TL arasında muayyen bedelli bu aşamasına 4 ciddi firma kapalı zarf usulü teklif vermişti. Ayın 18'ine kadar firma sayısının 8'e çıkması bekleniyor.

Yeni stadın özellikleri neydi?
100 ila 120 milyon dolar arasında maliyet bekleniyor.
Türkiye'nin ilk akıllı stadı unvanını alacak. Taraftarlar sadece maç için değil, eğlenmek için de gelecek. Konserler düzenlenecek. Yılın 365 günü yaşanabilir bir stat olacak.
ETFE şeffaf çatı örtüsü ve çelik kablo taşıyıcı sistem uygulaması yapılacak. Stat kendi enerjisini kendisi üretecek.
500 ila 750 araçlık otopark alanı olacak.
Seyirci kapasitesi 40 bin+1903 olarak planlanıyor.
Locaların kapasitesi 1076 olarak planlandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vodafone Arena için başkent çıkarması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN