Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geleceğin takımı

Giriş Tarihi: 15.11.2013

Fatih Terim, Milli Takım'a 9'u ilk kez olmak üzere 13 yeni ismi davet etti. Birkaçı dışında hepsinin ortak noktası genç olmaları. Onları özel kılan nitelikleri ise istatistiklerde üst sıralarda yer almaları

Dünya Kupası elemelerinde yaşadığımız hayal kırıklığının ardından, milli takımda yeni bir yapılanmaya gidilmesi kaçınılmaz oldu. Türkiye'yi 2016 Avrupa Şampiyonası ve 2018 Dünya Kupası'na taşımayı hedefleyen teknik direktör Fatih Terim, bu dönüşümü nasıl gerçekleştireceğinin sinyallerini de Kuzey İrlanda ve Belarus ile oynayacağımız özel maçlar için kadroya çağırdığı isimlerle verdi.

YENİLERİN YAŞ ORTALAMALARI 23
Tecrübeli
hoca aday kadroya 9'u ilk kez olmak üzere 13 yeni isim davet etti. 13 futbolcunun birkaçı hariç ortak özellikleri genç olmaları. A Milli Futbol Takımımız 2014 Dünya Kupası elemelerinde 27 yaş ortalamasına sahip bir kadroyla mücadele etmişti. Yeni gelen 12 ismin yaş ortalaması ise 23. Onların Fatih Terim'den davet almalarının en önemli nedeni de birçoğunun "En çok koşan", "En çok top çalan", "En çok isabetli pas veren" gibi istatistiklerde Süper Lig'in üst sıralarda yer almaları.

İKİ GÖRÜŞ

Gürcan BİLGİÇ: Görücüye çıktılar
Fatih hoca, özellikle uzun kamp dönemlerinde veya hazırlık maçları etabında gelecek gördüğü genç isimleri daha önce de kadroya aldı. Burada iki amaç var; 1'incisi teknik adamın oyuncuyu tanıması, 2'incisi oyuncunun milli takım havasını soluması. Burada öncelikle futbolculara mental test yapılıyor. Çünkü iddiasız takımlarda parlayan gençlerin beklentiler arttıkça performanslarının ne olacağı sorusuna cevap aranıyor. Gelişim için bu tür değişikliklerin yapılması, televizyondan izledikleri veya rakip oldukları 'yıldız' oyuncularla iletişim kurmaya başlamaları, tecrübelerini geliştirip kazanma odaklı ortamlara uyum sağlamaları çok önemli. Kısaca 'görücüye çıktılar' diyebiliriz. Fatih Terim'in bu seçimleri gelecek adına ve Türk futbolu için önemli.

Yılmaz VURAL: Oyalama taktikleri
Genç isimlerin kadroya alınması bir oluşum anlamına gelmiyor. Bu çocuklar her zaman Türk futbolunda vardı. Hadi bu isimleri normal maçlarda da kadroya alın da görelim. Ama yapılan hareket motive edici. Oyunculara moral verir, Türk futboluna moral verir ama yapılanma bir ekip çalışmasıdır. Fatih Terim bunu yalnız başına yapamaz. Türkiye Futbol Federasyonu'nda bunun için altyapı birimleri var fakat ne yazıkki burada göreve başlayanlar bir takımdan teklif alınca hemen ayrılıyor. Bakınız Ersun Yanal ve Tolunay Kafkas. Fatih Terim yarışmacı tarzıyla, ilişkileriyle bu isimleri davet etti. Tebrik etmek gerek. Ama tekrarlanmayan başarı tesadüftür. Hükümetimiz de bu konuda gerekli adımları atarsa başarı gelecektir.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geleceğin takımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN