Türkiye'nin en iyi haber sitesi

4 şampiyonluğumuz elimizden alındı

Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, ilk özel röportajını SABAH'a verdi; A'dan Z'ye tüm merak edilenlere açıklık getirdi...

"Sadri Şener'in 5 yıl başkanlığı döneminde yaptığı yanlışlara, kulübü 200 milyon liraya yakın borçlandırmasına ses çıkarmayanlar biraz da bize sabretsinler."
"2010-11 sezonunun kupası, Trabzonspor'un çalınan ilk kupası değil. 1995-1996 sezonundan bu yana 4 tane şampiyonluğu çalınmıştır kulübümüzün."
"Türkiye'de futbolun temelinde adaletsizlik olduğunu herkes biliyor... UEFA kararlarına karşın TFF'nin direnmesi pahalıya patlayabilir."
"Ülkemizde kamuoyunu, 'Hakimler, savcılar beni kandırdı' diye oyalayabilirsiniz ama Avrupa'dakiler bilgi ve belgelere bakarak karar verir."

Futbol Federasyonu, 2010-11 sezonunun tescili için yaptığınız başvuruyu reddetti. Yeni yol haritanız nasıl olacak?
"Türkiye'de futbolun temelinde adaletsizlik olduğunu herkes biliyor. Halk da biliyor, büyük çoğunluk bundan rahatsız. Şike yok diye diretseler de tüm sportif yargılamaların sonucu ortada. Yöneticilere teşebbüsten ceza verdiler, 'Sahaya yansımadı dediler', futbolculara ceza verdiler. Kullandıkları o çocuğu (İbrahim Akın'ı kastediyor) çıkarmış hala konuşturuyorlar. Türk futbolunu temizlemek için namusuyla çalışan emniyet, savcı ve hakimlerimize hakarettir bu. Bu mevkilerdeki tüm isimlere minnet borçluyuz böyle bir pisliği ortaya çıkardıkları için. Biz bir başvuru yaptık ve TFF Yönetim Kurulu'nda bunun görüşülmesini, Futbol Federasyonu'nun yanlışından dönmesini istedik. Ama onlar bu yolda gitmekte ısrar ediyor, UEFA ve FIFA'yı gözardı ediyorlar. 'Onlar iç işlerimize karışamazlar' deseler de bu kuruluşların süreci izlediklerini biliyorlar. Artık uluslararası boyut kazanmış bu pisliğin üstünde oturmaya devam edemezler. Bu Trabzonspor'un çalınan ilk kupası da değil. 1995-1996 sezonundan bu yana 4 tane şampiyonluğu çalınmıştır kulübümüzün. Biz şampiyonlukların sahada kazanılması için çaba harcıyoruz. Sadece kendimiz için değil tüm Anadolu kulüpleri için bu yönde çaba harcıyoruz."

TFF BAŞKANI NE DEDİ?

UEFA ve FIFA'nın adını çok anıyorsunuz. Bu kurumlarla görüşüyor musunuz?
"UEFA ve FIFA'da temasta olduğumuz isimler var. Onların tavsiyesi bu sürecin Türkiye'de adaletli bir şekilde sonuçlanması.
Avukatlarımız şimdi TFF Tahkim Kurulu'na başvuru yapmak için çalışıyor. Bu süreç sonunda durum değişmezse Türkiye ağır bir bedelle karşı karşıya kalabilir. Buna biz üzülürüz ama gerekli kararları almayanlar sokağa çıkabilir mi? FIFA'nın dünyada bu tip durumlardaki uygulamaları belli. Hataları düzeltmek için bir süre tanıdılar. TFF Başkanı'na sordum; FIFA ve UEFA size 'Bu sorunu böyle çözeceksin' şeklinde talimat verirse ne yapacaksınız diye, 'O zaman gereğini yaparız' dedi. Keşke şimdi kendileri düzeltse ve az yarayla bu olay halledilse. Kimse Türk futboluna toplu bir ceza veremez ama adı geçen kulüplerimiz çok daha ağır cezalarla karşı karşıya kalabilir. Türkiye'de kamuoyunu 'Hakimler, savcılar beni kandırdı' diye yanıltabilirsiniz ama Avrupa'da futbolu yönetenler bilgi ve belgelere bakarak karar verirler.
ARKADAŞINA GÖNDER
4 şampiyonluğumuz elimizden alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN