Fenerbahçe'nin dev planı

Giriş Tarihi: 23.11.2013 09:26

30 Kasım'a kadar Futbol AŞ'ye 204 milyon TL ödemesi gereken Fenerbahçe Spor Kulübü, 200 milyon TL'lik tahville bu sorunu ortadan kaldırıyor.

Fenerbahçe Futbol AŞ, borsaya gönderdiği açıklamada en fazla dört yıl vadeli 200 milyon TL'lik tahvil satacağını duyurması büyük yankı yarattı. Bu açıklamanın ardından kulüpte ekonomik krizin olduğu, hatta darboğazdan çıkmak için borçların ötelendiği şeklinde dedikodular üretildi.

Amaç karlılığı arttırmak


Görüşüne başvurduğumuz kulüp yetkilileri, şirketin kendi karlılığını artırmak ve vadesi gelen tahvili döndürmek amacıyla bu yola başvurduğunu ifade ettiler. Futbol AŞ'nin, 200 milyon TL'lik tahvilden gelecek geliri, Fenerium'un tamamen şirkete devrinin sağlanması ve 2012 yılında satılan ve 2014'te vadesi gelecek tahvilin geri ödenmesi konusunda kullanılacağı bildirildi. Bununla birlikte Fenerium'un devriyle kulübün Futbol AŞ'ye olan ve 30 Kasım'a kadar ödenmesi gereken 204 milyon TL'lik borcunun da ortadan kalkacağı ifade edildi.

Büyük ilgi var

Tahvil konusunda Fenerbahçeli işadamları ve taraftarlardan kulübe destek yağdı. Taraftarlar, kulübe destek amaçlı bu tahvillerden almak istediklerini ve hangi yolu izleyecekleri konusunda bilgilendirilmek istediklerini ilettiler. Kulüp personeli, taraftara önümüzdeki günlerde gerekli açıklama ve bilgilendirmenin yapılacağını anlattı. Ferit Şahenk, Nihat Özdemir, Ali Koç gibi camianın önde gelen isimlerininde tahvil yoluyla kulüp ekonomisine katkıda bulunacakları bildirildi.

Hatıra amaçlı alınmıştı

Fenerbahçe Kulübü, 2012 yılı başında 100 milyon TL'lik tahvil ihraç etmiş ve bu tahvillere yine kulübün önemli işadamları ve taraftarlar büyük ilgi göstermişti. O dönemde 100 milyon TL'lik tahvilin büyük kısmı, taraftarlarca kulübe destek ve hatıra amaçlı alınmıştı. Birçok tahvil kulübe taraftarlarca hibe edilmişti. Futbol AŞ, 100 milyon TL'lik tahvil geri ödemesinin önemli bir kısmını da kulübün kendisine yapmış olacak. Yani aslında Fenerbahçe'nin kasasından 100 milyon TL'den az bir bedel çıkacak.

Uzman görüşü: Taraftarına güveniyor (Batuhan Başavcı / Integral Menkul Değerler Analisti)
Bilançolarının sağlam olduğunu iddia edebilirler ama karlılık yok. Buna bir de futbolcuların büyük bir çoğunluğunun ödemelerinin döviz cinsinden olması eklenince borçluluk daha da artıyor. Dövizdeki yükseliş de borç yapısını olumsuz etkiliyor. Fenerbahçe taraftarlarına güveniyor bu tahvil ihracında. Yatırımcıların ilgi duyacağını düşünmüyorum. Futbol hisseleri bankalardan yüksek oranlarla borçlanıyor. Bunu aşmak için bu tahvil ihracına gidiyorlar aynı zamanda.Eurosport

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fenerbahçe'nin dev planı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN