Hıncal Uluç ile haftanın gündemi

Giriş Tarihi: 11.12.2013 02:08 Güncelleme Tarihi: 11.12.2013 02:08
Sabah Gazetesi'nin usta kalemlerinden Hıncal Uluç, spor olaylarını Sabahspor.com okuyucularına değerlendirdi.

Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor'un Türkiye Kupası'ndan 4. turda elenmesi, sistem tartışmalarını da beraberinde getirdi. Siz kupa statüsü ile ilgili ne düşünüyorsunuz; bir değişikliğe ihtiyaç var mı?
Bu tartışmanın üslubunu da içeriğini de bir medya mensubu olarak utanç verici buluyorum. Ekranlardan dinledikçe, gazetelerden okudukça ben mesleğimden utanıyorum.
Türkiye'de 'futbol' dediğimiz şey; Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, hadi biraz da Trabzon için mi var? Geri kalanlar göstermelik mi; figüran mı? Bunların oyuncağı mı? 'Bunlar bol para kazansınlar, bunlar reklam yapsınlar, bunlar taraftar toplasınlar' diye öbür Anadolu kulüpleri kurbanlık koyun mu?
Fenerbahçe kupada ilerleyecek; Fethiye ilerlemeyecek mi? Türk medyasının, federasyona söylediği şu: Öyle bir statü hazırlayın ki Fethiye gitmesin; Fenerbahçe gitsin. Çünkü o zaman para kazanacaklar; televizyonlar para kazanacak, gazeteler para kazanacak, Fenerbahçe para kazanacak! Böyle bir şey olur mu! Hangi devirde, nerede yaşıyoruz! Yüz karası...
Sistemde, benim sinirlendiğim bir tek nokta var. Gidin, bakın Avrupa'ya... Tek maç üzerinden oynanıyorsa ve bu maçı Fenerbahçe ile Fethiyespor oynayacaksa; o tek maç zayıf takımın, yani puan cetvelinde aşağıda olan takımın sahasında oynanır ki aradaki uçurum biraz kapansın.
At yarışlarında, yarışı dengelemek için kuvvetli atın üzerine 'Handikap' dediğimiz ağırlığı eklerler. Birisi 55 kilo ile koşarken, öbürü 65 kilo ile koşar ki atların kalite farkı azalsın; yarış heyecanlı olsun.
Avrupa'da da böyle bir kupa maçı olduğu zaman, 'Fenerbahçe, Fethiye'ye gitsin. Hiç olmazsa Fethiye ve civarı Fenerbahçe'yi görme fırsatı bulsun. Fenerbahçe ile Fethiye arasındaki uçurum da ortadan kalksın' diyorlar. Sporun amacı bu... Sporun ilkesi bu...
Türkiye'de futbol; 'Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve medya para kazansın' diye yapılmıyor. Bu kadar ucuz ve bu kadar çirkin bir pazarlığı, günlerden beri, gerçekten midem bulanarak izliyorum.
ARKADAŞINA GÖNDER
Hıncal Uluç ile haftanın gündemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN