Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadro 22 kişi olsun

Antalya kampında SABAH'a konuşan Rizespor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, yabancı sınırının gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı ve "Maç kadroları 22'ye çıkarsa çözüm olabilir" dedi

Çaykur Rizespor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, kamp yaptıkları Sirena Golf Otel'de SABAH'a konuştu. Yabancı sorununa yeni bir boyut getiren Çalımbay, "Maç kadrosunda 22 kişi olsun" dedi. İşte Çalımbay'ın dikkat çektiği çarpıcı konular:

Yabancı
sınırlaması ve uygulaması çok sağlıklı bir sistem değil. 6+2, 6,+0+4 ler 5+3+4 ler çok karışık ve sağlıksız bir yapı. Yabancı futbolcu konusunda kriterler getirilmeli. İyi yabancılar gelsin. AB'ye üye olmak için bu kadar gayret ediyorsak Avrupa ligleriyle rekabet istiyorsak iyi yabancıya ihtiyacımız var. Bu yüzden yabancılarda milli takım vb. kriterler olmalı. Yabancıyı tribüne göndermek kulübe maddi, futbolcuya ise zihinsel sıkıntılar yaratıyor.

TÜRKİYE MODEL ÜLKE OLUR

Maç kadrolarının 18 futbolcudan oluşmasına karşıyım. Bu sayı 22'ye çıksın. Tribünde oturan yabancı futbolcular da böylece teknik adamın elinin altında olur. Bu konuda Türkiye bir hamle yaparsa tüm dünyaya model oluşturabilir. Bu konu Fatih hocanın da gündeminde...

KORKUT GURUR KAYNAĞIMIZ
Biz hep ithalata konsantreyiz. Yabancı futbolcu sayısı ne olmalı ne olmamalı yıllardır bunu tartışıyoruz. Enerjimizin önemli bir bölümünü bunun yerine dışarıya nasıl futbolcu ihraç edebiliriz, buna yormalıyız. En son Tayfun Korkut kardeşimiz gurur kaynağımız oldu. İtalya'da Terim ile yaşadığımız bir deneyimimiz vardı. Mustafa Denizli, Bülent Uygun, Rasim Kara yurt dışında takımlar çalıştırıyor, bu sayıları arttırmalıyız. Eğer Türkiye futbolda ithalat yaptığı kadar ihracat yapamıyorsa futbolda lider ülke, marka ülke olma şansımız olmaz.

O FOTOĞRAFI ANLATTI
"Gazetelerde çıkan o fotoğrafta Mancini'yi yere çökenlerin yanından ben kaldırdım, Terim ile yan yana getirdim. Onların yan yana görüntü vermesi Türk futbolu açısından da hoş bir görüntü. Bir iddiamız var Türk futbolunda teknik adamların daha fazla konuşması ve inisiyatif alması gerektiğini düşünüyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadro 22 kişi olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN