Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yıldırım düştü!

3 Temmuz 2011'de başlayan "Futbolda Şike Davası" dün itibariyle tamamen noktalandı

Giriş Tarihi: 18.1.2014
1-Yargıtay; İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 93 sanıklı şike davasında verdiği mahkumiyet kararlarını büyük oranda onadı
2-Aziz Yıldırım'ın 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak' ve 'birden fazla maçta şike ve teşvik primi vermekten' suçu sabit bulundu
3-Şu anda yurt dışında olan ve Türkiye'ye dönüşünde 15 gün içinde teslim olması gereken başkan Aziz Yıldırım 26 ay daha hapis yatacak
4-Sadri Şener, Nevzat Şakar, Zeki Mazlum, Z.Önder İpek, Göksel Gümüşdağ ve Hikmet Karaman davadan beraat etti

Yargıtay 5. Ceza Dairesi 93 sanıklı şike davasında örgüt, şike, teşvik ve rüşvet suçlarından verilen mahkumiyet kararlarını büyük oranda onadı. F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım bu sonuca göre 2 yıl 2 ay daha cezaevinde kalacak. Daire, Aziz Yıldırım ile Olgun Peker'in "suç işlemek için örgüt kurmak" suçundan aldıkları mahkumiyet kararını onadı. Daire, Yıldırım'ın, "Birden fazla maçta şike ve teşvik primi" ve "Rüşvet vermek" suçlarından aldığı mahkumiyet kararları için de onama kararı verdi. Yeniden cezaevine girecek Yıldırım, 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Ceza İnfaz Kanunu'na göre ceza 4 yıl 2 ay olarak infaz edilecek. Yıldırım, 1 yıl cezaevinde kaldığı için ceza süresi 3 yıl 2 aya düşüyor. Ancak denetimli serbestlik yasasına göre, cezasının infazı 1 yıldan az kalanlar son bir yılı denetimli serbestlik kapsamında geçirdikleri için Yıldırım 2 yıl 2 ay hapis yatacak. F.Bahçe'de halen yönetici olan İlhan Ekşioğlu ve Şekip Mosturoğlu'nun cezaları da Yargıtay'ca onandı.

İŞTE AZİZ YILDIRIM'IN ÖDEYECEĞİ PARA CEZASI
1 milyon 312 bin 500

FRANSA'DA ÖĞRENDİ
Aziz Yıldırım, Yargıtay'ın kararını eşiyle tatil için gittiği Fransa'da öğrendi. Bugün yurda dönmesi beklenen Yıldırım, 15 gün içinde cezaevine girecek. Bu süreçte Yargıtay gerekçeli kararı ile birlikte dosyayı 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderecek. Mahkeme, Aziz Yıldırım ve hapis cezası bulunan diğer sanıklar için yakalama müzekkeresi hazırlayacak ve Yıldırım'ın 15 gün içinde teslim olması gerekecek.

BİR UMUDU KALDI
Aziz Yıldırım'ın
cezaevine girmemesinin tek yolu, yeniden yargılamanın önünün açılması. Anayasa'da özel yetkili mahkemelerle ilgili geçici ikinci madde iptal edilmezse, Yıldırım cezasını çekecek. İptal edilirse özel yetkili mahkemede görülen davanın tüm sanıkları yeniden yargılanacak. Bir anlamda, 14 Şubat 2012'de başlayan yargılamada en başa dönülecek.

ŞİKE YAPILAN MAÇLAR
Fenerbahçe-İstanbul BŞB: 2-0 Karabükspor-Fenerbahçe: 0-1 Fenerbahçe-Ankaragücü: 6-0 Sivasspor-Fenerbahçe: 3-4

TEŞVİK VERİLEN MAÇLAR
Trabzonspor-Bursaspor: 1-0 Eskişehir-Trabzonspor : 0-0 Trabzonspor-İstanbul BŞB: 3-1

KİM NE CEZA ALMIŞTI?
Bülent Uygun
Teşvikten 11 ay hapis
Bülent İşçen
Şike ve teşvikten 2 yıl 4 ay hapis
Ali Kıratlı
Şikeden 1 yıl 10 ay hapis
Gökçek Vederson

Teşvikten 5 ay hapis
Ali Yıldırım

Teşvikten 1 yıl 1 ay hapis
İb rahim Akın
Teşvikten 1 yıl 6 ay hapis
İlhan Ekşioğlu
Şike ve teşvikten 3 yıl 1 ay hapis, 900 bin lira adli para cezası
Mecnun Otyakmaz
Örgüt üyeliğinden 10 ay hapis, Sivas- Fenerbahçe maçından dolayı da 1 yıl 6 ay hapis
Şekip Mosturoğlu
Örgüt üyeliğinden 1 yıl 3 ay ertelemeli hapis, şike ve teşvikten 1 yıl 10 ay hapis
Mehmet Yıldız
Şikeden 1 yıl 3 ay hapis
Sami Dinç

1 yıl 14 ay hapis
Samet Güzel

2 yıl 2 ay hapis
Serdal Adalı
Şikeden 1 yıl 3 ay hapis
Ta mer Yelkovan

1 yıl 3 ay
Ümit Karan
Teşvik suçundan 7 ay hapis
Yavuz Ağırgöl
Şikeden 1 yıl 8 ay ertelemeli hapis
Yusuf Turanlı
Örgütten ertelemeli 1 yıl 3 ay, şikeden 1 yıl 18 ay hapis
Tayfur Havutçu
Şike suçundan 1 yıl 3 ay hapis

Ahmet Çakar

ARTIK TOP MECLİS'TE
Ve Yargıtay şike ve örgüt cezasını onadı. Örgüt suçunun onanması Türk futbolunu fazla ilgilendirmiyor. Türk futbolunu, F.Bahçe'yi, UEFA ve FIFA'yı ilgilendiren yegane karar şike eyleminin Türkiye'deki son karar kurulu olan Yargıtay tarafından onanmasıdır. Görünen o ki UEFA farklı yaptırım ve isteklerle TFF'ye talimat verebilir. Özellikle takımlarla ilgili verilmemiş olan cezalar konusunda yeni yaptırımlar veya tedbirler isteyebilir. TF bundan sonra "Ben sportif yargımı zaten tamamlamıştım, hiçbir şey yapmıyorum" derse UEF A federasyonumuza kulüp ve kişilerle ilgili kararlarını yeniden gözden geçirmesi hususunda Londra kriterlerini hatırlatabilir. Görünen o ki Aziz Yıldırım'ın ceza evinde geçirmesi gereken bir süreç var. Tekrar yargılanması için meclisin kanun çıkarması gerek. Şayet meclis kanun çıkarırsa yeniden bir yargılanma olabilir. Ama UEF A yeniden yargılanmayı bekler mi bu konuda da fazla bir şey söylemeyiz.

İskender Günen

TFF'NİN KURULUŞ AMACI BELLİ!
Yargıtay'dan çıkan sonuçtan sonra gelinen noktada artık şike konusunda kesin karar verilmiş oldu. Şimdi top TFF'de. Ama bana göre değişen hiçbir şey olmayacak. Çünkü bu federasyon şikeyi bertaraf etmek amacıyla kurulan bir yapı. Bilindiği gibi spor hukukunda bırakın delilleri, konuşmalar bile suç kapsamına giriyor. Diğer mahkemelerde ise konuşmalar değil direkt deliller göz önüne alınarak cezalar verildi. Bu kadar kesin ve net delillerin olmasına rağmen konuşmaların bile bir suç unsuru olduğu spor hukukunun almış olduğu karar nasıl vicdanları sızlatmaz anlamakta zorlanıyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıldırım düştü!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN