Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şikeden değil örgütten

Yargıtay, 'Şike Davası' sanıklarının, "14 Nisan 2011'e kadar şike ve teşvik suçlarından telefonlar dinlenemezdi. Bize kumpas kuruldu" şeklindeki başvurusuna, "Şikeden değil örgütten dinlendiler" karşılığını verdi

Giriş Tarihi: 19.1.2014
Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi, soruşturma makamlarının "Şike Soruşturması" sırasında sanıklara kumpas kurulduğu iddialarına karşı, "Dinleme ve teknik takip kararları, şike ve teşvik primi değil örgüt nedeniyle verildi" savunmasını yaptı. Yeniden yargılama tartışması başladıktan sonra Aziz Yıldırım ve diğer sanıklar Yargıtay'a başvurup, "14 Nisan 2011'e kadar şike ve teşvik suçlarından telefon dinleme ve teknik takip kararı alınamazdı. Oysa telefonlarımız dinlendi. Kaldı ki 14 Nisan 2011'den önce şike ve teşvik primi diye bir suç yoktu. Kanunlarda olmayan bir suç işlemek için örgüt kurulamaz. Bize kumpas kuruldu" görüşü bildirmişti.

'ÖNEMLİ OLAN İYİ NİYET OLMASI'
Yargıtay
ise soruşturmanın 'suç işlemek için örgüt kurmak'tan başladığını ve telefon dinleme ile teknik takip kararlarının bu suç nedeniyle alındığını belirterek şöyle dedi: "Suçlardan birisi için alınan kararın, bir diğer katalog suç için de geçerli olabileceği gibi, suç vasfı değişikliği (suçun şike ve teşvik primine dönüşmesi) nedeniyle birbirine kolayca dönüşebilen suçlar yönüyle elde edilen verilerin delil olarak kullanılmasında ulusal makamların iyi niyetli oldukları sonucuna varılmıştır."

'DELİLLER HUKUKA AYKIRI DEĞİL'
Sanıkların
Nisan 2011'den sonra da şike suçunu işlemeye devam ettiklerini savunan Daire, kararını şu görüşlerle savundu: "Sonradan suçun niteliğinin değişmesi, delillerin değerlendirme dışında tutulmasını gerektirmez. Mahkemeden dinleme kararlarının alınmış olması nedenleriyle kanuna karşı hile yoluna başvurulmamıştır. Bu nedenle elde edilen delillerinin hukuka aykırı olmadığının kabulü gerekir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şikeden değil örgütten
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN