TFF, retina muayenesini şart koşmalı

Profesyonel Futbolcular Derneği ile Dünyagöz Hastaneleri göz muayenesi için anlaşma yaparken, sporcuların ileride ortaya çıkabilecek göz rahatsızlıkları için göz dibi muayenesinin önemine dikkat çekildi.

Giriş Tarihi: 13.2.2014 15:01 Güncelleme Tarihi: 13.2.2014 15:09
İstanbul Etiler'de bulunan hastanedeki imza törenine, Profesyonel Futbolcular Derneği (PFD) Başkanı Ayhan Akbin, hastane yönetim kurulu üyesi Gülferi Yıldırım, doktorlar Nilüfer Köylüoğlu Ünal ve Elvan Yalçın katıldı. Anlaşmaya göre faal futbolu bırakmış tüm eski futbolcular ve aileleri, Dünyagöz Hastaneleri'nde göz sağlığı kontrollerini rutin bir şekilde yapabilecek.

Akbin, eski futbolcuların yaşadıkları zorluklardan bahsederken, göz sağlığının hiç akıllarına gelmediğini söylerken, "Faal futbolu bırakmış olan eski futbolcuların ve ailelerinin bu anlaşmadan yararlanacak olması güzel. İnşallah çok geç kalmadan göz problemi olan sporcularımızın sağlıklarına kavuşması için ne kadar göz kurtarırsak faydalı olur" diye konuştu.

Doktor Nilüfer Köylüoğlu Ünal ise, bu tür projeleri faal sporcular için de yapmak istediklerini, gerekirse UEFA'nın bunu zorunlu hale gelmesini sağlamak için adımlar atılabileceğini söyledi. Köylüoğlu Ünal, "Sporcuların sözleşme imzalaması öncesi kardiyoloji kontrollerinin zorunlu tutulması bile çok eski bir uygulama değil. Bunun zorunluluk haline getirilmesi futbol sahalarından yaşanan kalp rahatsızlarından sonra gerçekleşti. Göz kontrolleri ne yazık ki, çok sıradan yüzeysel yapılıyor. Oysa göz dibi muayenesi ile arka planda kalan, özellikle sporcuların baş bölgesine darbe almasından hatta hızla gelen bir topa kafa atmalarından kaynaklanabilecek ama ortaya çıkmamış sorunlar olabilir. Bu yüzden öncelikle Türkiye Futbol Federasyonu ardından Avrupa futbolunun patronu UEFA'dan retina kontrolününün sözleşme imzalanması öncesi mecbur kılınması için çalışma yapacağız" ifadelerini kullandı.

SERKAN ÜNLÜ
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TFF, retina muayenesini şart koşmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN