Lazer terörü

Beşiktaş'ın kulüp doktoru Karanlık, lazerin Tolga'nın gözündeki rahatsızlığı tetiklemiş olabileceğini söyledi. Eylemi gerçekleştiren kişi hakkında ise suç duyurusunda bulunuldu

Giriş Tarihi: 24.2.2014
Türk Telekom Arena'da önceki akşam oynanan Galatasaray- Beşiktaş derbisine damga vuran olaylardan birisi de siyahbeyazlı kulübün kalecisi Tolga Zengin'in gözüne tribünlerden lazer tutulmasıydı. Tolga ilk yarının sonunda gözündeki sıkıntı nedeniyle yerini Cenk'e bırakırken, kulüp doktoru Ertuğrul Karanlık, "Kalecimizin problemi ısınma sırasında başladı. Lazer olayı rahatsızlığını tetiklemiş olabilir" dedi.

BUGÜN KONTROLDEN GEÇECEK
Karanlık Tolga'nın sağlık durumuyla ilgili olarak da "Maçtan önce bir sıkıntısı oldu. Karşılaşma sırasında göz damlası kullandık. İlk yarı göz kapaklarını açamaz duruma gelince kendisini oyundan almak durumunda kaldık. Rahatsızlığının nedeni bugün uzman bir profesörün kontrolünden geçmesinden sonra netlik kazanacak. Çıkacak sonuca göre çok daha net konuşabilir, şüphelerimizi dile getirebiliriz" ifadelerini kullandı.

EKRANA ÇIKINCA KAYBOLDU
G.saray'ın penaltı kullandığı sırada lazerle Tolga'yı taciz ederken, yayıncı kuruluşun kameralarına yakalanan taraftarın, kimlik tespiti için çalışmalar başlatıldı. Devre arasında görüntüleri yayınlanınca ortalıktan kaybolan lazer tacizcisi için suç duyurusunda bulunuldu.

BİR GÖRÜŞ
LASER, GÖRME KAYBINA BİLE SEBEP OLABİLİR
Tolga'nın gözüne laser tutulması olayının örneklerine maalesef bütün dünyada rastlanmakta. Bu kasıtlı davranış, kalıcı görme kaybıyla bile sonuçlanabildiği için suçtur ve 'sporda şiddet' başlığı altında değerlendirilmelidir. Lasere maruz kalma süresi, uzaklık ve bu etkiye maruz kalan kişinin göz bebeği çapının genişliği, retinanın yaralanmasındaki riski ve derinliği hasarı belirler. Ayrıca retinanın merkezi olan sarı nokta etkilenmedi ise kişi yaralandığı halde fark etmeyebilir. Tolga'nın görme azalmasına neden olan, ısınma esnasında da kendisini hissettirdiği belirtilen kornea duyarlılığı olup laser etkisi ile oynayamayacağı düzeye gelmiş. İstirahat ve damla ile gerileyebilir. Cenk'in müşahade sonrası taburcu olması sevindirici. Ancak ne yazık ki henüz 'Kafa Travması Protokolü'nde damlalı göz dibi muayenesi yok. Gençlerde travma etkisi ile oluşabilen retina yırtıkları hemen bulgu vermeyebilir ve bu evrede tedavi edilmezse ileri yaşlarda retina dekolmanı ve görme kaybına neden olabilir. Retina muayenesi Cenk ve kafa travması yaşayan bütün bireyler için şarttır.
Op.Dr.Nilüfer Ünal Köylüoğlu

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lazer terörü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN