Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Felipe PFDK'ya gitti

Giriş Tarihi: 26.2.2014

Derbi zaferini kutlarken yaptığı dans, Brezilyalı'yı Disiplin Kurulu'na götürdü Melo'ya üç maç ceza geleceği söylentisi, G.Saray yönetimini çileden çıkardı

Galatasaray'ın 1-0 galip tamamladığı Beşiktaş derbisi sonrası galibiyet sevincini tribünlerle paylaşırken Brezilyalı ünlü şarkıcı Michel Telo'nun dünyaca ünlü 'Nossa Nossa' şarkısı ile özdeşleşen dans figürlerini sergilemek Felipe Melo'ya pahalıya patladı. Brezilyalı yıldızın dans olarak tanımladığı hareketlerin yazılı medyada da tartışılması ve tepki görmesi sonrası görüntüleri izleyen TFF Hukuk Kurulu, tecrübeli futbolcunun Disiplin Kurulu'na sevkine karar verdi. Melo'ya Disiplin Kurulu'nun üç maç ceza vereceği söylentisi ise Galatasaray yönetimini çileden çıkardı. Sarı-kırmızılı yönetimin benzer gol sevinçlerinden oluşan görüntüleri topladığı ve Disiplin Kurulu'na kapsamlı bir savunma dosyası hazırladığı gelen haberler arasında.

"GALATASARAY 'IRKÇILIK' DEDİ"
Galatasaray yönetimi, Melo'nun PFDK'ya sevki üzerine resmi internet sitesinden zehir zemberek bir açıklama yaptı: "Melo, kazanılan bir maçın sonrasında, taraftarlarıyla paylaştığı sevinç gösterisi nedeniyle -genel istek üzerine- PFDK'ya sevkedildi. Bu sevki yapanlar dahil, tüm kamuoyu, futbolcumuzun, hiç kimseyi aşağılama amacı taşımadığını ve sevincini ülkesinin geleneksel dans figürleriyle ortaya koyduğunu biliyor. Üstelik, taraflı- tarafsız pek çok yayın organı, günlerdir, futbolcumuzun yaptığı dansın benzerinin, gerek ülkemizde, gerekse yeryüzünün hemen her köşesinde, Latin kökenli futbolcularla tekrarlandığını ortaya koyuyor.

'SAĞDUYUNUN HAKİM OLACAĞINA İNANIYORUZ'
Futbol artık 'dünya vatandaşları' ile oynanan oyunun adıdır. O dünya vatandaşları, ülkelerinin futbol anlayışının yanı sıra halklarının kültürlerini ve folklorik değerlerini temsil ediyor. FIFA'nın ve UEFA'nın, yabancı futbolculara kapılarını ardına kadar açması, ırkçılığa karşı mücadeleyi öncelikleri arasına koyması, kültürlerin paylaşılması yoluyla sporda kardeşliğe ve dünya barışına katkı sağlamayı hedeflemektedir. Ülkelerin kültürel ve folklorik özellikleri, bir başkası için yadırgatıcı olabilir. Ama farklılıkların bir arada yaşama olgusu zaten böyle bir şeydir ve tahammül gerektirir. FIFA'ya, UEFA'ya göre ve evrensel değerlere göre ırkçılık, yalnızca renklere değil, kültürel değerlere de tahammülsüzlüğün adıdır. (İroni olarak söylemek gerekirse Yeni Zelandalılar'ın uluslararası üne sahip 'Haka' dansı, folklorik anlamının dışında değerlendirilirse neler olur?) Sağduyunun hakim olacağına ve futbolcumuzun ceza almayacağına inanıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Felipe PFDK'ya gitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN