Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnfaz ertelenmez

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın şike kararına itirazları reddetmesinin ardından merak edilenleri Ceza Hukukçusu Avukat Rezzan Epözdemir'e sorduk. İşte merak edilen sorular ve yanıtları:

Giriş Tarihi: 18.4.2014
İtirazın reddedilmesinin ardından süreç nasıl işleyecek? Başkan Aziz Yıldırım cezaevine girecek mi?
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz taleplerini reddederek, itiraz hakkını kullanmamıştır. Dosya, Özel Yetkili Mahkemeler'in kapatılması nedeniyle İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gitmeyecek. İstanbul Adliyesi'nde tevzi yapılarak Normal Ağır Ceza Mahkemesi'ne gidecek, sonra Ağır Ceza Mahkemesi'nce İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı İnfaz Savcılı��ı'na gönderilecek. Cezanın miktarı 3 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki kanunun 19. maddesi uyarınca, tebligat işlemleri uygulanmayacak. Yakalama kararı çıkarılacak. Tabi Anayasa Mahkemesi'ne başvuru ve yeniden yargılama talebine ilişkin olağanüstü kanun yolları her zaman mevcut, bunlarda sonuç alınması durumunda infaz süreci durabilir.

Cezanın infazının 6 ay veya 1 yıl erteleneceği ifade ediliyor. Böyle bir olasılık var mı?

Sayın Başkan ile ilgili netice ceza 6 yıl 3 ay. 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki kanunun 17. maddesine göre hükümlünün cezasının infazının ertelenebilmesi için kasıtlı bir suçtan dolayı aldığı cezanın 3 yılın altında olması gerekir. Yine örgüt faaliyetleri çerçevesinde işlenen suçlarda cezanın infazı ertelenemez. Dolayısıyla, bu cezanın infazının ertelenmesi hukuken mümkün değil.

Aziz Yıldırm ne kadar cezaevinde kalacak?

Daha önce de bu dosya nedeniyle 1 yıl cezaevinde tutuklu kaldığından, tutukluluk süresi de cezasından düşülmek suretiyle 2 yıl 8 ay 7 gün cezaevinde kalması söz konusu olacaktır.

Cezaevinden kurtulması söz konusu olabilir mi?

Tabi ki... Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru ve yargılamanın yenilenmesi seçenekleri hala masada durmakta. Sayın Aziz Yıldırım, İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi'nin 6. maddesinde düzenlenen Adil Yargılanma Hakkının ihlal edildiğinden bahisle Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapmış durumda. Anayasa Mahkemesi'nin vereceği bir hak ihlali kararı veya tedbir mahiyetinde bir karar, yeniden yargılanma sebebi olacaktır. Artık İlk Derece Mahkemesi bu kapsamda yeniden yargılama yapmak zorundadır. Buna göre de Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 312. maddesine göre yeniden yargılama süresinde tedbiren infazı geri bırakabilecek veya durdurabilecektir. Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 311. maddesine göre, yeni bir delil, belge ortaya çıkar veya dayanılan delillerin veya tanıkların sahteliği ortaya çıkarsa veya İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi ihlal kararı verirse, yeniden yargılama olur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnfaz ertelenmez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN