Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CAS: 8 değil 4 maçta var

UEFA'nın bazı kararlarını bozan CAS, F.Bahçe'nin 8 maçın 4'ünde şike teşebbüsü olduğu ancak 4'ünde teşebbüse rastlanmadığı vurgusu yaptı

Giriş Tarihi: 1.5.2014
Fenerbahçe Kulübü kendilerine ulaşan bir karar olmadığını açıklarken sporx.com sarı-lacivertlilerin Avrupa'ya gitmek için umut bağladığı CAS'ın gerekçeli kararına ulaştı. 3 CAS hakemi Hendrik Kesler, Ulrich Haas ve Rui Botica Bastos tarafından imzalanan kararda CAS heyetinin Fenerbahçe'ye verilen men cezasını onamasına rağmen hem usul hem de esas bakımından UEFA'nın bazı kararlarını bozması dikkat çekti. CAS gerekçeli kararında UEFA'nın şike ve teşvik nedeniyle suç tespit ettiği 8 karşılaşmanın 4'ü konusunda ise Fenerbahçe'ye herhangi bir ceza verilemeyeceği vurgusu yaparken, sarı-lacivertlileri 4 karşılaşmada şikeye teşebbüsten suçlu buldu.

ALMAN HAKEM HAAS MUHALEFET ETTİ

CAS'ın 3 hakemi tarafından imzalanan bu gerekçeli kararda dikkat çekici bir başka konu SABAH'ın daha önce duyurduğu gibi Fenerbahçe'nin seçtiği CAS hakemi Ulrich Haas'ın usul bakımından karşı oy kullanması oldu. CAS hakemi Haas, UEFA'nın bu dosyada yargılama yetkisi olmadığı iddiasında bulunarak usul bakımından karara muhalefet etti. Ancak usul gereği kararların oy birliği veya oy çokluğu ile alındığı karşı oy gerekçesinin yazılmadığı ifade edildi.

ŞİMDİ NE OLACAK ?
USULE iTiRAZ EDiLECEK
F.Bahçe CAS'ın gerekçeli kararı eline ulaştıktan sonra, 30 gün içinde İsviçre Federal Mahkemesi'ne başvuracak. Federal mahkeme esasa dayalı inceleme yapmayıp usule baktığı için (savunma hakkı tanınmış mı, taraflar yeterince dinlenmiş mi, yargılama doğru yapılmış mı) Fenerbahçe usulle ilgili itirazda bulunacak. Bunun için de 2 nokta üzerinde duracak.
1. Yaşanan olay Türkiye Ligi'nde gerçekleşti. UEFA yetkisi olmamasına rağmen bizi yargılayıp cezalandırdı.
2. UEFA'ya yalan beyan vermedik. Biz şike yapmadığımıza dair belgeyi Mayıs ayında imzaladık. Şike kararı daha sonra çıktı.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CAS: 8 değil 4 maçta var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN