Saati değil kalbini sor!

Saatler akıllanınca sadece zamanı değil, kaç adım attığınızı, kalp ritminizi, e-postalarınızı, hatta kimin aradığını kolunuzdaki ekranda görebileceksiniz. Hem sağlıklı yaşam hem de sürekli iletişim halinde kalmak için akıllı saatler daha çok kullanılıyor

Giriş Tarihi: 28.5.2014
Telefonlar, televizyonlar, evler, otomobiller kullandığımız her cihaz akıllanıyor da saatler geri kalır mı? Profesyonel ya da amatör spor yapan pek çok kişi akıllı saatleri merak ediyor. Özellikle sağlıklı yaşam için bu cihazların kullanımı yaygınlaştı. Artan kilolarla başa çıkmaya çalışırken, adımlarını saymak, kalp ritmini ölçmek isteyenler bu akıllı saatleri kullanıyor. Ancak sağlık konusunda ailesinde ve kendisinde risk olduğunu düşünenlerin mutlaka doktor kontrolünde bu cihazları kullanması gerekiyor. Aslında bu saatler akıllı telefonlarla sürekli iletişim halinde. Saatle telefon haberleşirken, Bluetooth adı verilen kablosuz bir bağlantıyı kullanıyor. Bu bağlantı sayesinde telefonlara gelen eposta, SMS; aramalar akıllı saatler üzerinden takip ediliyor ve yanıtlanabiliyor.

VİDEO VE FOTOĞRAF ÇEKİYOR
Akıllı saatlerin yetenekleri bunlarla sınırlı değil. Telefonlardaki kadar kaliteli olmasa da fotoğraf ve video çekiyor, üstelik bunları paylaşabiliyorsunuz. Dokunmatik ekranlı bu cihazların ekranlarından çektiğiniz fotoğrafları paylaşabiliyorsunuz. Akıllı saatler konusunda en yetenekli ürünler akıllı telefon ve aksesuar üreticilerinden geliyor. Sony, SmartWatch 2, Samsung Galaxy Gear 2 ile çıkardıkları saatlerin ikinci nesli konusunda çalışıyor. Akıllı telefonların işlemci ve antenlerinde en büyük üreticlerden biri konumundaki Qualcomm Toq adlı ürünle yeni bir ekranı deniyor.

ALIŞKANLIKLAR DEĞİŞİYOR
Daha önce kol saati için şarj etme konusunda hiç tecrübemiz yoktu. Akıllı saatler renkli ve dokunmatik ekranları, sürekli kablosuz bağlantı kullanmaları, fotoğraf ve video gibi yeni yetenekleri kullanabilmek için daha fazla pil tüketiyor. Tamda bu nedenle evde veya ofiste artık akıllı saatler için de şarj aleti bulundurmak gerekiyor. Şu anda piyasada bulunan akıllı saatlerin pil ömrü kullanılan uygulamalara bağlı olarak 2 gün civarında. Çekilen video ve fotoğraf sayısı artınca pil ömrü de azalıyor.

KOLAY TAŞINIYOR

Giyilebilir bilgisayarların atası olarak görülen akıllı saat ve gözlükler taşıdığımızı fark etmeden kullandığımız için kullanımı sürekli yaygınlaşıyor. Telefonların kablosuz ağ bağlantılarını kullanan saatler çıkarılan her yeni uygulamayla yeni yetenekler kazanıyor.

HER SAATİN MARİFETİ FARKLI
Akıllı saatlerin pek çoğunda SIM kart yok. Dolayısıyla internet bağlantısını akıllı telefonlardan alıyorlar. Bu yüzden akıllı telefonların tamamlayıcı ürünü gibi kullanılıyorlar. Ancak telefon olmadan da adımlarınızı sayıyor, kalp ritminizi ölçüyor, hatta fotoğraf ve video da çekiyor.

HAYATI RENKLENDİRMENİN TAM ZAMANI
İlk kuşak Galaxy Gear ile ilgili şikayetler çoktu. Ağırdı, ekranı renksizdi, ekranı gereğinden büyüktü ve kamera kullanışlı değildi. Şimdi Galaxy Gear 2 ile saat hafifledi, ekranı renklendi ve kamera yetenekleri arttı. 1.63 inç renkli ekranın üst kısmında 2 megapiksel kamera bulunuyor. Kamerasız modeli de bulunan saatin çift çekirdekli işlemcisi ve 4 GB depolama alanı bulunuyor. Gear 2, özel bir uygulama ile telefona kuruluyor ve sürekli telefona bağlı olarak çalışıyor.

BAŞLARKEN
ONHAYAT SPOR, teknolojinin insan merkezli değişimi sonucunda ortaya çıkan yeni hayat tarzına yanıt verecek. Sağlıklı hayat ve spor teknolojileri konusunda her hafta bu sayfada okurlarla buluşacak. Bu sayfadan taşanları sabah.com.tr üzerinden video ve fotoğraflarla yaşadığımız deneyimleri paylaşacağız.

QUALCOMM TOQ
Ekranı daha az pil tüketsin diye daha yeni bir malzeme kullanıldı. Biraz hantal olsa da Qualcomm Toq yeni uygulamalarla yetenekleri artıyor. Pil ömrü 1 haftayı buluyor.

SONY SMART WATCH 2
Kamerası ve telefon yanıtlama özellikleri olmadığı için sosyal ağlar, e-posta ve adım sayması için kullanılıyor. Pil ömrü haliyle uzun.

SAMSUNG GALAXY GEAR 2
Şimdi Galaxy Gear 2 ile saat hafifledi, ekranı renklendi ve kamera yetenekleri arttı. 1.63 inç renkli ekranın üst kısmında 2 megapiksel kamera bulunuyor.

MODİLLİAN
Benim saatim akıllı değil diye üzülmeyin. Akıllı kayış kullanıldığı saati akıllandırıyor. SMS, e-posta veya arama geldiğinde kullanıcıyı uyarıyor.

GENÇ KANARYA INSTAGRAM'DA UÇUYOR!
Salih Uçan > @salihucan48 Instagram şu anda sporcular arasında en yaygın uygulama. Sporcular Instagram hesaplarında daha çok Selfie fotoğraflara yer veriyor. Spor Toto Super Lig Şampiyonu Fenerbahçe'nin genç futbolcusu Salih Uçan (@ salihucan48) Instagram hesabını aktif kullananlar arasında yer alıyor. 32 bin takipçisi olan Salih Uçan, şampiyonluk gecesi çekilen Selfie'lerinden çocukluk dönemine kadar pek çok fotoğrafı burada kullanıyor.

DOKUN PARMAĞINI KALP RİTMİN EKRANDA
Akıllı telefonların yeteneklerinin interenet, fotoğraf veya oyundan ibaret olduğunu düşünenler yanılıyor. Telefonlar uygulamalar ve aksesuarlarla da sağlığımızın sürekli kontrol altında tutulmasını da sağlıyor. Galaxy Samsung S5'in kalp ritmini ölçen S Health uygulaması ve bir sensöre sahip. Telefonla birlikte gelen sağlık uygulamasını çalıştırdıktan sonra arkadaki kameranın altındaki sensöre bir süre dokunduğunuzda kırmızı ışık ölçüm sırasında yanıyor ve sonuç ekranda beliriyor. Böylece kalp ritmini ölçmek mümkün oluyor. Ancak bu tür uygulamaların çok hassas değerlere sahip olduğunu düşünmemek gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saati değil kalbini sor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN