Futbol'a sıcak yaz!

Şike süreci bu yaz da transferin önüne geçti; 3 Temmuz 2011'den beri süren davaların sonu gelmiyor

Trabzonspor'un şikayeti üzerine UEFA'nın Federasyon için başlattığı soruşturma, 17 Temmuz'da karara bağlanacak. Sürpriz bir karar çıkabilir!

Fenerbahçe, Trabzonspor'un teşvik verdiği iddialarını UEFA ve TFF'ye yeni delillerle taşıyacak. Kanarya, Trabzon'un disipline verilmesini isteyecek...


Eskişehirspor ve Sivasspor'un kaderleri bu hafta belli olacak. 2 takım Pazartesi ve Salı savunma yapacak. Avrupa'dan men cezası tehlikesi var!

Futbolda ligler bitti ama ateş sönmedi… Haziran ayına girdiğimiz şu günlerde arka arkaya yaşanan gelişmeler yaz ayının da futbol dünyası için çok sıcak geçeceğinin göstergesi oldu. Önce Trabzonspor'un UEFA'ya yaptığı başvuru kabul edildi ve TFF hakkında soruşturma açıldı. 17 Temmuz'a kadar TFF, UEFA'ya bir savunma dosyası hazırlayacak. 17 Temmuz'da ya UEFA, TFF'yi disipline sevk edecek ya da bu iş kapanacak. Bir diğer önemli gelişme ise F.Bahçe cephesinde yaşanıyor. F.Bahçe yeni delillerle hem UEFA'nın hem de TFF'nin kapısını çalacak ve Trabzonspor'u teşvik verdiği iddiasıyla şikayet edecek. Ayrıca bu hafta ayrı bir önem daha taşıyor... Eskişehir ve Sivas'ın kaderleri belli olacak. Pazartesi ve Salı günü takımlarımız UEFA'ya savunma verecek. Eğer UEFA tatmin olmazsa, iki kulübümüz şike soruşturması nedeniyle muhtemelen Avrupa'dan men edilecekler.

HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK
Dilaver: Trabzonspor'a kupa ve diğer ödülleri verilecek
Yaşanan gelişmeyi SABAH'a değerlendiren Trabzonspor Hukuk Kurulu üyesi Atilla Dilaver, şunları söyledi: "Türkiye'deki futbolda artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bu soruşturma şikenin tespiti değil, tespit edilen şikenin cezalarının verilmemesi ve Trabzonpor'un kupası ve diğer ödüllerin iadesiyle ilgili bir soruşturma. Trabzonspor burada TFF'nin, UEFA ve FIFA talimatlarının ihlal ettiğini belirterek, UEFA'dan gereğini yapmasını istedi. Şimdi bu yargılama yapılacak. Eğer UEFA'daki disiplin yargılaması duruşmalı olur ise biz de mağdur taraf olarak orada yerimizi alacağız. UEFA'nın böyle kararlar almasına TFF'nin kararları ilham verdi. Yani Türkiye'deki federasyonun şike sürecindeki tutarsızlıkları nedeniyle bu kararlar alındı."

TEŞVİĞİN ÜSTÜ KAPATILAMAZ!
F.Bahçe: Biz rahatız. Kulübümüzle ilgili soruşturma yok
Olayın duyulmasının ardından Fenerbahçe, UEFA'nın kendilerinden bir savunma istemediği gibi hiçbir dosyanın Disiplin Kurulu'na sevk bile edilmediğini açıklamıştı. Sarı-lacivertli kulüp, olayın bir prosedürden ibaret olduğunu iddia ederek "Bu şikayet üzerine kulübümüzden herhangi bir savunma talebinde bulunulmadığı gibi şikayetin ciddiyeti ile orantılı olarak dosya bir UEFA müfettişine dahi sevk edilmemiştir. Amaçlanan Trabzonspor'un hukuken subuta eren teşvik eylemleri ve bunlarla ilgili kesin delillerin uyandıracağı etkiyi ortadan kaldırmak ve kamuoyunun dikkatlerini başka yöne çekmek için yapılmış bir algı yönetimi girişimidir" ifadeleri kullanıldı.

GEREKEN CEZAYI VERDİK
TFF'nin, UEFA'ya göndereceği savunmada "Biz şikenin üstünü örtmedik. Şikeye teşebbüs eden kişilere gerekli cezaları verdik" diyeceği öğrenildi
TFF'den henüz resmi bir açıklama gelmedi fakat hukukçularla bir zirve gerçekleştiren federasyon savunma stratejisini belirlemeye başladı. TFF, 17 Temmuz'da açıklanacak karar öncesi şike davasının üstünü örtmediklerini ve cesaretle konunun üzerine gittiklerini UEFA'ya bildirecek. Futbol Federasyonu'nun UEFA'ya göndereceği yazıda, "Biz şikenin sahaya yansımadığına karar verdik. Bu karar Tahkim Kurulumuz tarafından da onaylandı. Şikeye teşebbüs eden veya etik davranmayan kişilere de gerekli cezaları verdik" ifadelerini kullanacağı öğrenildi.

İŞTE İDDİA EDİLEN KÖTÜ SENARYOLAR
UEFA'nın 17 Temmuz'da yapacağı toplantıda konu kapanabilir ya da süreç devam edebilir. Bu noktada TFF'nin yapacağı savunma çok önem kazanıyor. TFF; UEFA tarafından kendi organizasyonlarından bir sene men edilebilir. Bir başka yorum da federasyon, UEFA'nın direktifi doğrultusunda yeniden yargılama yapıp kulüplere cezalar verebilir.

İKİ UZMAN GÖRÜŞÜ
EMİN ÖZKURT - Avukat

TFF'nin cevabı çok önemli
UEFA Trabzonspor'un şikayeti üzerine inceleme başlattı. UEFA'nın attığı bu adıma şu an için aşırı manalar yüklememek lazım, zira UEFA'nın bu yazısı bir ceza talebi değil sadece inceleme. Bu inceleme sürecinin Trabzonspor'un başvurusu ile açılmış olması önemlidir. Eğer Trabzonspor başvurusunda Tahkim Kurulu'nun 3 Temmuz sürecine dair kararlarında siyasi etkiden bahsetmişse o takdirde, TFF'nin cevabı daha bir önem arz edecektir. Şu an için ne F.Bahçe için ne de TFF için bir ceza söz konusu değil. Eğer UEFA 17 Temmuz günü vereceği kararda "Burada bir disiplin ihlali söz konusu ve ceza verilsin" derse işte o takdirde soruşturmaya taraf olanların savunma yapması ve bunun neticesinde çıkacak karara razı olması gerekecek.

ALPAY KÖSE - Avukat
Soruşturmanın şekli belli değil
UEFA'nın ne gibi soruşturma yapacağı henüz net değil. Belgelere bakılırsa Fenerbahçe için mi, Türkiye Futbol Federasyonu için mi soruşturma açılacak bunu bilemiyoruz. Hafta içi konuyla ilgili net bilgiler ortaya çıkar. Zaten 17 Temmuz tarihine kadar bu konu hep gündemde kalır ve çeşitli yorumlar, görüşler ortaya atılır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Futbol'a sıcak yaz!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN