Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel belgeler İsviçre’de

Giriş Tarihi: 25.6.2014

Yeniden yargılama kararıyla umutlanan Fenerbahçe, gözünü Avrupa'ya çevirdi. Sarı-lacivertli kulüp, 'paralel yapı'yla alakalı tüm bilgi ve belgeleri rapor halinde UEFA ve CAS'a sundu

13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yeniden yargılama yönünde karar vermesinin ardından Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi'ne gidebilmek için İsviçre'de taarruza başladı. Geçtiğimiz Ağustos ayında aldığı 'İki yıl Avrupa'dan men' cezasına İsviçre Federal Mahkemesi'nden çıkacak yürütmeyi durdurma kararını bekleyen Fenerbahçe yönetimi, bu süreçte UEFA ve CAS ile sürekli temas kurarak bilgilendirme yapıyor. İlk iş olarak yeniden yargılama kararı hem UEFA'ya hem de CAS'a gönderildi.

ATAMA BİLGİLERİ BİLE VERİLDİ
Fenerbahçe hukukçuları, bunun yanı sıra, 17 Aralık'ta ortaya çıkan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni yıkma planı yapan 'Paralel Yapı'yla ilgili bilgi ve belgeleri de rapor halinde bu iki kuruma sundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın, bu yapıya hizmet eden yargı ve emniyet mensuplarıyla ilgili yaptıkları açıklamaları, hukuksuz dinlemelerle ilgili alınan yargı kararlarını, poliste ve yargıda 17 Aralık sonrası yeri değiştirilen isimlerin listesini de dosyaya ekledi. Şike operasyonuna yön veren polis ve savcıların görevlerinden alındıkları ayrıca bildirildi.

'UEFA'NIN DAYANAĞI KALMADI
Fenerbahçeli yöneticiler, UEFA'nın da yeniden yargılama kararı sonrası sıkıntı içine düştüğünü belirterek "Biz UEFA yetkilileriyle iki kez görüştük. Yaptığımız her görüşmede de Türkiye'de son dönemde yaşanan yargı ve emniyet skandalıyla ilgili detaylı bilgilendirmeler yaptık. Ancak onlar bize her seferinde polis fezlekesini ve mahkeme kararını gösterdiler. Şimdi onlar ortadan kalktı. Böylece UEFA'nın verdiği cezanın hiçbir dayanağı kalmamış oldu. Kararı düzeltip bizim mağduriyetimizi gidereceklerine inanıyoruz" dediler.

TAPELER ŞİMDİ NE OLACAK?
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın avukatları, 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne, yeniden yapılacak yargılamada tapelerin geçersiz sayılması için de ayrıca başvuruda bulundu. Avukatlar buna gerekçe olarak 6 Mart tarihindeki yasa değişikliğiyle, silahsız suç örgütünün katalog suçlardan çıkarılması ve bu nedenle dinlemelerin usulsüz olduğunu gösteriyor.

TAHKİM KURULU'NA BAŞVURU YAPACAKLAR
13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin aldığı yeniden yargılanma kararı sonrası AYM'den de 'anayasal hak ihlali' olduğuna yönelik bir karar çıkarsa, Türkiye Futbol Federasyonu'ndan ceza alan İlhan Ekşioğlu ve Şekip Mosturoğlu'na Tahkim Kurulu'na başvurma yolu açılacak. Bu iki ismin Anayasa Mahkemesi'nden çıkacak sonuca göre, Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu'na başvurarak 'iade-i muhakeme' isteyeceği gelen haberler arasında.

AYM 'DEN 'İHLAL' BEKLENTİSİ
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve avukatları, 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararından sonra Anayasa Mahkemesi'nin kararının daha önemli hale geldiği konusunda fikir birliğine vardı. Birlikte bir durum değerlendirmesi yapan Yıldırım ve avukatlar, "13. ACM'nin kararından sonra AYM kararı daha önemli hale geldi. Bu davada Anayasal haklarımızın ihlal edildiği gerçeğinin hukuken tescil edilmesini istiyoruz" dediler. Fenerbahçe cephesi, AYM'nin kararında 'anayasal hak ihlali'ne vurgu yapmasını bekliyor. AYM'nin bu yönde karar vermemesi durumunda ise, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gidilecek. AİHM'den alınacak sonuca göre kişilerin tazminat hakları doğacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel belgeler İsviçre’de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN