AYM: Bizim konumuz değil

Giriş Tarihi: 3.7.2014

Yüksek Mahkeme, "Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun ihraç dışındaki kararları yargı denetimi dışındadır, bu nedenle biz karışamayız" dedi

Şike soruşturması sırasında benzeri yaşanmamış bir işlem gerçekleşmiş, soruşturmayı yürüten Savcı Mehmet Berk, F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım hakkında iki ayrı iddianame düzenlemiş ve birini mahkemeye sunmuştu. Yıldırım da, "Ben hangi iddianamedeki iddialarla suçlanıyorum ve hangisine göre savunma yapacağım belli değil. Bu nedenle Savcı Berk adil yargılanma hakkımı ihlal etti" teziyle Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) şikayette bulunmuştu.

HSYK DA REDDETMİŞTİ
HSYK 3'üncü Dairesi, Savcı Berk'in iki ayrı iddianame hazırlamasında bir sakınca görmeyip, iki iddianamenin dava açılırken birleştirildiğini, önemli olanın UYAP üzerindeki kayıtlar olduğunu belirterek Başkan Yıldırım'ın şikayetini reddetmişti. Yıldırım, bunun üzerine 3'ncü Daire'nin kararının kaldırılarak Savcı Berk hakkında işlem yapılmasını istemişti. HSYK Genel Kurulu da Yıldırım'ın bu itirazlarını reddetmişti.

KARAR OY BİRLİĞİ İLE ALINDI
F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım bunun üzerine Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak "Savcı Mehmet Berk, hakkımda iki ayrı iddianame hazırlayarak adil yargılanma hakkımı ihlal" etti diyerek bireysel başvuru yapmıştı. Yüksek Mahkeme, "Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) ihraç dışındaki kararları yargı denetimi dışındadır, bu nedenle biz karışamayız" açıklamasıyla başvuruyu oy birliğiyle reddetti. Yıldırım, adil yargılanma hakkını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AYM: Bizim konumuz değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN