Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Almanlar nasıl şampiyon oldu?

Giriş Tarihi: 15.7.2014 17:28

Alman futbolu SAP teknolojisiyle sadeleşti, şampiyonluk anlık spor analiziyle geldi.

2014 FIFA Dünya Kupası'nın şampiyonu olan Alman Milli Futbol Takımı'nın gizli silahı antremanlarda koşu hızları, koşu mesafeleri, pozisyon etkinlikleri, top kayıpları gibi dakikada 700 bin civarında veriyi anında işleyip analiz eden SAP'nin spor analizi çözümü oldu.

Sahada doğru taktiğe ve maksimum performansa ulaşmak için SAP Match Insight çözümünü kullanan Alman Milli Takımı'nı şampiyonluğa ulaştıran analizlerin başında hızlı ve hedefi bulan paslaşma oranları geldi.

Buna göre Alman Milliler, anlık veri analizlerinden yararlanarak 2010'da 3,4 saniye olan ortalama ayakta top tutma süresini 2014'te 1,1 saniyeye indirmeyi ve Dünya Şampiyonluğu yolunda rakiplerine karşı üstünlük sağlamayı başardılar.

Futbol başta olmak üzere tüm spor dallarında performansı ve seyirci deneyimini en üst seviyeye taşımak için teknolojisini sporun hizmetine sunan ve geleceği bulut şirketi olarak karşılayan SAP, Alman Futbol Federasyonu için geliştirdiği özel çözümle Alman Milli Takımı'nın performansını üst seviyeye ulaşmasına yardımcı oldu. 2014 FIFA Dünya Kupası'nda şampiyonluğa ulaşan Almanya, kendisine özel geliştirilen SAP Match Insights teknolojisi sayesinde baskın futbolunu başarıyla sahaya yansıtarak namağlup olarak dünya şampiyonu oldu.

Almanya Milli Takımı için geliştirilen SAP Match Insights çözümüyle Almanya'nın antrenmanları ve maçları kameralarla takip edilerek saha içinde ve özel çalışmalarda sporculara dair tüm veriler anlık olarak toplandı. Toplanan büyük veriler dünyanın ilk gerçek zamanlı bellek içi platformu SAP HANA'da saniyeler içinde analiz edildi. Böylece çıplak gözle fark edilemeyen performans detayları da gün yüzüne çıktı. Bu analizler sonucunda Alman futbolcular, 2010 FIFA Dünya Kupası'nda ayaklarına top geldiğinde ortalama topa sahip olma süreleri olan 3,4 saniyeyi bu seneki turnuvada 1,1 saniyeye indirebildi. Böylece ayağında daha kısa süre top tutan Almanlar, daha hızlı paslaşarak oyunu hızlandırmayı başardı. SAP Match Insights, sadece Alman Milli Futbol Takımı'nın değil, potansiyel rakiplerin de analizlerini yaparak, rakibin gücünü, zayıflıklarını ve defansif taktiklerini ortaya koydu. Örneğin çeyrek finalden önce Almanya, rakibi olan Fransa'nın savunmanın ortasında güçlü olduğunu fakat beklerin ileri çıkmaması dolayısıyla kanat savunmalarında zayıf kaldığını analiz etti ve kanat taktikleriyle rakibini yıpratarak yendi.

SAP Match Insights ile saniyeler içinde analiz edilip anlamlı veriye dönüştürülen istatistikler, canlı olarak tabletler ve akıllı telefonlar aracılığıyla teknik heyete sunuldu. Maç ve antrenman içinde canlı analizlerle takımın performansını takip edebilen teknik heyet, kullanımı sade çözümle takımın performansını maksimuma çıkarabildi. Panzerler, bilimsel çalışmanın ve spor analizlerinin getirdiği başarıyı tüm dünyaya ispatlamış oldu.

SAP ANALİZLERİYLE ALMANLAR SAHAYI RAKİPLERİNE DAR ETTİ
SAP teknolojisinin desteğiyle gücüne güç katan Almanlar Brezilya'da iki rekoru birden kırdı. Güney Amerika'da ilk kez Dünya Kupası kazanan Avrupa takımı olan Almanlar, ayrıca Miroslav Klose'nin 16 golü sayesinde Dünya Kupalarında en fazla gol atan oyuncu rekorunu da ele geçirdi. Maksimum veriyi toplayan SAP Match Insights ile takım oyununun gereklerini taktik çerçevede maksimuma çıkaran Almanlar, sahada rakibe ne kadar mesafede durduklarını, takım arkadaşlarıyla ne zaman yardımlaşmaları gerektiğini, pres yaparken ve alan daraltırken nasıl pozisyon almaları gerektiğini en ince detayına kadar inceleyebildi.

ALMANYA MENAJERİ OLİVER BİERHOFF: "7 MİLYON VERİYİ SANİYELER İÇİNDE ANALİZ EDİYORUZ"
SAP teknolojisinin Alman Milli Futbol Takımı içinde kullanılmasının fikir babası olan ve 2014 zaferinin mimarlarından Almanya menajeri Oliver Bierhoff, "SAP, futbol deneyimini teknik direktörler, sporcular, medya ve seyirciler için baştan yazıyor" dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir antrenmanda 10 dakika içinde, 10 oyuncu, 3 farklı topla 7 milyon adet farklı veri üretiyor. Bir dakikada 700 bin farklı veriyle karşı karşıyayız. Bir teknik heyetin çıplak gözle bu bilgiyi takip edip doğru performans istatistiklerine ulaşması mümkün değil. SAP sayesinde Alman Milli Takımı bu büyük veriyi saniyeler içinde canlı olarak analiz edip anlamlı veriye dönüştürebiliyor ve başarıya giden yolda doğru taktiğe ulaşabiliyor."

Şu anda sadece Alman Futbol Federasyonu'na bağlı milli takımlar için kullanılan SAP Match Insights çözümü, geleceği bir bulut şirketi olarak tasarlayan kurumsal uygulamalar ve yazılım alanında dünya lideri SAP tarafından çok yakında dünyadaki diğer tüm futbol takımlarının da kullanımına sunmaya hazırlanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanlar nasıl şampiyon oldu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN