Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Süleyman Seba'nın evi müze oluyor

Giriş Tarihi: 15.8.2014
Ölümüyle spor dünyasını yasa boğan efsane başkan Süleyman Seba'nın yaşadığı ev bundan sonra müze olarak kullanılacak. Seba'nın acısının yaşandığı bir başka yer, yıllarını geçirdiği Seba Caddesi, Bakkal Bilal Sokağı oldu. SABAH olarak Seba'nın evinin olduğu o sokağa gittik. Evine komşu olan kafeden, Çarşı'da gittiği meyhaneye kadar tek tek dolaştık. Kime sorsak Beşiktaş Kulübü'nde yıllarca başkanlık yapan Süleyman Seba için aldığımız ilk yanıt; "Mütevazı ve nazik bir insandı" oldu. İşte efsane başkana yıllarca komşuluk yapanların söyledikleri:

YAŞAR KOCABEY (Haspi Restaurant) "Buraya sıkça gelirdi. Balık ile fazla arası olmazdı. Yediğinde de İstavriti tercih ederdi. Türk Sanat Müziği dinler, Beşiktaş'ın maçlarını açtırır, yanında kim varsa onunla maçı izlerdi. En son Çarşı'ya geldiğinde benim oturduğum bu sandalyede oturmuştu."
AHMET ÇELEN (Babalık Restaurant) "Kışın burası tıklım tıklım dolu olur. Sadece Beşiktaşlısı değil, Fenerbahçelisi de gelir, Galatasaraylısı da. Baba kapıdan içeri bir girerdi, herkes saygıdan ayağa kalkardı. O oturmadan da yerine kimse oturmazdı. O herkes tarafından sevilen saygın birisiydi."
ONUR ATEŞ (Halıcı) "Benim çocukluğum Süleyman Seba'nın yanında geçti. Bayramda gider elini öperdik. Ufaklarına karşı bile saygıda kusur etmezdi. 30 yıldır burada otururuz, her yönüyle muhteşem bir insandı.
SEVGİ KESKİN (Emlakçı) "Bizim için babaydı. Biz sadece komşumuzu değil, babamızı da kaybettik. Gece haberi alınca televizyonları kapattık. Ne yapacağımızı bilemedik. Kafede otururken sokaktan bir çocuk geçtiğinde bile ayağa kalkmaya çalışır, önünü ilikler, ona saygı gösterirdi.

BÜYÜK BAŞKAN ÖLMEDİ KALBİMİZDE YAŞIYOR
Beşiktaş'ın taraftar grubu Çarşı, dün Kartal heykelinin önünde toplanıp Seba'nın anısına saygı duruşu yaptı. Taraftarlar daha sonra "Büyük başkan ölmedi, kalbimizde yaşıyor" tezahüratı yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Süleyman Seba'nın evi müze oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN